Paroubek a Zeman, alternativní bomba na levici?

Vytáhne Zemanova prezidentská kampaň jeho stranu a Paroubkův LEV 21 do vyšších politických pater?

Pro krajské a senátní volby letos na podzim Zemanovci a Paroubkovci spolupracovat nebudou. Co kdyby se ale prezidentská volba stala odrazovým můstkem pro budoucí spolupráci dvou bývalých premiérů? foto: © ilustrace ČESKÁ POZICEČeská pozice

Pro krajské a senátní volby letos na podzim Zemanovci a Paroubkovci spolupracovat nebudou. Co kdyby se ale prezidentská volba stala odrazovým můstkem pro budoucí spolupráci dvou bývalých premiérů?

Blížící se prezidentská kampaň by mohla vytáhnout do vyšších politických pater některé malé strany, které mlsně okoukávají Poslaneckou sněmovnu zvenčí. Takovou stranou je například Strana práv občanů – Zemanovci (SPOZ), která bude těžit z kandidatury svého duchovního guru Miloše Zemana. A svézt se na tom může i další expremiér Jiří Paroubek a jeho LEV 21.

Bývalý šéf ČSSD uvedl, že je připraven Zemana v boji o Hrad podpořit. Paroubek ČESKÉ POZICI sdělil, že ještě přemýšlí o podpoře Jana Švejnara (možný kandidát ČSSD), z hlediska politického by ale pro jeho „lvíčata“ bylo výhodnější podpořit Zemana. Tam by Paroubek byl více vidět. Nabízí se i hypotetická otázka, zda se očekávaná spolupráce ponese v rovině jen personální, či zda v budoucnu strany těchto dvou bývalých výrazných tváří ČSSD mohou spolupracovat i těsněji.

„Národní socialisté půjdou do voleb (krajské a senátní) samostatně, nepočítají se spojením s žádnou v předvolební alianci,“ napsal ČESKÉ POZICI Paroubek. Předseda SPOZ Vratislav Mynář zase uvedl, že jeho strana se usnesla, že v krajských a senátních volbách si zakazují spolupráci jak s Paroubkovou stranou, tak s Janou Bobošíkovou a její Suverenitou. Tudíž pro krajské a senátní volby je spolupráce mezi stranami Paroubka a Zemana vyloučená.

To je poměrně logická úvaha. Strany jsou to nové či relativně a potřebují si nejdříve upevnit jasný profil. Pokud se alespoň trochu etablují a tu a tam v regionech uspějí, pro volby do sněmovny už by spolupracovat mohly. Z hlediska programového budou zřejmě přitahovat podobně orientované voliče. Zeman i Paroubek kritizují ČSSD za nedostatečně hlasitou a kritickou opoziční funkci. Pokud SPOZ a LEV 21 nebudou spolupracovat s ČSSD a nedojde k nějaké integraci levice, Zeman plus Paroubek by do jisté míry mohly být alternativou k sociálním demokratům. Navíc v době plné nechutných skandálů z vládní dílny budou protestní hlasy neparlamentním stranám naskakovat více než kdy jindy.   

Pro předsedu Zemanovců jsou sněmovní volby časově ještě velmi daleko a prý by bylo předčasné jakkoliv spekulovat. „Nikdy neříkej nikdy, prozatím spolupracovat ale nebudeme,“ řekl ČESKÉ POZICI Vratislav Mynář. Paroubek možnou budoucí spolupráci příliš nekomentoval.   

O víkendu odstartovala na pražském Výstavišti  petiční kampaň za Zemanovu prezidentskou kandidaturu. V pondělí se podle tiskové mluvčí SPOZ Hany Burianové měl Zeman u Křižíkovy fontány účastnit akce pro postižené děti, nakonec prý ale přítomen nebude. Připomeňme, že areál Výstaviště a Matějská pouť jsou revírem krále českých kolotočů Václava Kočky staršího, který ještě donedávna s Jiřím Paroubkem kamarádil. ČESKÁ POZICE v sobotu v komentáři k Zemanově kandidatuře napsala, že začít kampaň na Výstavišti a k tomu s Paroubkem v zádech možná nebyl zrovna ideální start.

Jak na ranní redakční poradě poznamenal jeden kolega, ještě se uvidí, zda Paroubek a Zeman budou obrazně řečeno věšet své trenýrky na jednom balkóně.