Penta nabídla pomoc Sazce

Finanční skupina Penta je připravená restrukturalizovat Sazku a garantovat platby sportovním svazům. Chce za to sto procent loterijní firmy.

Spolumajitel Penty Marek Dospiva dnes nabídl akcionářům Sazky svůj plán restrukturalizace loterijní firmy. Za stoprocentní podíl nabízí svazům i garanci ročních plateb. foto: © ČTKČeská pozice

Spolumajitel Penty Marek Dospiva dnes nabídl akcionářům Sazky svůj plán restrukturalizace loterijní firmy. Za stoprocentní podíl nabízí svazům i garanci ročních plateb.

Zástupci finanční skupiny Penta představili zástupcům největších sportovních svazů a Českého olympijského výboru návrh na stabilizaci zadlužené Sazky, které hrozí insolvence. „Penta je připravena vložit do Sazky řádově miliardy korun na finanční stabilizaci firmy. Nabídka zahrnuje i určitou výši garantované platby za potenciální vstup do společnosti,“ uvedl po jednání spolumajitel Penty Marek Dospiva. Konkrétní výši příspěvku sportovním svazům nechtěl zveřejnit dříve, než s nabídkou obešle ve čtvrtek 23. prosince všechny akcionáře Sazky. Dle informací ČESKÉ POZICE by mělo jít o 400 milionů korun ročně. Takové peníze svazy již čtyři roky neviděly.

Nabídka bude dle Dospivy platit do té doby, dokud soud nerozhodne o platební neschopnosti Sazky. Samotné podání návrhu na insolvenci jako překážku nevidí. Od 17. prosince jsou dle něho po splatnosti pohledávky ve výši zhruba 1,2 miliardy korun. V lednu pak bude splatných dalších 400 milionů korun z titulu splátek kuponů dluhopisů. „Kdo by chtěl do Sazky vstoupit a navýšením kapitálu ji zachránit, bude potřebovat na začátek minimálně dvě miliardy korun,“ odhaduje Dospiva.

Dle insolvenčního zákona nyní běží 30denní lhůta, během níž mohou držitelé pohledávek podat návrh k soudu. „Než soud vyhlásí insolvenci, můžeme se s majiteli pohledávek dohodnout a situaci konstruktivně řešit. Ve chvíli, kdy by soud insolvenci prohlásil, musí společnost zastavit veškeré své platby – i výhry. V ten moment bude situace natolik závažná, že ztrácí jakýkoli ekonomický smysl pokoušet se o restrukturalizaci,“ prohlásil Dospiva. A dodal, že pokud by to teoreticky připadalo v úvahu, má smysl vstoupit do Sazky sto procenty. Jinak by dle něho Penta nabídku asi stáhla.

Insolvence může být vítaná

Finanční dravci, kteří krouží okolo Sazky, by nejspíš uvítali situaci, kdy by loterijní společnost byla krátce, i jen několik týdnů, v konkurzu. Tato doba by totiž stačila, aby se držitelé dluhopisů vyděsili natolik, že dluh Sazky rychle prodají s velkým diskontem. Taková situace by usnadnila práci novému majiteli a sportovní svazy by si zřejmě přišly na větší peníze.

Návrh na vyhlášení insolvence může do poloviny ledna podat například miliardář Radovan Vítek, který je dle Dospivy o plánu Penty v obecné rovině informován. Vítek přitom již v pátek pro server iHned.cz prohlásil, že až se vrátí z dovolené v Karibiku, insolvenční návrh podá. „Každý, kdo chodí kolem Sazky, má plnou hubu řečí. Ale kdo chce situaci kolem Sazky řešit, musí položit peníze na stůl. Vyfukováním tabákového kouře do vody zlato nevznikne,“ uvedl Vítek pro iHned.cz v narážce na Martina Ulčáka, který se tento týden stal takzvaným facilitátorem Sazky.

Skutečnost, že miliardář a předlistopadový boss Socialistického svazu mládeže Martin Ulčák veřejně vystoupil na podporu generálního ředitele Aleše Hušáka, znamená, že dosavadní model řízení a financování Sazky je u konce. Ulčák kvůli Hušákovi – nebo spíše Sazce – změnil svou životní filozofii: nevystupovat na veřejnosti, nekomunikovat s novináři. A teď – horribile dictu – se dokonce nechal na tiskové konferenci vyfotografovat! Ulčákovi zřejmě jde jen o to, aby od budoucího akcionáře získal zajímavý byznys pro svůj Geco Tabák.

