Diskuse k článku

Papež František a ekologie: Je třeba změnit hodnotové orientace

V Laudato si’, první ekologické encyklice v dějinách katolické církve, jde papež František k jádru problémů: „Každá snaha o vylepšení světa vyžaduje změnu způsobu života, modelů výroby a spotřeby a zkostnatělých mocenských struktur. Ekologická krize je výzvou k hluboké vnitřní konverzi.“

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rudolf 1.11.2015 4:44

O roli víry v Boha a o roli sekulárního humanismu

Přiznám se, že mne označení sekulárního humanismu za příčinu naší vražedné rozpínavosti naštvalo.

Snesitelné náboženství učinila z křesťanství právě jeho konfrontace ze sekulárním humanismem. To, jak může vypadat "Islámský stát", dnes máme před očima. Organizace křesťanské církve v sobě nese totalitní prvky a její minulost to dostatečně jasně prokazuje. Už jenom to, že mezi věřícím a bohem musí stát církev, která dokonce může člověka v očích boha zatratit nebo mu v očích boha odpustit hříhy, je tak strašně snadno zneužitelné.

Snad jenom útlak, kterým si církev v mnoha zemích prošla, jí dal dar vidění utrpení, které svou bezohledností vytváříme. Není to víra v boha jako taková (vidíme velmi dobře, kam až může vést), ale poznání, že naše osobní štěstí by nemělo být naší modlou, že pokora a poctivost by měly být přirozeným stavem lidské mysli, a že jsou i zatím nejlepší známou ochranou před naším fatálním selháním.

J. Křivan 1.11.2015 10:03

Re: O roli víry v Boha a o roli sekulárního humanismu

Pane Rudolfe, gratuluji, příspěvek se mně líbí

J. Křivan 1.11.2015 10:03

Re: O roli víry v Boha a o roli sekulárního humanismu

Pane Rudolfe, gratuluji, příspěvek se mně líbí