Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Pavel Bém coby evropský protidrogový koordinátor?

Evropa

  23:20

Exposlanec se hlásí na prestižní a lukrativní evropský post. Hledá se ředitel Evropského monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard Cortés, foto UrbandrugpolicyČeská pozice

Evropské monitorovací středisko pro drogy a drogové závislosti (EMCDDA) se rozhlíží po novém šéfovi. Jeho současnému řediteli Wolfgangu Götzovi sice vyprší v pořadí již druhé funkční období v květnu roku 2015, ale hledání nového ředitele centra, které koordinuje protidrogovou politiku napříč Evropskou unií, zabere dost času. Tudíž termín pro podání přihlášek byl do 15. listopadu letošního roku.

Za Česko dorazily přihlášky hned dvě, přičemž jedna z nich podle dvou na sobě nezávislých zdrojů nese podpis bývalého pražského primátora a korunního prince ODS Pavla Béma. Co přesně Béma motivovalo k tomuto kroku, se nám zjistit nepodařilo, protože nezvedal telefon ani nereagoval na zaslanou SMS.

Ovšem samotná prestiž a ohodnocení této pozice by mohly být dostatečným motivem. EMCDDA je hlavním evropským orgánem v oblasti protidrogové politiky. Koncentruje v sobě obrovské datové zdroje ze všech členských států EU a Norska, přičemž data mu dodávají jednotlivé národní monitorovací orgány v rámci široké sítě, kterou spravuje právě toto centrum.

Na základě dat a analýz této instituce vznikají v členských státech různé koncepce protidrogové politiky, případně rovnou příslušné zákony. EMCDDA také komunikuje s podobnými centry po celém světě. Bez zajímavosti není ani ohodnocení ředitele – podle platových tabulek EU se mzda v této pozici pohybuje kolem třinácti tisíc eur měsíčně plus řada benefitů plynoucích z této pozice.

Politik bez práce

Pokud by se vše dařilo, může mít Pavel Bém na deset let zajištěné více než slušné živobytí a zajímavou práci v oboruSám Bém nyní zřejmě nemá moc co dělat. V nově zvolené poslanecké sněmovně se už neobjevil a činný v ODS už rovněž příliš není. Naposledy podpořil návrat Václava Klause do politiky, tedy fakticky hnutí Hlavu vzhůru Jany Bobošíkové, ale sám z ODS nevystoupil. Václav Klaus se do politiky nevrátil a pro Hlavu vzhůru volby skončily fiaskem. Tím pádem zřejmě politická kariéra Pavla Béma vzala definitivně za své.

Rozhodnutí ucházet se o prestižní post tedy má logiku. Ředitel centra se volí na dobu pěti let s možností zvolení v dalším období. Pokud by se tedy Bémovi dařilo, má na deset let zajištěné více než slušné živobytí a zajímavou práci v oboru, v němž se řadu let pohyboval.

Otázkou je, jaké jsou jeho šance, že tuto funkci skutečně získá. Výběrové řízení na tuto pozici totiž rozhodně nepatří k nejsnadnějším. Probíhá v několika kolech, přičemž první část organizuje Evropská komise, její poradní orgány a externí konzultanti.

Užší výběr kandidátů postupuje do dalších kol, která organizuje už samotné centrum, respektive jeho správní rada, v níž po jednom zasedají zástupci členských států a lidé dosazení Evropskou komisí a Evropským parlamentem. Teprve správní rada vybere vítězného uchazeče, který ještě předstupuje před výbory Evropského parlamentu, aby zodpověděl jejich případné otázky.

Koho podpoří Česko?

Přestože Bém proslul spíše jako politik a pražský primátor iniciující stavbu tunelu Blanka či nechvalně známý projekt Opencard, nutno říct, že v drogové problematice je jeho kariéra úctyhodná. Jako psychiatr si ještě doplnil další vzdělávání kurzy na různých zahraničních i tuzemských univerzitách a institutech. V oboru také řadu let působil, kupříkladu jako vedoucí lékař a ředitel Kontaktního centra pro drogově závislé či jako vedoucí lékař Střediska drogových závislostí při Všeobecné fakultní nemocnici.

Už podmínky pro účast ve výběrovém řízení nejsou snadné, Pavel Bém však zřejmě požadavky splňujeBém rovněž působil jako generální sekretář Meziresortní protidrogové komise Úřadu vlády ČR, což je prakticky stejná pozice, jakou nyní zastává národní protidrogový kooordinátor Jindřich Vobořil. Také se podílel na mezinárodních projektech OSN a Světové zdravotnické organizace (WHO), které se týkaly drogové problematiky, například jako koordinátor na projektu WHO „Harm Reduction Programme for the Czech Republic“.   

Podmínky pro to, aby se vůbec mohl výběrového řízení zúčastnit, však rovněž nejsou dvakrát snadné. Uchazeči za sebou musejí mít minimálně patnáctiletou praxi, z čehož minimálně pět let musí být v oboru, který se přímo týká činnosti centra. Tyto požadavky včetně odborného vzdělání by ovšem Pavel Bém splňoval, alespoň soudě dle životopisu na jeho stránkách.

Otázka tedy je, zda projde prvními koly výběru v režii Evropské komise a nakolik si dokáže naklonit členy správní rady, v níž za Českou republiku sedí národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Ten v pátek širší stanovisko z osobních důvodů ČESKÉ POZICI poskytnout nemohl, ale zaslal alespoň SMS: „Určitě bychom byli rádi, kdyby český kandidát měl šanci. Je to jeho rozhodnutí, ale pokud bude šance, podpoříme ho,“ reagoval Vobořil na dotaz, zda je obeznámen s kandidaturou Pavla Béma a zda ji z titulu své funkce podporuje.

Dále by se Bémovi teoreticky mohlo dostat podpory z dalších institucí a orgánů, které za Českou republiku v zahraničí působí, případně může kandidaturu podpořit i některý z členů vlády. Obvyklý postup však bývá, že národní podpora se poskytuje jednomu kandidátovi. Za Českou republiku se přihlásili dva. Jméno druhého adepta se nám zatím zjistit nepodařilo, ale je velmi pravděpodobné, že půjde rovněž o člověka s vysokým odborným kreditem, který zřejmě oproti Pavlu Bémovi nebude mít handicap v podobě skandálů, jakými byli například odposlechy telefonátů s Romanem Janouškem.

Jak výběr nového ředitele EMCDDA dopadne, by mělo být známo v průběhu příštího roku.