„Když jsem slyšel Martina Ulčáka, byly to samé bondy, dluhy, kupony, banky. Neslyšel jsem nic o sportovcích, svazech a penězích do sportu,“ řekl dnes po jednání například šéf tenisového svazu Ivo Kaderka. I další účastníci schůzky považují nabídku Penty za první a zatím jediný návrh na řešení nejen finanční situace Sazky, ale i finanční podpory sportu.

Dle předsedy České basketbalové asociace Miroslava Jansty musí být nyní nabídka směřována akcionářům Sazky, ČSTV, Sokolu a dalším, protože „jsou zodpovědní za majetek nám, jednotlivým svazům“. A dodal: „Ti si musejí pozvat management Sazky, aby jim řekl, jak hodlá pokračovat. Já to nevím, dozvídám se to jen z tisku. Mě zajímá, jestli budu dostávat na činnost, která není výdělečná, tedy na mládež a reprezentaci, prostředky. Slyšel jsem tady něco konkrétního, co se mi líbilo, ale další kroky přísluší vedení ČSTV.“

Restrukturalizovat, ale bez Hušáka

Jako jednu z podmínek svého vstupu do boje o záchranu Sazky uvádí Penta v tiskovém prohlášení „bezodkladné jmenování nového vrcholového vedení“, které bude garantovat ozdravné procesy. „Je to logická podmínka. Přece bychom nestrukturalizovali firmu s někým, kdo ji do současného stavu svými manažerskými rozhodnutími přivedl,“ řekl Dospiva.

Firma v tiskové zprávě kritizuje generálního ředitele Sazky Hušáka zejména za megalomanské projekty, jako byla výstavba vysočanské arény za víc než devět miliard korun, expanze do oblasti videoloterijních terminálů a kurzových sázek či neúspěšná akvizice Ukrajinské národní loterie, která „skončila arbitrážemi a obrovskou finanční ztrátou“.

Na nedostatek informací si stěžují i sportovní svazy, tedy samotní zástupci akcionářů Sazky

Dle vyjádření mluvčího Sazky Zdeňka Zikmunda pro iHned.cz Penta nabídkou potvrdila, že jí jde o nepřátelské převzetí loterijní firmy. Její zájem prý potvrzuje, že se chce vyhnout přímému soupeření v oblasti loterií a že Sazka rozhodně není slabou společností. Dle Zikmunda odhalují některá Pentou uváděná data nedostatek relevantních informací, a proto nejsou v souladu se skutečností. Na nedostatek informací si však stěžují i sportovní svazy, tedy samotní zástupci akcionářů Sazky. „Přestože jsem členem výkonného výboru ČSTV, relevantní informace nemám. V poslední době dostávám informace jen z médií,“ postěžoval si například Kaderka.

Konkurenční výhoda

Uvidíme, zda s nabídkou pomoci zaklepe na dveře akcionářů i jiná silná finanční skupina či strategický investor. Nyní je na tahu ČSTV a další akcionáři Sazky. „Rozhodnout o této a případných dalších nabídkách může jen valná hromada ČSTV. Bude třeba iniciovat svolání mimořádné valné hromady, protože se bavíme o řádu týdnů, možná dnů, než se situace vymkne z rukou a nebude již co řešit,“ uvedl po jednání předseda Českého svazu jachtingu Karel Bauer. Doufá, že se zajímavou nabídkou Penty bude valná hromada zabývat a že „nabídek bude víc a ze současné situace se vyhrabeme“.

Před případnou konkurenční nabídkou jiné silné finanční skupiny má Penta výraznou výhodu, protože za stejných výchozích podmínek pro stabilizaci jí odpadá v kolonce konkurence Fortuna. Ta je součástí skupiny Penta a letos získala od ministerstva financí povolení k provozování číselných loterií. V tomto segmentu měla dosud Sazka v Česku monopol. Proto může být Penta ve své nabídce případných každoročních výplat sportovním svazům mnohem agresivnější než kdokoli jiný.

Konečné rozhodnutí je na akcionářích Sazky, zejména největšího z nich ČSTV. Na rozdíl od nich není ovládnutí Sazky pro Pentu otázkou života a smrti. Pokud se s akcionáři dohodne, získá silnou značku a know-how zejména v číselných loteriích. Pokud nikoli, bude tento segment podnikání rozjíždět sice pod také již zavedenou značkou Fortunou, ale částečně na zelené louce. Jenže pravděpodobně s jediným konkurentem, a navíc v platební neschopnosti. Tudíž i bez možnosti výplat výher sázejícím.

Související článek: Vítek se distancoval od Penty, má vlastní plán pro Sazku.