Paroubek na knižním veletrhu. Plánuje návrat do ČSSD?

Pokud by chtěl expremiér znovu masivně vydělat na prodeji svých memoárů, měl by se vrátit k sociálním demokratům.

Jiří Paroubek podepisuje své aktuální knižní dílo Plnou parou v politice. Vedle u stolu kmotr knihy Jiří Krampol. foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Jiří Paroubek podepisuje své aktuální knižní dílo Plnou parou v politice. Vedle u stolu kmotr knihy Jiří Krampol.

„Snad po pěti letech jsem v Londýně. Se svou ženou Petrou jsme ho navštívili kvůli jednomu z nejvýznamnějších knižních veletrhů na světě,“ pověsil si v pondělí na Facebook expremiér a spisovatel Jiří Paroubek. Jeho návštěvě knižního veletrhu se netřeba divit, předseda národních socialistů je veličinou mezi tuzemskými autory. Jeho londýnské zastávce rozumíme i vzhledem k jeho politickým ambicím se stranou NS-LEV21.

Paroubek se do paměti českých literátů zapsal fenomenálním úspěchem prodeje politických memoárů Plnou parou v politice, za které utržil obdivuhodné čtyři miliony korun. Takový honorář mu může závidět i celebrita jako Michal Viewegh. „Byl jsem tam se ženou. Je vydavatelkou knih (Petra Paroubková je spolumajitelkou vydavatelství Columbus – pozn. red.),“ vysvětlil Paroubek ČESKÉ POZICI návštěvu veletrhu.

Dovedeme si však představit, že se Paroubek do Londýna vydal na knižní akci i kvůli tomu, aby našel inspiraci pro novou knihu, kterou by si třeba vydělal (po vzoru předešlého opusu) na chod své strany. Pan předseda totiž není žádný troškař. „Pokud jde o parlamentní volby, myslím, že můžeme očekávat výsledek mezi osmi a dvanácti procenty,“ řekl v nedávném rozhovoru pro Parlamentní listy. K dosažení takových cílů by nemusely stačit ani sponzorské příspěvky od podnikatele Petra Bendy, který dosud straně daroval kolem patnácti milionů korun.

Míní však Paroubek svá slova na adresu národních socialistů vážně? V posledních době jsme totiž narazili na nepotvrzenou spekulaci, že si vzhledem k mizivým preferencím své strany (kolem dvou procent) pohrává s myšlenkou vrátit se zpět do ČSSD, nebo alespoň se svou bývalou stranou navázat nějakou formu těsnější spolupráce. „O návratu do ČSSD opravdu nepřemýšlím,“ tvrdí Paroubek. „Tuto spekulaci nemohu potvrdit,“ napsal nám zase předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka.

Nejen politicky, ale i knižně by pro expremiéra byla zajímavější varianta návratu k oranžovým. Jistě by se našlo hodně čtenářů, kteří by si rádi přečetli Paroubkovo upřímné přiznání, jak se mýlil v politice. S národními socialisty to zatím na bestseller nevypadá.

Počet příspěvků: 1, poslední 17.4.2013 07:28 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.