Diskuse k článku

Parlament může přijmout nový volební zákon k jinému rozdělení krajů

I jednoduché změny vyhovují nálezu Ústavního soudu, aby proběhly říjnové volby bez obtíží. „Vydělají na tom koalice, jež nebudou muset překonávat deset a 15 procent hlasů pro uzavírací klauzuli,“ říká v rozhovoru docent pražských práv Jan Wintr.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Dorotík 16.2.2021 9:20

Jinak souhlas s názorem níže, že volby postavené a volbě politických stran a ne na přímo kandidujících osobách je paralyzováním demokracie. Nic proti stranám, ale výsledkem voleb nemůže být vítězství té, či oné strany a zvolení zastupitelé jsou tak až druhořadí. Mělo by tomu být naopak - volby počtem hlasů vyhráli ti a ti zvolení zastupitelé, kteří se v takovém a takovém počtu sdružují v té a v té politické straně. Dnes tady vládnou politické strany a jejich sekretariáty, zvolení poslanci jsou jen jejich loutkami. Nakonec se tady v reálu projevuje rozpor v ústavě a poslaneckém slibu.

V. Dorotík 16.2.2021 9:11

Měla být dotažená reforma veřejné správy na úrovni tzv. "malých okresů" (měly být plnohodnotné a plně funkční) a dosavadní okresy měly být zrušeny. Potom mohlo dojít k optimalizaci počtu, rozložení a tedy velikosti regionů - krajů. Dnešní uspořádání představuje následky násilného, a tak deformovaného uspořádání, které se potom projevuje i v deformování volebním systému. Je potřeba také říct, jestli ve sněmovně chceme nebo nechceme mít poměrné zastoupení regionů a pokud ano, tak jakým způsobem je budeme naplňovat (každý kraj ve sněmovně předem stanovený pevný počet křesel???). Zase na poslední chvíli se řeší změna ústavních zákonů, takže vznikne zase jen paskvil momentálně vyhovující tomu, kdo dá dohromady většinu. Na kultivaci podoby ústavy se má pracovat průběžně a neustále a uskutečňovat se má na roky dopředu, to znamená, že se uplatní, až stávající politická reprezentace bude dávno odejita (budou tak řešit co bude platit, až o nich samotných budou rozhodovat jiní).

D. Šumová 14.2.2021 8:15

Z voleb se za poslední dvě období, tak jak byly - tedy před rozhodnutím ústavního soudu teď - stala fraška. Lidé volili strany podle programu a osobností v nich, a ty si hbitě vytvářeli koalice tak, že jejich výsledný směr šel úplně jinam. Voliče to štve a postupně opouští záměr vůbec jít volit, protože zejména demoblok se spojuje nikoliv ve jménu myšlenky, ale jen a jen proti jiným. Je to komedie, to si myslím já prostý volič. Teď tomu Rychetský nasadil korunu a dokonce jak si pochvátli on i jeho kolegové, jediní slušnější jsou ti, kteří protestovali. Nikdy jsem si nemyslela, že bych upřednostňovala většinový systém, před poměrným, ale tyhle tanečky mě k tomu strkají. Opravdu chtějí politici našich stran nechat dojít stav tak daleko, že lidi vyjdou do ulic a od těch jejich korýtek je vyházejí opět z okna? Už jsme tu defenestrace měli. Tak ať je Česko jediný volební kraj, vítěz bere všechno, a pak je výsledek voleb aspoň trochu podle přání nás voličů.

 • reagovat
 • nahlásit příspěvek
 • P. Čech 12.2.2021 8:54

  Jiné rozdělení krajů? Tomu snad někdo chce říkat nějaké řešení? Trapné! Podle mne jedným smysluplným řešením, bez ohledu na zájmy a požadavky politických stran a s ohledem na zájmy občanů státu je úplný odchod od volebního systému podle zásad poměrného zastoupení. Takovýto volební systém, ve kterém nejsou voleni zástupci občanů, ale politické strany a hnutí a jejich zástupci je zcela nedemokratický. Nedemokratický proto, že generuje vždy "vítězství" menšiny občanů, reprezentované členy a přiznivci jednotlivých politických stran a hnutí a vůbec nehledí na vůli většiny občanů. Tento systém ani nedokáže vůli většiny odhalit, natož nastolit. Jeho výsledkem není demokratické, většinové zastoupení zástupců občanů v poslanecké sněmovně a v zastupitelstvech Krajů, měst a obcí, ale zastoupení zástupců jednotlivých politických stran a hnutí tamtéž. Tento systém zásadně odporuje hlavnímu požadavku zastupitelské demokracie, kde v těchto orgánech mají zasedat zástupci občanů a ne zástupci nějakých "jeji

  S. Tomáš 11.2.2021 15:46

  Zbytečné starosti. Lidé volí toho, koho jim doporučí pražské televize. V

  P. Čech 12.2.2021 8:57

  Lidé nevolí nikoho! Lidé volí něco! Tím "něčím" jsou politické strany a hnutí. Ty a ta ovšem nejsou a ani nemohou být zástupci občanů, z jednoho prostého důvodu. Jsou totiž zástupci těch stran a hnutí a to je něco zcela jiného než konkrétní občané.