Paroubek křtil bilanční knihu. O zachycené éře říká: Byla to procházka Bronxem.

Je Paroubkova nová kniha prvním dílem politických memoárů, nebo politickým testamentem?

Jiří Paroubek podepisuje své aktuální knižní dílo Plnou parou v politice. Vedle u stolu kmotr knihy Jiří Krampol. foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Jiří Paroubek podepisuje své aktuální knižní dílo Plnou parou v politice. Vedle u stolu kmotr knihy Jiří Krampol.

V Paláci knih Luxor v Praze se v pondělí odpoledne konal mítink Paroubkových věrných příznivců a čtenářů. K mání byly knihy. Expředseda ČSSD křtil své poslední dílo Plnou parou v politice. Jiří Paroubek již dříve avizoval, že spisek bude symbolickou tečkou za jeho oranžovou érou. Konkrétní však nebyl.

Jeho spolupracovník Tomáš Sazima pro ČESKOU POZICI při autogramiádě uvedl, že zhruba vprostřed týdne bude ještě Jiří Paroubek jednat s předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou a v řádu několika málo dnů pak oznámí své další záměry. Nejpravděpodobnější se prý nyní jeví vytvoření zcela nového subjektu.

Kmotrem Paroubkových pamětí se stal Jiří Krampol a Jiří ‚Guma‘ Šlégr, který se však dostavil se značným zpožděním. Nechyběla manželka Petra a Paroubkovi poctiví autogramiádníci jako senátor Vladimír Dryml (ČSSD) a kmotr dcery Margarity Petr Benda. (V obecenstvu také zaujala postarší dáma, která na akci dorazila s igelitovou taškou Věcí veřejných.)

Dvaadvacet let v uniformě ČSSD stačilo

Kdo z přítomných očekával, že Paroubek na křtu oznámí, do jaké strany má namířeno, byl zřejmě zklamán. „Těch 22 let bylo dobrými lety. Budu na ně vždycky rád vzpomínat. Odvedl jsem, co jsem odvést mohl. Předpokládám také, že jsem prospěl státu. Toto je moje první kniha pamětí a je velmi pravděpodobné, že ještě napíšu knihu další,“ naznačil Paroubek konec své oranžové éry.

Ve zhruba dvacetiminutovém projevu Paroubek stručně prezentoval obsah knihy. Dosavadní působení v politice mu prý připomínalo procházku nočním Bronxem. Připomněl dále své působení ve funkci náměstka pražského primátora, jako úspěšné hodnotil premiérství v letech 2005 až 2006 a nezapomněl se otřít o média a takzvanou Kubiceho zprávu.  

„Chtěl bych poděkovat svým spolupracovníkům, kteří mně umožnili to, abych byl úspěšným politikem – protože bez týmu člověk není nic. Bohužel tady mnoho z těch svých nedávných nejbližších spolupracovníků nevidím. Ale takový je život. Tak aspoň na dálku jim chci poděkovat. I když se naše kroky velmi pravděpodobně rozejdou v těch příštích dnech, tak bych chtěl říci, že je někdy dobře, když se lidé rozejdou, aby se zase někdy – aspoň v něčem – sejdou,“ zakončil Paroubek svůj projev.

V závěru knihy se dočteme: „Zkrátka budu hledat nejvhodnější cestu, abych byl prospěšný lidem. Budu v politice pokračovat a možná, že ještě někdy napíšu druhý díl svých memoárů.“ Takže teprve uvidíme, zda Jiří Paroubek napsal svůj politický testament, či jen první díl pamětí.

Bude sídlo Paroubkovy nové strany v Radlické č. 58?

Tomáš Sazima, který odešel z tiskového oddělení ČSSD a stal se Paroubkovým spolupracovníkem, ČESKÉ POZICI řekl, že v tomto týdnu bude následovat jednání s předsedou sociálních demokratů Bohuslavem Sobotkou. Sazima však neočekává, že by vyjednávání přinesla zásadní zlom a změnu situace. Jako velmi pravděpodobné se nyní prý jeví vytvoření zcela nového projektu. Podle Sazimy expředseda sociálních demokratů nehodlá vstoupit do rozhádané strany (míněna ČSNS 2005), a raději proto spíše vytvoří novou stranu na „zelené louce“. Sazima připustil, že Paroubek v průběhu posledních týdnů změnil názor.

ČESKÁ POZICE nedávno informovala o tom, jak například Paroubkův poradce Petr Dimun byl názoru, že zakládat novou stranu by pro Paroubka po zkušenostech s Věcmi veřejnými nebylo zrovna výhodné. Podle Sazimy by však Paroubka mohli v budování nové strany na programové bázi národních socialistů podpořit i někteří členové vedení ČSNS 2005, která ještě donedávna byla považována za příští Paroubkovu zastávku. Podle předsedy této strany Karla Janka patřil k hlavním Paroubkovým spolupracovníkům ústřední tajemník ČSNS 2005 Jaroslav Andres.

ČESKÁ POZICE před nedávnem také přinesla článek o domu v Radlické ulici v Praze 5, kde se údajně měla centrála ČSNS 2005, již s Paroubkem na palubě, uhnízdit. Dům, ve kterém si prostory pronajímá Andresova firma SEQUEST, však vlastní společnost Eukaryota, v souvislosti s níž se objevuje jméno kontroverzního pražského podnikatele Romana Janouška. Prostřednictvím Sazimy tajemník Andres ČESKÉ POZICI zaslal vyjádření, ve kterém uvedl, že se nikdy o majitele domu nezajímal.

Z vyjádření dále vyplývá, že Andres spolupráci s Paroubkem „fandí“. Lze tudíž předpokládat, že i v rámci zcela nového projektu by taková strana mohla útočiště nalézt v tomto „neobyčejném“ domě. Vysvětlení typu „o vlastnickou strukturu firmy Eukaryota jsem se nezajímal“ je poměrně neuspokojivé a spekulace mohou přetrvávat.

Počet příspěvků: 1, poslední 4.10.2011 02:42 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.