Péče o majetek Prahy je jednou z našich priorit

„Je třeba určit, zda mají městské firmy maximalizovat zisky, nebo poskytovat veřejné služby za výhodné ceny. To si musíme v koalici ujasnit,“ říká v rozhovoru nový pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Pražský primátor Zdeněk Hřib. foto:  Michal Šula, MAFRA

Pražský primátor Zdeněk Hřib.

Pirát Zdeněk Hřib má za sebou dva měsíce v křesle vládce Prahy. Nová pražská koalice není ve funkci ještě ani 100 dnů a už musela řešit citlivý personální spor ve své nejdůležitější společnosti – pražském dopravním podniku. Primátor v rozhovoru popírá, že by to způsobilo vážnější trhliny v koalici. Popsal, proč je pro něho důležité zavést transparentní správu majetku Prahy nebo jak by pacientům pomohla léčba v jím prosazované nové nemocnici v Letňanech.

LIDOVÉ NOVINY: V pražském dopravním podniku byla v uplynulých dnech bouřlivá nálada, skončil investiční ředitel Filip Tulák, což jste na Twitteru kvitoval. Ředitele Tuláka přivedla TOP 09. Nezhoršily se vám vztahy v koalici?

HŘIB: Od počátku jsme pana Tuláka kritizovali, protože nesplňuje naše kritéria bezúhonnosti a odbornosti. Takže jsem rád, jak svou situaci vyhodnotil.

LIDOVÉ NOVINY: Ve funkci pobyl sotva měsíc. Jak se mohlo stát, že se do představenstva vůbec dostal?

U Pirátů se nemění nic na tom, že posty chceme obsazovat transparentním výběrovým řízením

HŘIB: Bohužel se nám tehdy nepodařilo o svém názoru přesvědčit naše koaliční partnery.

LIDOVÉ NOVINY: Dění kolem Tuláka nastartovala podaná trestní oznámení. Jedno z nich směřuje i na dalšího člena vedení dopravního podniku, technického ředitele Jana Šurovského. Jak budete řešit jeho situaci?

HŘIB: Byl jsem ujištěn, že pan Šurovský působí v představenstvu pouze dočasně. Tuším, že do března.

LIDOVÉ NOVINY: Jak to vypadá s personálními obměnami v další důležité společnosti s majetkovou účastí metropole, Pražských službách?

HŘIB: Pražské služby jsou v gesci náměstka Petra Hlubučka. Pokud nastanou změny, čekám iniciativu z jeho strany. U Pirátů se nemění nic na tom, že posty chceme obsazovat transparentním výběrovým řízením.

LIDOVÉ NOVINY: Pražské služby od roku 2005 vede předseda představenstva Patrik Roman. O odvolání „nesmrtelného“ pražského manažera při nástupu do funkce přemýšlelo několik vašich předchůdců, nikdy se to nestalo. Jak Romanovu pozici vidíte vy?

Žádný plán na bezhlavé čistky není. Chci nejdříve vytvořit jasnou majetkovou politiku a vedením společností stanovit, co po nich jako město chceme.

HŘIB: Skutečně čekám, že iniciativa vyjde od členů rady, kteří to mají v gesci. Žádný plán na bezhlavé čistky není. Chci nejdříve vytvořit jasnou majetkovou politiku a vedením společností stanovit, co po nich jako město chceme. Je třeba určit, zda mají městské firmy maximalizovat zisky, nebo poskytovat veřejné služby za výhodné ceny.

To si musíme v koalici ujasnit a pak podle toho hodnotit úspěšnost managementů městských společností. Jde o komplexní balík různých opatření, který nyní chystáme. Řešíme například otázku, zda by představenstvo nemělo být jmenováno městskou radou v působnosti valné hromady namísto dozorčí radou podniku.

LIDOVÉ NOVINY: Kdy chcete tento návrh dokončit?

HŘIB: Určitě tento rok. Jde o dost komplikovanou záležitost, protože půjde o změnu stanov zhruba dvaceti městských společností. Nelze přistupovat ke všem stejně – v některých firmách nemá Praha majoritu. Je však jasné, že péče o městský majetek je jednou z našich hlavních priorit.

LIDOVÉ NOVINY: Hybným tématem vaší koalice je úřednická čtvrť v Letňanech, o kterou stojí premiér Andrej Babiš. Vy s jeho návrhem nesouhlasíte. Jak se vám s předsedou vlády coby politickému nováčkovi jedná? Jsou to vyšponované schůzky?

