Patenty blokují inovaci, tvrdí právník Googlu

Dle konkurence kritizuje internetový gigant úpravu autorského práva hlavně proto, že si sám nechal zaregistrovat jen málo patentů.

Kent Walker, hlavní právník amerického internetového gigantu Google, zajímavě přispěl do debaty o budoucnosti patentů i autorského práva. Agentuře Bloomberg řekl, že patenty dle něj zpomalují inovace a nepřímo „nutí“ výrobce takzvaných chytrých telefonů do vzájemných závodů, které poškozují hlavně klienty. „Je obtížné zjistit, co je ta správná cesta. Zvlášť když teď existuje tolik soudních a arbitrážních řízení,“ postěžoval si Walker.

Kvůli systému Android, který dodává do svých mobilních smartphonů, musel Google čelit už nejméně šesti právním stížnostem. I odtud zřejmě tak trochu vane vítr ve Walkerově prohlášení. Podobně to vidí i konkurence. Google podle ní kritizuje patentovou úpravu hlavně proto, že si sám nechal zaregistrovat jen málo patentů. A zároveň se pustil na trh chytrých telefonů, kde byla jeho konkurence už roky předtím, než Google začal „androidové“ přístroje před třemi lety prodávat.

Podle agentury Bloomberg se Walkerova poznámka dá nicméně brát jako příspěvek do širší debaty o tom, zda by náhodou určitý software neměl být z patentové ochrany vyňat.