Pavel a Blanka: Vztah, který vyjde Prahu draho

Mezi developery se šušká, že Ústavní soud prohlásí loňské komunální volby v Praze za neregulérní. Zahájili již politici předvolební kampaň?

Bývalý primátor Pavel Bém se vsadil, že se rozpočet na tunel Blanka nezvýší. Tomu se říká špatný odhad. foto: ČTKČeská pozice

Bývalý primátor Pavel Bém se vsadil, že se rozpočet na tunel Blanka nezvýší. Tomu se říká špatný odhad.

Bývalý pražský primátor Pavel Bém (ODS) se v listopadu 2008 vsadil s iniciativou Auto*Mat, že cena tunelového komplexu Blanka nepřesáhne 21 miliard korun plus 4,5 miliardy na technologie. Pokud by se tak stalo, zavázal se k odpracování 50 hodin veřejných prací. Desetimiliardová částka, kterou dnes Metrostav požaduje za Blanku navíc, by musela znamenat, že by Pavel Bém pracoval zdarma ve veřejném zájmu doživotně. Což by zajisté nikdo z nás nechtěl.

Za odfláknutý kontrakt nikdo neponese zodpovědnost - v českých poměrech běžná praxeSoučasný primátor Bohuslav Svoboda (ODS) tvrdí, že selhal kontrolní mechanismus a že je smlouva s Metrostavem, který dílo staví, špatně napsaná. Deset miliard navíc je sice pořádná sekera, která se může ještě navýšit případným prodloužením dostavby, Svoboda však žádné trestní oznámení nechystá. V českých poměrech běžná praxe. Za odfláknutý kontrakt nikdo neponese zodpovědnost.

Cynik Bém

Smlouvu s Metrostavem připravoval odbor městského investora, kterému před volbami šéfoval Jiří Toman. Magistrát vedl Pavel Bém, jenž měl mít dle vyjádření bývalého pražského radního Rudolfa Blažka (ODS) Blanku osobně na starosti. Nynější Bémovy mediální výstupy, které dle zdrojů ČESKÉ POZICE zasílá z delší dovolené odněkud, kde je hodně sněhu, nepostrádají pořádnou dávku cynismu.

Z prodražení Blanky viní nynější vedení Prahy. „Obávám se, že současné vedení pražské radnice si poněkud alibisticky zjednodušuje situaci odvoláváním se na ,bývalé vedení' města. Je mi to až trapné připomínat, ale dodávám jen, že to ,bývalé vedení' hospodařilo s vyrovnaným rozpočtem, na rozdíl od současného vedení splácelo dluhy a drželo největší investiční tempo za posledních 50 let,“ uvedl pro Hospodářské noviny Bém.

Smlouva s Metrostavem je v mnoha ohledech unikátem. Nestanovuje konečné náklady na dílo, a proto se cena, s níž firma vyhrála v soutěži, nerovná tomu, co ve skutečnosti Praha za Blanku zaplatí. Zapracovány do kontraktu nebyly stavby, které až dodatečně Praha po Metrostavu nárokovala. Takže stavební firma si mohla diktovat finanční podmínky. Navíc nebylo dopředu nijak ošetřeno, že se může změnit sazba DPH, což se skutečně stalo. Jen jednoprocentní zvýšení z 19 na dvacet procent vyjde na dodatečných zhruba 210 milionů korun. Skutečně o tom Toman s Bémem nevěděli dříve? Nikdo je na to neupozornil?

Lukrativnější kolaudace obchodních center

Již 9. září 2010 zaslal Michal Křivohlávek z iniciativy Auto*Mat Pavlu Bémovi otevřený dopis, ve kterém sumarizuje důvody, proč si myslí, že Blanka vyjde na víc než slibovaných 26 miliard. Primátor by tedy měl začít plnit slib a odpracovat oněch padesát hodin. Iniciativa Bémovi navrhla, že by 25. září mohl působit jako koordinátor pořadatelské služby při pouliční slavnosti Zažít město jinak. Jenže to Pavel Bém, který tehdy působil již také jako poslanec, nepovažoval zřejmě za dostatečně reprezentativní, a na rozdíl od slavnostní kolaudace obchodních center ani za lukrativní nabídku.

Tunel Blanka se začal stavět v roce 2007. Tehdy se náklady odhadovaly na 21,2 miliardy korun, technologie měly přijít na dalších 4,5 miliardy. Dnes se hovoří o dodatečných deseti miliardách korun. Dle zdrojů ČESKÉ POZICE nemusí jít zdaleka o definitivní sumu. Jak směšně vypadají v porovnání s tím požadavky lékařů na zvýšení platů!

O deseti miliardách se rozmluvil sám primátor Svoboda. Co svou mediální otevřeností sleduje, můžeme jen odhadovat. Možná, že chce veřejnost pouze informovat. Možná, že začal sbírat body pro novou předvolební kampaň. Mezi developery a stavebními firmami, které měly vždy blízko k magistrátu, se totiž proslýchá, že Ústavní soud s největší pravděpodobností prohlásí loňské podzimní komunální volby v Praze za neregulérní. A Svobodovi by se pak hodilo, kdyby bylo všem voličům naprosto jasné, že nemá s tou starou, zkorumpovanou ODS vůbec, ale vůbec nic společného.