Penta zuří kvůli způsobu prodeje Sazky

Investiční skupina považuje prodej loterijní firmy v tendru za nečitelný a dění kolem Sazky přirovnává k praktikám konkurzní mafie.

Investiční skupina Penta, jeden ze zájemců o Sazku, zuří kvůli způsobu, jakým chce insolvenční správce Josef Cupka prodat zkrachovalou loterijní firmu. Pentě se nelíbí prodej ve výběrovém řízení, který – na rozdíl od dražby – považuje za pochybný a netransparentní. Dění kolem Sazky dokonce přirovnala k praktikám takzvané konkurzní mafie.

Penta kritizovala i Cupkovo rozhodnutí, podle nějž se má půlmiliardová kauce pro účast v tendru skládat na účet J&T Banky. Skupina J&T je totiž propojena s PPF, dalším zájemcem o Sazku, a to přes Energetický a průmyslový holding. „Vzniká důvodné podezření, že výběrové řízení bude vedeno způsobem, který zvýhodňuje skupinu PPF. Prvořadým cílem není získat maximální hodnotu z prodeje konkurzní podstaty pro všechny věřitele, ale maximalizovat kontrolu a vliv PPF,“ tvrdí Penta.

Jak ČESKÁ POZICE před týdnem informovala, Cupka se rozhodl vybrat banku, která se s ním bude podílet na výběrovém řízení na rozprodej byznysu Sazky. Koncem července proto poslal peněžním ústavům působícím na českém trhu výzvu, aby mu do 1. srpna poslaly nabídky. Mluvčí Sazky Lenka Tichá dnes pro server iDnes.cz uvedla, že J&T Banka nabídla nejlepší podmínky. Ve finále se prý rozhodovalo mezi J&T Bankou a Raiffeisenbank.

Proč taková hysterie?

Penta správci také vytkla, že při přezkumu pohledávek zamítl všechny významné, které konkurovaly PPF a KKCG, a nebral v úvahu námitky proti tomuto zpochybnění. Nyní chce počkat na vyhlášení konkrétních podmínek tendru, a pak se rozhodne, zda se ho zúčastní.

Sazka se diví, že záměr insolvenčního správce na prodej firmy v tendru vyvolal takovou „hysterickou“ reakci Penty. „Detaily podmínek a způsobu prodeje ještě nebyly zveřejněny. Čekáme na rozhodnutí soudu,“ řekl mluvčí Tichá. Skupina PPF se nevyjádřila.