Zásadní pro nás je, aby ministerstvo dopravy stavělo vnější okruh a financovalo vnitřní městský okruh a ostatní resorty dodržovaly lhůty dle stavebního zákona a nebrzdily stavební rozvoj v metropoli

HŘIB: Zásadní pro nás je, aby ministerstvo dopravy stavělo vnější okruh a financovalo vnitřní městský okruh a ostatní resorty dodržovaly lhůty dle stavebního zákona a nebrzdily stavební rozvoj v metropoli. Zároveň jsem zmínil požadavek, abychom dostali k dispozici některý z pražských areálů vlastněných státem, protože se chceme přestěhovat z nájmu do vlastního. Ve hře jsou Invalidovna či karlínská kasárna, jeden z nich bychom si mohli opravit a nastěhovat se do něj. Pan premiér akcentuje téma Letňan.

LIDOVÉ NOVINY: Namísto úřednické čtvrti prosazujete v Letňanech výstavbu nové nemocnice. Proč?

HŘIB: Nechci v Letňanech úřednické ghetto. Přál bych si tam novou, moderní nemocnici pro severní část Prahy a vedle toho výstavbu rezidenční čtvrti. Nemocnice byla nápad hnutí Praha sobě, které má na magistrátu v gesci zdravotnictví. Šlo by o přestěhování Bulovky o čtyři kilometry dál – pavilonový areál Bulovky je přežitý, objekty jsou staré a majetkově složité. Je třeba vystavět úplně novou nemocnici jako monoblok.

Existují studie, které zjednodušeně říkají, že když máte chytře a stavebně důmyslně vyprojektovanou nemocnici, pacient v ní stůně kratší dobu – až o 20 procent času. Samozřejmě liší se to podle oddělení. S podobným řešením přišli ve Zlíně, kde už vzniká nová nemocnice, s lepší dopravní dostupností.

LIDOVÉ NOVINY: Kdo by to měl zaplatit?

Existují studie, které zjednodušeně říkají, že když máte chytře a stavebně důmyslně vyprojektovanou nemocnici, pacient v ní stůně kratší dobu – až o 20 procent času. Samozřejmě liší se to podle oddělení.

HŘIB: Půjde o zhruba 8,5 miliardy korun a platit by to měl stát – vzhledem k tomu, že stát provozuje Nemocnici Na Bulovce. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch nápad přímo neodmítá, takže o tom budeme dále jednat a snažit se přesvědčit pana premiéra, že je dobré investovat peníze do pohodlí pacientů. Chápu, že chce investovat do pohodlí svých státních úředníků, věřím ale, že i on chápe mě, že jako vystudovaný lékař a pražský primátor budu prosazovat pohodlí, efektivitu a rychlost léčby pražských pacientů.

LIDOVÉ NOVINY: V polovině ledna se vyklízela budova Kliniky na Žižkově. Má město přehled budov, které jsou nevyužívané a jak by s nimi bylo možné nakládat?

HŘIB: Není dobré, pokud barák chátrá a nic se s ním neděje. Některé budovy jsou v majetku státu, což lze dohledat v úžasném systému na evidování administrativních budov CRAB za půl miliardy korun. Škoda že tyto peníze nešly spíše na opravu samotných budov, jako Piráti bychom to vyřešili jednoduchou excelovou tabulkou, s určitou nadsázkou řečeno. Ne, ale vážně.

Vytvoříme elektronickou evidenci majetku města, protože přehled o nemovitostech ve vlastnictví Prahy je špatný a vnímáme jej jako značný problém. Praha vlastní řadu nemovitostí, pronajatých za různé ceny a na různou dobu. Do toho tu máme nemovitosti městských částí. Slušně řečeno, není v tom úplně pořádek a není to zcela transparentní. Pan radní pro majetek Jan Chabr proto řeší vylepšení pražského realitního portálu.

LIDOVÉ NOVINY: Už při jednáních o vytvoření koalice jste hovořili o elektronickém soupisu majetku Prahy. Je toto klíčové téma pro Pražany?

Chápu, že premiér Babiš chce investovat do pohodlí svých státních úředníků, věřím ale, že i on chápe mě, že jako vystudovaný lékař a pražský primátor budu prosazovat pohodlí, efektivitu a rychlost léčby pražských pacientů

HŘIB: Řádná správa městského majetku je důležité téma. Samozřejmě se věnujeme i tomu, co Prahu trápí nejvíce – dopravní infrastruktura a krize s dostupností bydlení. Zmínil bych i nedostatečné užívání IT systémů pro poskytování služeb občanům. Lidé stále musejí chodit na úřad.

LIDOVÉ NOVINY: V jiných městech ceny bytů mírně padají, v Praze jsou stále drahé. Jak se stalo, že je vlastní bydlení v Praze natolik nedostupné?

