Paradox na Štiříně: Odvolaný ředitel získal jiný reprezentativní post

Václav Hrubý byl odvolán údajně pro dlouhodobou nespokojenost s hospodařením. Nyní se stane marketingovým manažerem Štiřína.

Stal se bývalý ředitel Zámku Štiřín nepohodlným? foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Stal se bývalý ředitel Zámku Štiřín nepohodlným?

Marketingovým manažerem příspěvkové organizace Zámek Štiřín se stal nedávno odvolaný ředitel, Václav Hrubý. Učiňme k této personální zprávě několik poznámek.

Ministerstvo zahraničních věcí zdůvodnilo odvolání Hrubého dlouhodobou nespokojeností s hospodářskými výsledky, které prý souvisí i se způsobem a efektivitou vedení příspěvkové organizace. Hrubý spatřoval příčinu svého odvolání v tom, že hlasitě a opakovaně nesouhlasil s prodejem barokního zámku Štiřín, s nímž hospodaří stejnojmenná příspěvková organizace ministerstva zahraničních věcí. Hrubého argumentaci ministerstvo zahraničních věcí popíralo a tvrdilo, že „odvolání pana ředitele Hrubého nesouvisí s budoucím nakládáním se státním majetkem.“

Pokud bylo ministerstvo s vedením příspěvkové organizace dlouhodobě nespokojeno, logicky mělo k jeho výměně přistoupit daleko dříve, nebo alespoň mělo svou nespokojenost dotyčnému sdělit. Dle slov Václava Hrubého se tak nikdy nestalo.

ČESKÁ POZICE se pochopitelně ptala i na ministerstvu zahraničních věcí. Na dotazy: Proč MZV nepřistoupilo k odvolání Hrubého dříve? Co konkrétně mu MZV vytýká? Byl Hrubý v minulosti upozorněn, že je MZV s jeho prací nespokojeno?, tiskový odbor reagoval: „V rámci vnitřního kontrolního systému MZV zadává audity účetních závěrek všech příspěvkových organizací, jejichž zřizovatelem MZV je. Několik let po sobě byl v případě Štiřína učiněn výrok s výhradou.“

Toto konstatování ministerstva z první poloviny května lze považovat za dostatečné vysvětlení jen stěží. Paradoxní situace však jen o několik dní později kulminuje: i přes dlouhodobou nespokojenost s hospodařením bylo Hrubému na Štiříně nabídnuto reprezentativní místo.

Historie se opakuje

A jak na své nové angažmá pohlíží Hrubý? „Podruhé jsem byl z funkce ředitele zámku Štiřín odvolán a podruhé mi bylo v rámci organizace dle zákona nabídnuto jiné místo. V roce 1999, známém kauzou Srba, mi nabídli práci zahradníka v zámeckém parku. Přijal jsem a oblek vyměnil za montérky. Nyní mi nový ředitel nabídl funkci marketingového manažera, což představuje zajišťování propagace služeb štiřínského areálu, dohlížení na chod gastronomie a péči o kulturní památku a park. I tentokrát přijímám,“ říká Hrubý.

Na otázku, proč se tak rozhodl, odpovídá: „Mám Štiřín rád, pracuji zde 35 let a cítím k němu velkou zodpovědnost. Jsem proto přesvědčen, že můžu prospět jeho dalšímu rozvoji. Věřím, že současná nepřehledná situace kolem budoucnosti Štiřína nebude mít dlouhého trvání. Přál bych si, aby zvítězil zdravý rozum a Štiřín jako skvěle udržovaná památka a zároveň živé konferenční centrum zůstal v majetku státu a kromě soukromých subjektů byl využíván především státem, a to za výhodných podmínek. Tak, jak to předpokládala původní vize. "

Jak již ČESKÁ POZICE dříve uvedla, řízením Zámku Štiřín byl začátkem května pověřen bývalý velvyslanec ve Vietnamu, právník Michal Král. Skončí jeho štiřínská mise tím, že předá klíče od zámku soukromému majiteli? Zatím můžeme jen spekulovat.

Tématu Štiřín jsme se podrobně věnovali v sérii článků.

Počet příspěvků: 2, poslední 21.5.2013 07:18 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.