Paskov zavře na konci března. Další těžba se nevyplatí

Věřitelský výbor společnosti OKD definitivně rozhodl o uzavření ztrátového dolu Paskov. Šance, že by se těžba černého uhlí v Paskově udržela i nadále, však prakticky neexistovala. Zásoby tu sice stále jsou, nicméně se nacházejí tak hluboko, že se je při současným cenách uhlí nevyplatí těžit.

Důl Paskov - ilustrační foto.

Důl Paskov - ilustrační foto. foto: MAFRA - Adolf Horsinka

Důl Paskov - ilustrační foto.

Těžba uhlí v ostravském černouhelném revíru definitivně skončí na jaře. O uzavření posledního tamějšího a značně ztrátového dolu Paskov rozhodl věřitelský výbor společnosti OKD, a to k 31. březnu.

Společnost informovala, že chce co největší část zaměstnanců přesunout do karvinské části těžebního revíru. „Toto řešení našlo pochopení v představenstvu společnosti i u zástupců odborových organizací, a z toho důvodu se k němu přiklonil i věřitelský výbor,“ uvedl mluvčí firmy Ivo Čelechovský.

„Ano, je to tak. Paskov se uzavře ke konci března,“ potvrdil České televizi, která o rozhodnutí informovala jako první, mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Petr Habáň. Je to především stát prostřednictvím České správy sociálního zabezpečení, který má hlavní slovo ve věřitelském výboru OKD.

Šance prakticky neexistovala

Vedení firmy původně uvažovalo o ukončení těžby ještě během letoška, později padl termín konce ledna 2017. Šance, že by se těžba černého uhlí v Paskově udržela i nadále, prakticky neexistovala. Zásoby, které zde ještě zbývají, se nacházejí tak hluboko, že se je nevyplatí těžit.

S uzavřením Paskova počítala OKD i ve svém insolvenčním návrhu. Měsíčně v něm utopí desítky milionů. Ostatně práce na paskovských šachtách probíhají víceméně sporadicky.

Uzavření dolu Paskov proto plánovalo OKD už v době, kdy je ovládali investoři Zdeněk Bakala a Peter Kadas. Odstavení Paskova s více než stoletou historií těžby mělo pomoci firmě ušetřit náklady a postavit ji znovu na nohy. To se však nepodařilo.

S uzavřením Paskova počítala OKD i ve svém insolvenčním návrhu. Měsíčně v něm utopí desítky milionů korun. Ostatně práce na paskovských šachtách v těchto dnech probíhají víceméně sporadicky. Už v září podle zprávy České televize nepracovalo – ze zdravotních či jiných důvodů – více než 40 procent zaměstnanců dolu.

Další osud OKD je stále nejasný. Společnost má čas do poloviny dubna, aby svým věřitelům představila takzvaný reorganizační plán. Ten má ukázat cestu, jak ji očistit od dluhů. Klíčové bude zejména nalezení strategického partnera, o jehož jménu můžeme nadále pouze spekulovat. Miliardář Pavel Tykač nebo podnikatelé Petr Paukner a Petr Otava, kteří se v minulosti veřejně přihlásili o příležitost k záchraně či koupi předlužené firmy, podle informací LN zájem nemají.

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.