Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Jak diskutovat?

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstraňovat. Jejich délka může být maximálně 2000 znaků, delší budou zkráceny. Nepřijatelné jsou zejména urážky, vulgarismy, rasismus a neplacená reklama.


  • Příspěvků: 23
  • Poslední: 24.10.2018 16:15
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
Skvělá reakce

Skvělá reakce vyšla zde: http://www.christnet.eu/clanky/6104/trest_smrti_je_nepripustny_za_vsech_okolnosti.url

Píše se tam např. toto: "Dalšími Jochovými argumenty pro trest smrti jsou ochrana společnosti a

odstrašení potenciálních vrahů. V této souvislosti Joch zpochybňuje

efektivnost současných vězeňských systémů, které jsou podle papeže

dostatečnou zárukou ochrany společnosti. Jako příklad uvádí El Chapa,

šéfa mexického drogového kartelu, který svůj byznys řídil s plnou

parádou i ve vězení. To by se určitě nestalo, kdyby byl popraven. K tomu

položím doplňující otázku. Poskytuje země, která díky zkorumpovanosti

systému umožňuje páchat zločiny i z vězení, rozumnou záruku, že zrovna

zde budou probíhat spravedlivé hrdelní procesy?"

Facit

Jinak bych panu Jochovi zopakoval, že v bibli, jejímž autorem je podle jeho názoru sám Bůh, stojí to bezpodmínečné: "Nezabiješ." A Bůh syn to ještě zpřesnil v kázání na hoře: "Nejen, že nezabiješ, ale ani se křivě nepodíváš."

Pátý bod

K pátému bodu netřeba nic dodávat. Pokud Roman Joch trpí starozákonní mentalitou a vyznává pravidlo "zub za zub", pak je mi ho líto, ale hlavně jsem rád, že není tak veřejně činný, aby mě jeho názory musely znepokojovat. Naštěstí jsou pryč časy, kdy tento člověk, zastánce trestu smrti, fašizující provokatér, který by nejraději zrušil všeobecné volební právo, popírač univerzálií, na nichž se zakládají lidská práva (především právo na život), kdy tento člověk byl poradcem předsedy vlády... a teď se podržme... pro otázku lidských práv!

Čtvrtý bod

Pan Joch opakuje (a je v tom cítit jistý údiv hned vedle kritického ostnu), že papež František opustil učení staré dva tisíce let. Ale není to snad křesťanství, kdo nás učí, že na vykoupení není nikdy pozdě? Že ke spáse stačí lítost v poslední sekundě života, byť by tento život, jakkoli dlouhý, byl vyplněn hříchy? Tedy obrátí-li se církev po dlouhých dvou tisíciletích konečně proti nemravnému trestu smrti, který dosud tolerovala (a někdy - třeba z politických důvodů - ve spolupráci se světskou mocí i zneužívala), není to krásný příklad kajícího se hříšníka?

Třetí bod

Pokud jde o Františkův výrok citovaný ve třetím bodě, je to obdivuhodná pasáž a nechápu, jak proti ní může kdokoli něco namítat, leda by šlo o smutného sadistu, který čerpá aspoň nějaké potěšení z pomyšlení, že někde v nějaké věznici se provádí popravy, jichž se ke své smůle on sám nemůže co by aktér-popravčí účastnit...

"Přípustnost" trsstu smrti podle církve

Církev podle citované pasáže "nevylučuje použití trestu smrti, pokud je toto jediná možnost účinné ochrany lidských životů před útočníkem". Z toho jasně vyplývá, že jediné přípustné zabití člověka ze strany státní moci je zastřelení útočníka policií, když tento se odmítá vzdát a reálně ohrožuje své okolí. Poprava člověka, který je uklizen do vězení, kde je před ním veřejnost v bezpečí, podmínku vyslovenou v citované pasáži nesplňuje ani náznakem.

Ještě k druhé otázce

„Vždyť (vládnoucí moc) je Božím služebníkem k tvému dobru.

Jednáš-li však špatně, máš proč se bát, neboť nenese meč nadarmo; je

Božím služebníkem, vykonavatelem trestu nad tím, kdo činí zlo.“

Zajímalo by mě, zda pan Joch někdy slyšel o literárním jevu zvaném metafora... Nebo že by vládnoucí moc musela a měla jedině trestat mečem? Ne sekyrou, ne šavlí, ne gilotinou, ne elektrickým křeslem, ne bločkem s pokutami, ne věznicemi, ale vždy a pouze mečem? Takto doslova máme bibli brát?

