Peníze jsou všelék, prokázala čínská profesorka a dostala za to cenu

Vědecká studie potvrdila, že počítání peněz může zmírnit bolest. A pouhé vyřčení slova peníze snižuje stres.

Experiment dokazující, že peníze mají léčivý účinek, vynesl profesorce Čou Sin-jüe, která působí na kantonské Sunjatsenově univerzitě, Ananasovou cenu vědy – jakousi čínskou imitaci Nobelových cen. Organizátoři tvrdí, že ocenění si všímá nápaditého výzkumu a jeho cílem je vzbudit nadšení veřejnosti pro vědu.

Sledovány jsou výsledky v pěti oblastech, a to ve fyzice, chemii, medicíně a biologii, matematice a psychologii. I když jde o spojení vědy a zábavy, tento fakt ocenění nijak nedegraduje. Všechny nominované studie musejí být publikované v akademických časopisech a musejí být všeobecně přijaty odbornou obcí.  

A jak vznikl podivný název ocenění? „Nápad (uspořádat vědeckou soutěž – pozn.red.) jsem dostal ve chvíli, kdy jsem jedl ananas,“ vysvětlil pro China Daily Ťi Siao-chua, iniciátor cen a zakladatel webu Guokr.com, který funguje již třetím rokem a je určen pro fanoušky vědy. Ťi doufá, že ananasová cena se bude udělovat každoročně. „Mnoho vědců má nápady a chtějí se podělit o své znalosti s veřejností,“ tvrdí Ťi.

„Mnoho vědců má nápady a chtějí se podělit o své znalosti s veřejností,“ říká iniciátor oceněníPorota letos ocenila experiment profesorky Čou, která se snažila dokázat, že počítání peněz může zmírnit bolest. Výsledky jejího výzkumu, kterým se zabývala několik let, byly publikovány v prestižním časopise Nature. „Naplánovala jsem experiment, během něhož lidé počítali peníze, a potom ponořili své ruce do horké vody. Sledovala jsem, jak dlouho vydrží bolest. Experiment opakovala v dokumentu BBC, použili ale studenou vodu,“ vysvětlila postup zkoušky pro agenturu Nová Čína profesorka Čou.

Profesorka prováděla zkoušky zhruba na 500 lidech. Účastníky experimentu rozdělila do dvou skupin, jedna z nich počítala bankovky, druhá prázdné papíry. Potom všichni ponořili ruce do horké vody, jejíž teplota dosahovala 122 stupňů. A výsledek? Ti, co počítali bankovky, uváděli, že cítili menší bolest a nižší intenzitu teploty vody. Profesorka Čou je navíc přesvědčena, že pouhé vyřčení vět obsahujících slovo peníze může snížit stres.  

Na tvrzení, že peníze kazí charakter, lze odvětit, že v mozku působí jako všelék, který dokáže zmírnit bolest bez vynaložení byť koruny za nějakou pilulku. A je to vědecky dokázáno!

Počet příspěvků: 1, poslední 14.4.2012 10:53 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.