Pátrání po záhadné privatizaci skupiny Škoda pokračuje

Středeční MF Dnes publikuje obsah dopisu, který osvětluje ovládnutí plzeňské Škody jejím managementem. 

Středeční MF Dnes přinesla další kapitolu své pátračky po angažmá předsedy dozorčí rady ČEZ a jejího bývalého generálního ředitele Martina Romana ve vlastnických strukturách plzeňské Škody.

Získala dopis, který adresoval v roce 2010 švýcarské prokuratuře tamní právník Daniel Bloch; napsal ho jménem českého právníka Josefa Brože. Apeluje na prokuraturu, aby utajila ve spisech týkajících se vyšetřování kolem společnosti Appian (viz kauza privatizace Mostecké uhelné) identitu jednak Brože a jednak manažerů Škody včetně Martina Romana. Tato jména nashromáždili vyšetřovatelé jako vedlejší produkt zkoumání případu Mostecké uhelné společnosti. Důvodem žádosti o utajení jmen je v podstatě ochrana soukromí manažerů Škody. Z dopisu nicméně vyplývají některé podrobnosti o transakcích kolem Škodovky. Josef Brož existenci tohoto dopisu i jeho obsah potvrdil.

Role Josefa Brože

Především se v dopise uvádí, že Brož byl v roce 2002 manažery Škody pověřen, aby vytvořil strukturu společností a trustů, s jejichž pomocí by jeho klienti mohli získat ve skupině Škoda většinový podíl. Brože si najal nejvyšší management Škody, který tehdy tvořili Martin Roman, Tomáš Krsek a Jiří Zapletal, později se připojil ještě Michal Korecký. První firmy této struktury byly založeny v Karibiku v polovině roku 2002, tedy zhruba půl roku před tím, než stát podepsal smlouvu o prodeji společnosti Appian. „Nabízí se, že existovala na převzetí Škody nějaká širší dohoda, tedy že mohl být management firmy s Appianem a dalšími lidmi dopředu domluvený,“ podotýká MF Dnes.

Z dopisu dále vyplývá, že v roce 2005 top manažeři skupiny Škoda prostřednictvím uplatnění opcí získali ve skupině většinový podíl ve výši 66 procent. Dalších 33 procent zůstalo Appianu, jehož protagonisté Marek Čmejla a Jiří Diviš jsou dnes ve Švýcarsku stíháni kvůli případu privatizace Mostecké uhelné společnosti.

Rozhodující podíl byl pro management schován za strukturu různých zahraničních firem, která skrytě držela opce už od roku 2002. Ještě před rokem 2005 však právník Josef Brož převzal od Martina Romana jeho podíl na vytvořených strukturách, čímž Roman z projektu vycouval. Už od roku 2004 Škodě totiž nešéfoval, stal se generálním ředitelem polostátní ČEZ. Objevila se podezření, že ČEZ zadával výhodné zakázky právě Škodě a že by mohlo jít v případě Romana o střet zájmů. (Tato podezření odmítl nedávno vnitřní audit společnosti ČEZ.)

Z dalšího obsahu dopisu pak vyplývá, že přinejmenším v době jeho napsání v roce 2010 byl Josef Brož největším jednotlivým akcionářem skupiny Škoda. Brož MF Dnes řekl, že zmiňovaná struktura firem byla původně vytvořena za jiným účelem, byla však použita k operacím souvisejícím s ovládnutím Škody.

O ovládnutí Škody jsme psali v článcích:

Na scéně se objevuje Cokeville Assets

Až potud prostý byznys, dokonce ani střet zájmů Martina Romana se tím nepotvrzuje. Připomeňme však důvod, proč média v kauze pátrají. Škoda byla ovládnuta za zhruba 800 milionů korun, její hodnota však časem překročila 10 miliard. Jen za prodej její části Škoda Power korejskému Doosanu zaplatil investor 11,5 miliardy korun.  

A zadruhé, před třemi lety, jak informuje MF Dnes, se na scéně objevila společnost Cokeville Assets z Britských Panenských ostrovů, známá tím, že inkasovala podezřelé provize za poradenství firmám, jež získávaly zakázky pražského dopravního podniku. V polovině roku 2009 podle MF Dnes tato firma uzavřela kontrakt na poradenské a konzultační služby v souvislosti s prodejem Škody Power, provize měla činit celkem 130 milionů korun a podle MF Dnes je Josef Brož tím, kdo měl peníze vyplatit. Existenci této dohody potvrdila právní kancelář Šachta & Partners, která s Cokeville spolupracuje. Důvod vyplacení takové částky je záhadný, MF Dnes kolem tématu krouží jen opatrně, přesto je zjevné, že se pátrá po možných skrytých penězích Martina Romana.

Za povšimnutí určitě stojí vztahy Cokeville Assets (s níž spolupracuje šedá eminence ODS Ivo Rittig) – Šachta & Partners – Appian (Čmejla a Diviš jsou VIP klienti právní kanceláře Šachta & Partners) – management skupiny Škoda – Josef Brož.

Počet příspěvků: 4, poslední 2.2.2012 11:44 Zobrazuji posledních 4 příspěvků.