Pelikán se nestane členem Rady ČTÚ. Kalouskovi se nelíbil jeho blog.

Svoboda slova v praxi. Robert Pelikán neprošel, protože prý pomlouval některé členy vlády.

István Léko 13.9.2012
Roberta Pelikána navrhl do Rady ČTÚ ministr Martin Kuba. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roberta Pelikána navrhl do Rady ČTÚ ministr Martin Kuba. | foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice
Roberta Pelikána navrhl do Rady ČTÚ ministr Martin Kuba.

Vláda na svém dnešním zasedání překvapivě odmítla návrh ministra průmyslu a obchodu Martina Kuby jmenovat právníka Roberta Pelikána (33) členem Rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). Při projednávání tohoto bodu vystoupil ministr financí Miroslav Kalousek a upozornil členy vlády na obsah blogu, který Pelikán vedl na serveru iDnes. Pelikán ve svých textech kritizoval vládní politiku, zejména ministra Kalouska a premiéra Petra Nečase. A to se v České republice zřejmě nesmí.

Například v dubnu letošního roku Pelikán publikoval na svém blogu článek s titulkem Také si myslím, že Kalousek má nakradeno.

„Kalousek doporučil ostatním ministrům Pelikánovy články prostudovat. Po výstupu ministra financí Kuba rozhodl, že návrh na jmenování Pelikána stáhne. Bude muset najít nového kandidáta,“ sdělil ČESKÉ POZICI jeden z ministrů. „Nevím, jaký bude oficiální důvod nejmenování, ale Pelikán do této funkce přece nebyl nominován proto, aby psal politické články. To je irelevantní. V radě měl uplatňovat svoje nezpochybnitelné odborné znalosti v oblasti soutěžního práva.“ O jmenování Pelikána ministři ani nehlasovali, prý to nemělo cenu.

Další vládní zdroj uvedl: „Někteří vládní politici měli problém s tím, co psal Pelikán do svého blogu. Osobně jsem však přesvědčen, že za tímto rozhodnutím je silný lobbing velkých hráčů na telekomunikačním trhu, kteří lehli na všechny, aby Pelikán neprošel. Ještě včera večer chodily ministrům maily s detailně zpracovanými citacemi z jeho blogu, samozřejmě jen ty, které kritizují vládu. Někdo tomu věnoval dost času. Inu, svoboda slova po 22ti letech od revoluce v praxi,“ řekl ČESKÉ POZICI další vládní zdroj.

„Stojím si za tím, že Robert Pelikán by byl kvalitním členem Rady ČTÚ. Jsem ale součástí vlády jako většinového orgánu, a tak respektuji většinový názor,“ sdělil ČESKÉ POZICI Kuba bez dalšího komentáře.

Ministr financí Miroslav Kalousek ČESKÉ POZICI na otázku, zda by neměl být velkorysejší, odpověděl: „Za prvé musíme rozlišit mezi kritikou a sprostou pomluvou. Takových článků je poměrně hodně, ale to by nám ani tak nevadilo. Ale mám důležitější argument. Jestli je pan Pelikán přesvědčen, že vláda Petra Nečase strká velké peníze kmotrům a že ministr financí je zloděj, tak by se od takových lidí neměl vůbec nechat jmenovat do funkce. Měl by počkat například na vládu pana Babiše a pana Léko.“

Zeptali jsme se Miroslava Kalouska, zda pro pomluvu Roberta Pelikána žaloval. „Ne, proč bych to dělal, pomlouvá mne spousta lidí, to bych neměl čas na nic jiného,“ reagoval ministr financí.

O tom, že Kuba do Rady ČTÚ navrhl jmenovat právníka Pelikána, jsme psali v článku Kuba vytřel zrak lobbistům i politikům. Do Rady ČTÚ vysílá právníka Pelikána.

Robert Pelikán na žádost ČESKÉ POZICE o komentář reagoval prostřednictvím SMS zprávy pouze smajlíkem :)

jan.schneider A nemohl to Pelikán myslet taky tak? 21:39 9.9.2012
friedtomato achjo... ... tak to je ku hov.. 11:14 6.9.2012

Počet příspěvků: 38, poslední 9.9.2012 09:39 Zobrazuji posledních 38 příspěvků.