Pařížský obchodní dům La Samaritaine změní tvář

Developerem největšího soukromého projektu v Paříži téměř za půl miliardy eur bude konglomerát Möet Hennessy Louis Vuitton.

Luxusní konglomerát LVMH připravuje rekonstrukci pařížského obchodního domu La Samaritaine. foto: REUTERSČeská pozice

Luxusní konglomerát LVMH připravuje rekonstrukci pařížského obchodního domu La Samaritaine.

V Paříži se plánuje doposud největší developerský projekt financovaný privátní společností. Jeho investorem nebude subjekt podnikající na realitním trhu, ale francouzský luxusní konglomerát LVMH Möet Hennessy Louis Vuitton. Časopis Property EU zveřejnil, že holding investuje 450 milionů eur do rekonstrukce pařížského obchodního domu La Samaritaine. Z nemovitosti, která se stala jedním ze symbolů Paříže, vznikne multifunkční komplex, jehož součástí bude luxusní hotel Cheval Blanc s osmdesáti pokoji.

Obchodní dům La Samaritaine, který skupina LVMH získala v roce 2001, byl postaven ve stylu art deco na pravém břehu řeky Seiny v roce 1870. Objekt byl uzavřen v roce 2005, protože nevyhovoval bezpečnostním standardům. LVMH v současné době vyřizuje potřebná povolení. Dle odhadů začnou stavební práce v polovině příštího roku. Komplex by měl být dokončen během dvou let a bude zahrnovat 70 tisíc metrů čtverečních komerčních ploch. Architektonický návrh zpracovala japonská kancelář Sanaa, která se podílela například na newyorském muzeu současného umění.