HŘIB: Jde o dlouhodobý problém. Získání stavebního povolení pro bytový dům trvá sedm let. Tudíž problém musel vzniknout minimálně před sedmi lety. Jde o souhru faktorů, které krizi způsobily. Způsobily to i ne zcela šťastné změny legislativy, eventuálně i rychlost ministerstev a jejich rozhodování. Problémy způsobily i obecné trendy typu masivnějšího stěhování obyvatel do měst.

LIDOVÉ NOVINY: Jak budete situaci řešit?

HŘIB: Například v oblasti IT pracuji na tom, abychom dokázali přesně monitorovat a měřit, kde se stavební a územní řízení zdržují. Podle toho bychom měli umět přijmout opatření, abychom proces rozpohybovali. Pojem Smart City je pro mě řízení města na základě tvrdých dat, ne nějaké chytré lavičky a lampičky. Tématu bydlení se věnuje z různých úhlů skoro polovina rady hlavního města, děláme pro řešení bytové krize maximum.

LIDOVÉ NOVINY: Před volbami jste odmítl pozvání na soukromou developerskou akci. Je udržitelné, aby pražský primátor se staviteli nekomunikoval?

Vytvoříme elektronickou evidenci majetku města, protože přehled o nemovitostech ve vlastnictví Prahy je špatný a vnímáme jej jako značný problém. Praha vlastní řadu nemovitostí, pronajatých za různé ceny a na různou dobu. Do toho tu máme nemovitosti městských částí. Slušně řečeno, není v tom úplně pořádek a není to zcela transparentní.

HŘIB: Pochopitelně je třeba se setkávat s developery. Že se tématu věnujeme, je vidět třeba i z toho, že můj první náměstek má na starosti územní rozvoj. Setkáváme se s developery na neutrální půdě v rámci různých širších setkání a na fórech. To, co jsem před volbami odmítl, bylo pozvání do VIP lóže na dostihy do Chuchle. Nepřišlo mi to jako vhodná platforma pro probírání dalšího územního rozvoje.

LIDOVÉ NOVINY: V roce 2015 jsme „načapali“ na obědě tehdejší primátorku Adrianu Krnáčovou se spolumajitelem finanční a developerské skupiny Penta Markem Dospivou, navíc v sídle této společnosti. Takové praktiky odsuzujete?

HŘIB: Nebráním se pracovním obědům, jednání s developery však musí probíhat transparentně.

LIDOVÉ NOVINY: Již delší dobu se LN zabývají kauzou developera CWI Smíchov a jeho výstavby na Smíchově na pozemcích, pod kterými se nachází cenné vodní dílo. Vaší radě přistane na stole návrh na sejmutí stavební uzávěry, která by výstavbu na citlivém území zprůchodnila. Ve hře je spousta nezodpovězených otázek, jako je ochrana vodního díla. Jak se k případu postavíte?

HŘIB: Co se týká lokality, je prioritou města, aby v oblasti určené primárně pro bytovou výstavbu vznikl kvalitní urbanistický návrh s pozitivními přínosy pro město. Pochopitelně je ale nutné, aby vodní zdroj a veřejné zájmy byly ochráněny.

LIDOVÉ NOVINY: Není jasné, jaká přesně je majetková struktura firmy CWI Smíchov. Část akcií vlastní neprůhledná londýnská skořápka City West Investors Ltd. Linky od developera vedou k exšéfovi ČEZ Martinu Romanovi. Budete požadovat plné rozkrytí a doložení koncového vlastníka CWI Smíchov?

Řádná správa městského majetku je důležité téma. Samozřejmě se věnujeme i tomu, co Prahu trápí nejvíce – dopravní infrastruktura a krize s dostupností bydlení. Zmínil bych i nedostatečné užívání IT systémů pro poskytování služeb občanům. Lidé stále musejí chodit na úřad.

HŘIB: Jistě. Jednoznačně jsem deklaroval, že bude-li se s touto společností podepisovat jakákoliv dohoda, budu chtít kompletní a důkladné rozkrytí majetkové struktury firmy až na úroveň skutečných, koncových vlastníků. Zatím mám k dispozici jen informace dostupné z veřejných rejstříků.

LIDOVÉ NOVINY: Když CWI Smíchov v roce 2015 pozemky koupila od firmy IDS Praha, součástí smlouvy bylo, že když se podaří stavební uzávěru zrušit, kupující prodávajícímu zaplatí o 150 milionů korun více. Docela cenné úřednické razítko…

HŘIB: Asi je vhodné říci, že v Praze se dříve dělo ledacos. Co se týká otázky, komu vodní zdroj patří, je to nutné vyřešit, než o věci začneme vůbec jednat. Ptáte-li se mě na sejmutí uzávěry, je pochopitelné, že cena pozemku vzroste.

