Pašovaných cigaret u nás přibývá. Jinde v Evropě je to ale horší

Nezdaněných cigaret z Východu, zejména z Ukrajiny a Běloruska, sice v České republice přibývá, přesto náš černý trh s tabákem patří k těm vůbec nejmenším v Evropě. Důvodů je více, tím nejvýznamnějším je velice příznivá cena krabičky cigaret. Čím jsou cigarety dražší, tím větší odbyt nezdaněného a větší podíl nelegálního kuřiva.

Miroslav Petr 5.11.2018

Kouření (ilustrační foto). foto: Anna Vavríková, MAFRA

Kouření (ilustrační foto).

Zhruba 480 milionů padělaných a pašovaných cigaret (na 24 milionů krabiček) se dostalo u nás na trh v loňském roce. Z domácí spotřeby ve výši 14,5 miliardy kusů cigaret to znamená podíl nelegálního trhu ve výši 3,3 procenta. Nezdaněné kuřivo pochází zejména z Ukrajiny a Běloruska.

Je to na evropské poměry sice příznivý výsledek, průměr za členské země Evropské unie plus Norsko a Švýcarsko činí 8,7 procenta, ale meziročně u nás nelegální trh vzrostl o dvě desetiny procenta. Unikátní a podrobná data vycházejí ze studie poradenské společnosti KPMG, která je už roky prezentuje v detailní studii Project Sun.

„Podíl padělků a pašovaných cigaret v Evropské unii v roce 2017 odhadujeme na 8,7 procenta celkové spotřeby, což představuje 44,7 miliardy cigaret a daňovou ztrátu zhruba deseti miliard eur,“ uvádí nejnovější studie Project Sun.

Oproti předchozímu roku se jedná ve všech případech o pokles. Studie uvádí, že objem pašovaných a padělaných cigaret v Evropě klesá. A to výrazněji než klesá celková spotřeba. KPMG každoročně analyzuje trh pomocí desítek tisíc dobrovolníků, kteří ve městech sledovaných zemí sbírají vyhozené krabičky od cigaret a vyhodnocují jejich původ.

Černota roste, ale málo

V Česku sice spotřeba tabáku klesá také, ale černý trh mírně vzrostl meziročně z 3,1 procenta na 3,3 procenta. I tak je podíl černoty u nás šestý nejnižší ze 30 sledovaných evropských zemí (členů EU, Norska a Švýcarska).

Studie uvádí, že největší část z takzvané nedomácí spotřeby (pašované, padělané nebo individuálně dovezené například turisty nebo zahraničními dělníky) pochází u nás z Ukrajiny a také Běloruska.

Studie uvádí, že největší část z takzvané nedomácí spotřeby (pašované, padělané nebo individuálně dovezené například turisty nebo zahraničními dělníky) pochází u nás z Ukrajiny (zhruba 150 milionů kusů cigaret) a také Běloruska (90 milionů kusů). Nelegální trh z Ukrajiny se meziročně nezměnil, ale celkově mírné navýšení odbytu nezdaněného kuřiva jde spíš na vrub dovozu z Běloruska. Což může souviset například s příchodem většího počtu gastarbeiterů z těchto zemí.

Důvodů relativně příznivého stavu u nás je víc. Analýza KPMG mimo jiné říká, že podíl pašovaných a padělaných cigaret je nízký zejména v těch zemích, ve kterých „existují důkazy o pozitivní činnosti v oblasti vymáhání práva nebo o příznivé ekonomické situaci“.

Údaje ze studie potvrzuje Tomáš Korkoš, ředitel oddělení vnějších vztahů lídra tuzemského tabákového trhu společnosti Philip Morris. Česko podle něj dlouhodobě patří mezi země s nejnižší mírou nelegálního obchodu s tabákovými výrobky v Evropské unii.

„Důvodů je několik. Těmi hlavními jsou předvídatelné zvyšování spotřební daně, relativní cenová dostupnost a tím pádem nižší ochota nakupovat padělky a také velmi dobrá práce kontrolních orgánů, zejména Celní správy České republiky,“ uvedl Korkoš.

Rozhodující je cena

Je zjevné, že rozhodující vliv na poměrně nízký podíl černého trhu má cena. Přesněji – u nás na evropské poměry velmi nízká cena krabičky (loni v průměru 84 korun, průměr EU činí 128 korun) a také časté, každoroční, ale po menších krocích zvyšované zdanění. V Česku se tedy – až na výjimky – nezdražuje skokem.

Ukrajina a Bělorusko jsou co se týče ceny cigaret skutečným dnem Evropy. Na Ukrajině vyjde v průměru jedna krabička na 13 korun a v Bělorusku, které je pro Evropu zřejmě největším zdrojem nelegálního kuřiva, krabička stojí ještě o tři koruny méně.

Přibližně lze říci, že čím dražší cigarety, tím větší odbyt nezdaněného a větší podíl nelegálního kuřiva. „Česká republika má přibližně stejné ceny cigaret jako v Polsku a na Slovensku a nižší než v Německu a v Rakousku. Cenový rozdíl nepřináší finanční benefit, proto jsme z hlediska nelegálních tabákových výrobků stále spíše tranzitní země,“ vysvětluje mluvčí tabákové společnosti JT International v Česku Jiří Hauptmann.

Ukrajina a Bělorusko jsou co se týče ceny cigaret skutečným dnem Evropy. Na Ukrajině vyjde v průměru jedna krabička na 13 korun a v Bělorusku, které je pro Evropu zřejmě největším zdrojem nelegálního kuřiva, krabička stojí ještě o tři koruny méně.

Relativně nižší vliv nelegálního prodeje cigaret u nás pomáhá i státní kase. Ministerstvo financí proto žádné výrazné a jednorázově vysoké zvýšení daně nechystá. Erární kasa vybrala loni z prodeje tabákových výrobků 56,2 miliardy korun, což je o téměř deset miliard víc než v roce 2007.

Odpůrci kouření zdražování tabákových výrobků vítají. Vysoká cena je totiž v podstatě jediný argument, který umí na nikotinu závislé kuřáky od jejich neřesti odradit.

Počet příspěvků: 2, poslední 6.11.2018 09:22 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.