K druhé otázce

1) V dějinách křesťanství je úplně běžné, že praxe (a názor na ni) se mění i po několikasetletém trvání. Příkladem budiž tridentský koncil, který zrušil bezpočtu pravidel, která trvala opravdu stovky let. Papež tedy může odporovat tomu, co před ním shledávalo třeba třicet papežů.

2) V bibli sice existují pasáže, kde se mluví o trestu smrti, ale v bibli také stojí jasné a bezpodmínečné: "Nezabiješ." Ne "nezabiješ, pokud..." nebo "nezabiješ, ledaže...", nýbrž prostě a jen "nezabiješ". Jak to sloučit? Snad podle zásady: "Co je císařovo, nechť patří císaři atd." V morální rovině je trest smrti nepřípustný. Ale bohužel ve světě, v němž bible vznikala, existoval a bylo nutno se s ním vypořádat, a sice realisticky, bez nároku na okamžitou eliminaci trestu smrti bez výjimky všude a ihned.

K první otázce

Pokud má papež právo rozhodovat autokraticky v otázkách víry a mravů, pak ano, papež má právo rozhodnout, že trest smrti je nepřípustný. Čeho jiného než víry a mravů se tento problém týká?

Trochu delší komentář

Pane Jochu, reaguji obsáhleji zde: https://kajamacek.signaly.cz/1808/par-slov-o-trestu-smrti a přeji Vám vše dobré.

Papež je hlavně neomarxista

V historii bylo pár papežů, kterými by se katolická církev rozhodně chlubit nemohla, od Štěpána VI., přes Bonifáce VIII. až třeba po Sergiuse III. To ovšem byli papežové v dobách, kdy si vrchnost mohla dovolit cokoliv. Ovšem názory, které hlásá současný papež František, jsou mnohem nebezpečnější, než třeba skutky Jana XII., který měl ve Vatikánu svou vlastní matku jako milenku. Jeho názor na trest smrti je jen dílek z pomatených názorů tohoto kryptokomunisty, daleko nebezpečnější je jeho bezbřehá tolerance islámu a islamistů.

Re: Papež je hlavně neomarxista

I Ježíš byl komunista.

Pomatenec radí pomatenči

Jaké "pravomoci" má papež, Jochu? Vystudovaný lékař Joch, který se prý v tzv. Občanském institutu zabývá "politickou filozofii" (jak k tomu chudák přišel?), v LN radí jako kovaný teolog, i když se sám za teologa nepovažuje. Nedávno zde "hodnotil" filmotéku a osobnost zemřelého M. Formana, jako kovaný " filmový znalec". Zmatená doba nekvalifikovaných pomatenců a fanatiků... Jak učí staré německé přísloví: Ševče drž se svého kopyta. Tato postmoderní pakultura a nevzdělanost má děsivé následky na společnost a morálku.

Re: Pomatenec radí pomatenči

Z vaší strany jen invektivy, žádný argument. To nemáte na víc?

Joch jako vždy...

Jochu, ty jsi Bůh, abys radil papežovi?

Re: Joch jako vždy...

Není, ale může svobodně vyjádřit svůj odlišný názor, a v závěru říká, že se může mýlit.

Babule, ty jsi Bůh, abys to Jochovi zakazoval? :-)

Re: Joch jako vždy...

Babul je především podvodník, protože je příliš zbabělý na to, aby vystupoval pod svým skutečným jménem.

Re: Joch jako vždy...

Jasně, říkej mi Miloši...

Re: Joch jako vždy...

Tykat můžete svým anonymním soudruhům. Já jsem pro vás cizí člověk.

Re: Joch jako vždy...

Tebe mám přečtenýho, Pechare.

Re: Joch jako vždy...

O tom, že by mě měl přečtený zbabělec, který se stydí za své jméno, které dostal od rodičů, mám vážné pochybnosti. Nicméně jestli vaši rodiče byli estébáčtí vlastizrádci, možná mě – maje to po nich – šmírujete za oknem. Gratuluji.

Re: Joch jako vždy...

Sedmíku, nechtěj, abych tady svobodně vyjádřil svůj názor na tebe. Ale mohu se mýlit... :-)

Re: Joch jako vždy...

Názor zbabělého onanyma, který se stydí za své jméno, může zajímat zase jen onanymy.