Pašeráci začali k přepravě drog používat tradiční poštovní zásilky

Umístění ve středu Evropy dělá z České republiky frekventovaný uzel, první zastávku, jíž procházejí – zejména z východních zemí na západ – zásilky drog či látek na jejich výrobu. Kvůli tomu zdejší celníci vysledovali, že pašeráci si oblíbili novinku: tradiční poštovní zásilky, které se špatně kontrolují. Jde jednoznačně o nový trend.

Nizozemská poštovní známka na balíku, ve kterém přišly drogy objednané přes internet. foto: Lidovky.cz

Nizozemská poštovní známka na balíku, ve kterém přišly drogy objednané přes...

Pro narkobyznys má Česko ideální polohu. Umístění ve středu Evropy dělá z republiky frekventovaný uzel, jímž prochází – zejména z východních zemí na západ – zásilky drog či látek na jejich výrobu. Kvůli tomu zdejší celníci vysledovali, že pašeráci si oblíbili novinku: tradiční poštovní zásilky, které se špatně kontrolují. „Jde o jednoznačný trend. Pro pašeráky z východu jsme jakousi první zastávkou. Přeprava a distribuce drog či látek na jejich výrobu se nyní mnohem častěji odehrávají v poštovním styku a přepravních službách,“ řekl LN náměstek generálního ředitele Celní správy Robert Šlachta.

S nadsázkou lze říct, že Česká pošta má konečně spokojeného zákazníka. Nejhůř odhalitelné jsou přitom drogové balíky, jež cestují v nákladních autech. „Z nejbližších států jde část dopravy kamionovou dopravou. Je to v rámci schengenského prostoru, tedy kontroly nejsou. Neprochází to například přes rentgeny. Jako když si v Bratislavě koupíte drogu a vezete si ji autem do Česka. Pokud na vás nemají celníci tip, neodhalí ji,“ sdělil LN mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Vynalézaví výrobci

Narkotika takto cestují od gramů až po tuny. „Někdy přijedou tři tuny kokainu schované ve smotaném drátu vysokého napětí. Záchytů je obrovské množství a číslo stále roste,“ popsal praxi zdroj z Celní správy, který si přál zůstat v anonymitě. Zachytit se podaří odhadem zhruba desetinu zásilek. Globálním tržištěm s drogami se stal internetový černý trh zvaný Darknet. Platí se tam anonymně, smyšlená je identita obchodníka a zpravidla i konečná dodací adresa. Pro vyšetřovatele je tak kromobyčejně obtížné organizátory obchodu polapit.

Výrobci drog jsou vynalézaví, vždy o krok napřed před celníky a legislativci. Než se daný prekurzor dostane na seznam zakázaných látek, obchodníci s ním kšeftují, aniž by jim hrozil závažnější postih.

„Dnes se vyplatí objednat si zásilku na Darknetu, která vám přijde poštou. Platíte anonymně, obchodník vystupuje pod smyšleným jménem. Vy neznáte jeho a on vás. I když zásilku chytíme, je malá pravděpodobnost, že se dostaneme až k vám,“ dodal celník, který má zkušenosti s lapáním pašeráků drog.

Kromě již „hotových“ drog, jako jsou heroin, kokain či pervitin, se ve velkém obchoduje s produkty, které se používají při jejich výrobě – takzvanými prekurzory. Výrobci drog jsou vynalézaví, vždy o krok napřed před celníky a legislativci. Než se daný prekurzor dostane na seznam zakázaných látek, obchodníci s ním kšeftují, aniž by jim hrozil závažnější postih.

Červený fosfor

Celníci spolupracují s Národní protidrogovou centrálou, vidí si vzájemně do databází, aby mohli vytvořit společný tým, když zjistí, že se jim protnuly případy. Navíc celní správy sdílejí informace v rámci celé EU a pomáhají si ve společných akcích, protože pašeráci při černých obchodech operují ve více zemích.

Vyšetřovatelé zjistili, že v Česku se ročně distribuuje zhruba 1,8 tuny červeného fosforu, z toho 98 procent putuje do pervitinu. Na kilo drogy stačí 330 gramů této látky. Čeští celníci v roce 2018 poprvé v historii odhalili zločinecký gang, který červený fosfor takto používal. Šlo o česko-vietnamský kartel, který si jej nakoupil 156 kilogramů.

V tomto směru si byli čeští a slovenští celníci úspěšní v roce 2018, kdy iniciovali legislativní změnu, na jejímž konci má být na seznam nepovolených látek zařazen červený fosfor. Používá se na sirky a pyrotechniku, ale v poslední době se používá k výrobě pervitinu. Vyšetřovatelé zjistili, že v Česku se ročně distribuuje zhruba 1,8 tuny červeného fosforu, z toho 98 procent putuje do pervitinu. Na kilo drogy stačí 330 gramů této látky. Čeští celníci v roce 2018 poprvé v historii odhalili zločinecký gang, který červený fosfor takto používal. Šlo o česko-vietnamský kartel, který si jej nakoupil 156 kilogramů.

Vedle tohoto prekurzoru celníci loni odhalili velké množství pašovaného kokainu, jejž si v Praze spolu s Čechy přebírali Nigerijci. Z dovážených drog zaznamenává velký nárůst kata jedlá – tropická rostlina z východní Afriky a Arábie; účinky připomíná amfetamin a kokain. Zásilky katy sem proudily zejména z Keni a Etiopie, v Česku si je podle celníků přebírali cizinci, kteří tu pobývají.

Počet příspěvků: 1, poslední 3.4.2019 10:54 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.