LIDOVÉ NOVINY: Minulá koalice primátorky Krnáčové o projektu CWI Smíchov rozhodovala už loni v září, aniž by radní znali odpovědi na důležité otázky. Můžete vyloučit podobně kvapné rozhodování kolem smíchovského vodního díla?

HŘIB: Samozřejmě. Těch otázek je mnoho. Nevíme, komu vodní dílo patří. Nevíme také, jak zajistit ochranu vodního zdroje. Pak jsou tu otázky z hlediska územního zařízení, jako co v dané oblasti může stát a jak to může vypadat. To vše je třeba vyřešit a zodpovědět.

LIDOVÉ NOVINY: Zažil jsem několik vašich předchůdců. Od roku 2010 se radnice zmítá v koaličních sporech a častých hádkách. Velké projekty kvůli tomu z velké části stojí. Stejně jako několik předchozích primátorů jste i vy nováčkem v politice. Jak se chcete vyvarovat chyb bývalých primátorů?

Získání stavebního povolení pro bytový dům trvá sedm let. Tudíž problém musel vzniknout minimálně před sedmi lety. Jde o souhru faktorů, které krizi způsobily.

HŘIB: Mám štěstí, že mám velice kompetentní tým v radě. Ne všichni takové štěstí z řad mých předchůdců měli. Na každou gesci mám v radě jednoznačného odborníka. Troufnu si tedy tvrdit, že jsme koalicí změny, která Prahu rozhýbe, aby byla transparentnější, více se investovalo a veřejné služby pro občany byly kvalitní.

LIDOVÉ NOVINY: Pražská radnice je trochu mytickým domem a díky zážitkům zejména z éry primátora Pavla Béma jistým symbolem klientelistických vazeb mezi politiky a lobbisty. Vnímáte už o svou osobu zvýšený zájem ze strany politických podnikatelů?

HŘIB: Žádný tlak vyloženě necítím. Je to primárně tím, že nejsme nikomu nic dlužní. Piráti neměli žádné velké sponzory v kampani, nemá za námi kdo přijít, aby chtěl něco za něco.

LIDOVÉ NOVINY: Čínská firma Huawei, podezíraná ze špionáže, za vámi nikoho ještě neposlala?

HŘIB: (smích) Nemluvil jsem s nikým z firmy Huawei ani ZTE poté, co jsem přikázal kontrolu po varovné zprávě a metodice NÚKIB. Před týdnem proběhlo tradiční novoroční setkání u číše vína v rezidenci primátora, kde jsem krátce mluvil s čínským velvyslancem.

LIDOVÉ NOVINY: Co vám říkal?

Pochopitelně je třeba se setkávat s developery. Že se tématu věnujeme, je vidět třeba i z toho, že můj první náměstek má na starosti územní rozvoj. Setkáváme se s developery na neutrální půdě v rámci různých širších setkání a na fórech.

HŘIB: K otázkám Huawei a Pekingu jsme se vůbec nedostali. Šlo spíše o zdvořilostní setkání. Zpravidla se po takovém formálním setkání velvyslanci objednávají na individuální schůzku.

LIDOVÉ NOVINY: Vaše koalice chce upravit smlouvu s Pekingem a odstranit článek obsahující souhlas s politikou jedné Číny, která neuznává nezávislost Tchaj-wanu. Co vás k takovému postoji vedlo?

HŘIB: Mám mandát od rady vyjednávat o změně smlouvy. Obrátíme se přímo na pekingskou samosprávu.

LIDOVÉ NOVINY: Budete tento krok ladit s ministerstvem zahraničí?

HŘIB: Jde o smlouvu mezi dvěma městy, měla by být apolitická a založená na kulturní a znalostní výměně. Záležitost týkající se jedné Číny, kterou řeší ministerstvo zahraničí, nemá ve smlouvě co dělat, my teď jen napravujeme chybu minulé koalice, která se nechala vmanévrovat do záležitostí zahraniční politiky. Proti tomuto ustavení byly všechny strany, které jsou nyní v koalici.

LIDOVÉ NOVINY: Kdyby přijel do Prahy dalajlama, přijal byste ho na oficiálně návštěvě na radnici?

Mým cílem je hlavně v Praze rozhýbat dopravní investice, vyřešit krizi bydlení, zlepšit IT služby a zprůhlednit správu pražského majetku. Zahraniční politika není mým primárním úkolem.

HŘIB: Abych pravdu řekl, o takovém kroku jsem zatím nepřemýšlel.  Mým cílem je hlavně v Praze rozhýbat dopravní investice, vyřešit krizi bydlení, zlepšit IT služby a zprůhlednit správu pražského majetku. Zahraniční politika není mým primárním úkolem. Nemám plán, s kým se budu a nebudu ve světě setkávat.

Počet příspěvků: 1, poslední 25.2.2019 12:29 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.