Ceska Pozice

Papež je poprvé František, jezuita i Latinoameričan

Konkláve zvolilo hlavou katolické církve argentinského kardinála Jorgeho Maria Bergoglia.

Dan Macek 14.3.2013

Při volbě před osmi lety byl nejtěsnějším soupeřem Josefa Ratzingera. Ve středu 13. března vpodvečer byl v pátém kole zvolen papežem. Inaugurační mše se uskuteční 19. března. foto: © ReutersČeská pozice

Při volbě před osmi lety byl nejtěsnějším soupeřem Josefa Ratzingera. Ve středu 13. března vpodvečer byl v pátém kole zvolen papežem. Inaugurační mše se uskuteční 19. března.

Sotva venezuelský prezident Hugo Chávez zemřel, už se možná obrací v hrobě. Konkláve sice vyslyšelo výzvy pokrokářů, aby se papežem stal někdo z takzvaného rozvojového světa, a dokonce vybralo krajana Che Guevary. Jenže novým Svatým otcem se stal konzervativní odpůrce teologie osvobození, jež latinskoamerickým revolucionářům kdysi učarovala syntézou křesťanství a marxismu.

Slavit mohou naopak katoličtí tradicionalisté, neboť nový papež František nebude ve věrouce ustupovat tlaku volnomyšlenkářů ze západní Evropy a Severní Ameriky. Přechod k prvnímu neevropskému papeži však bude pozvolný: dosavadní kardinál Jorge Mario Bergoglio sice přišel na svět roku 1936 v argentinském Buenos Aires, jeho otec železničář byl však ještě rodák z italského Turína. Doktorskou disertaci z teologie navíc obhajoval v Německu.

Jorge Mario Bergoglio (76)

Vyrostl se čtyřmi sourozenci a původně chtěl být chemikem. Ve dvaadvaceti letech však vstoupil do Tovaryšstva Ježíšova, a je tedy historicky prvním jezuitou na Svatém stolci. Před vysvěcením na kněze (1969) vyučoval psychologii a literaturu, ale už v sedmatřiceti se stal nejvyšším jezuitským představeným („provinciálem“) pro celou Argentinu (1973 až 1979). V té době panovala v zemi vojenská junta a Bergoglio se už záhy distancoval od levicové teologie osvobození, jež od 60. let slavila v Jižní Americe úspěchy i mezi jezuity. Bergoglio sice také hlásá potřebu sociální spravedlnosti, ale spíše se vyhýbá artikulaci postojů v termínech politické ekonomie.

V 80. letech působil jako rektor teologického semináře, následně byl jmenován pomocným biskupem pro Buenos Aires. V roce 2001 ho papež Jan Pavel II. jmenoval kardinálem. Bergoglio v církevních funkcích vynikal osobní skromností: místo v biskupské rezidenci bydlel v malém bytě, kde si sám vařil, vzdal se též limuzíny s řidičem a do práce jezdil městským autobusem.  Papežské jméno, jež si nyní vybral, ostatně odkazuje na sv. Františka z Assisi, který proslul hlásáním skromnosti.

Ač je standardním katolickým odpůrcem potratů, antikoncepce a sňatků osob stejného pohlaví, hlásá zároveň potřebu respektu k homosexuálům. Do povědomí argentinské veřejnosti se zapsal, když na návštěvě hospicu omyl a políbil nohy dvanácti pacientům nemocným AIDS.

Minule sice jedním z favoritů...

Tři dny před konkláve v roce 2005, kde se měl coby kardinál vybírat nástupce Jana Pavla II., byl Bergoglio obviněn z podílu na únosu dvou jezuitů v roce 1976, kteří se prý přimlouvali za násilné svržení vojenské junty. Pro obvinění však nebyly žádné důkazy a argentinský kardinál se nakonec stal jedním z favoritů papežské volby. S pozdějším Benediktem XVI. prohrál až ve čtvrtém kole.

Jeho slušný výsledek ho doma v Argentině katapultoval do čela tamní biskupské konference, kde strávil dvě volební období. Osm let po minulém konkláve už ho ale mnozí pozorovatelé za jasného favorita na papeže nepovažovali. František je nyní pouze o dva roky mladší, než byl při svém zvolení Benedikt XVI., a předpokládalo se, že po dramatické zkušenosti s papežskou rezignací kvůli stáří a vyčerpání budou chtít kardinálové vybrat někoho „trvanlivějšího“. Podmanivé kombinaci jezuity z Jižní Ameriky však svého času neodolal ani Hollywood.

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.