Pane prezidente, demokracii neškodí odposlechy. To ta špína v nich.

České společnosti by prospěl jasnější vzkaz prezidenta Václava Klause a ne jen plytká slova o odposleších, které už ani nečte. Ale měl by.

Média pokřivují realitu, hlásal prezident Václav Klaus v projevu u příležitosti udělování státních vyznamenání. foto: ©? www.klaus.czČeská pozice

Média pokřivují realitu, hlásal prezident Václav Klaus v projevu u příležitosti udělování státních vyznamenání.

Vážený pane prezidente Václave Klausi,
vím, že je to nejspíše neomalenost, ale mám k Vám naléhavou prosbu. Jakožto prostý občan České republiky se přestávám orientovat v situaci, kde není takřka týdne, aby se neobjevila tajná nahrávka. Hraje si s námi BIS, policie, média, opozice, frakce ODS anebo ABL/VV – respektive Mark2Corporation? Vzhledem k tomu, že k těmto stranám máte blízko a leccos víte, prosím Vás, abyste se více vyjádřil k odposlechům Romana Janouška a Pavla Béma (ODS). Ten býval Vaším oblíbencem a celou věc považuje za „obludnou pseudokauzu“ – dokonce bude dle webu iHNed.cz bojovat až do posledního dechu jako při výstupu na Mt. Everest...

Až po několika dnech jste promluvil. Prý jste odposlechy nečetl ani číst nebudete (ačkoliv jste přeci vědec) a ke vztahu Béma s Janouškem nemáte, co říci. „Nechápu, jak je možné, aby se mezi bezpečnostními složkami, politiky a novináři několik let pohybovaly takové osobní věci, jako jsou odposlechy telefonů. Odposlechy jsou strašně nešťastná věc, která ničí naši demokracii,“ řekl jste pár větiček serveru iDnes.cz. Překvapujete mne. Vadí Vám tedy více médium a pohyb nahrávek, nežli slova toho, jenž Vám byl tak blízký? Demokracii neohrožují nahrávky, ale zvrácenost lidí, kteří se nazývají politiky (od latinského politicus, týkající se státního zřízení, a řeckého politikos čili státník) a devastují stát, důvěru občanů v něj.

K šokujícímu seriálu deníku Mladá fronta DNES bych od svého prezidenta očekával vskutku kritičtější soud. Jak už víme, třeba Vašeho oblíbeného Víta Bártu (VV) jste dříve označil za „šikovného politika“ a soud, kde se bránil ošklivým nařčením spiklenců, za absurdní „reality show“. Vaše slova byla dost nejednoznačná. Myslím však, že česká společnost nyní čeká na Váš – raději jednoznačný – komentář na téma, co je vůbec mravné, správné a co se ve fungujícím státě prostě nedělá.

Protože jste ideovým otcem ODS, nebylo by od věci vysvětlit nám i pár souvisejících faktů. V sobotních Lidových novinách pravil pan premiér Petr Nečas (ODS), že zde nežijeme v totalitě, kde by na Bémův „odstřel“ stačily tři minuty. Prý máme demokracii, která je pomalá, ale funguje, říkal předseda vlády. Nevím, co znamená „pomalá“. Od odposlechů, ať již jsou z BIS, ABL nebo od policie, uplynulo pět let a pan Bém stále poslancuje. Nyní asi z Tbilisi.

Mikrofony jsou už opět v záchodě

Topolánek: Co myslíte, že skrytou kamerou uvidíte? Samý sračky. Samý hovna. Rozumíte? Jak si, pane prezidente, vysvětlujete, že se skandální odposlechy řeší až nyní, teprve když už novinář Jaroslav Kmenta možná rozepisuje další knihu o mafiích v Česku? V té poslední, jež se jmenuje Superguru Bárta, cituje expremiéra Mirka Topolánka (ODS), jehož jste svého času označil za „falešného“. Před lety upozornil Kmentu, že si politiky nemá nahrávat: „Dělejte si svou práci, to je OK. Jen už proboha nikdy tajně nenahrávejte politiky. Co od toho proboha očekáváte? To je, jako byste dali skrytou kameru do záchodu. A co myslíte, že tam uvidíte? Samý sračky. Samý hovna. Rozumíte?“

Omlouvám se za slovník pana expředsedy vlády, ale Topolánkovi po minulém týdnu už rozumím zase o trošku více. Zřejmě byl dobře „informován“. Bohužel ale byl v roce 2007 také premiérem České republiky. A Ivan Langer (ODS) zase ministrem vnitra, takže Vás chci požádat o Váš názor na to, proč se nahrávky neřešily. Anebo je snad odstavení Béma od stranických funkcí jediným řešením, jak ve víkendových Lidovkách naznačil premiér Nečas?

Obávám se, že alibistická vyjádření premiéra země zdejší veřejnost neuklidní a nerad bych přihlížel situaci, kdy poletí první dlažební kostka na Úřad vlády ČR. Nebyla by jistě ani poslední. Pokud jasně odsuzujícího stanoviska není v médiích schopen premiér, zkuste to prosím alespoň Vy. Dnes se Vám to opravdu nepovedlo. Děkuji Vám.

S úctou občan Martin Rychlík.

PS: Mimochodem: obávám se, že onu rozepsanou knihu píše investigativec Kmenta tak trochu i o Vás. Svou zatím poslední publikaci o Bártovi totiž ukončil touto pasáží: „Víte, co si myslím? Že jsme tu ten celý rok rozebírali Bártu, ale ve skutečnosti jsme narazili na něco daleko vážnějšího. Na třináctou komnatu ODS a zřejmě i Václava Klause.“

PPS: Protikorupční policie odložila prověřování listopadového výroku podnikatele Andreje Babiše o úplatcích, o něž si měl říci Váš blízký spolupracovník Václav Petr z Erpetu (jehož jméno se už nyní také objevilo v případu odposlechů Romana Janouška). Naštěstí to byl jen planý poplach a podezření ze spáchání trestného činu bylo dle Aktuálně.cz odkloněno. Pardon: odloženo.

Martin Rychlík I tak díky... tady nahoře ;-) Dobrou, rmt 21:42 27.3.2012
JiB Rádo se stalo (;-). 19:48 27.3.2012
JUDr. Marek Kalina To patřilo dolů ...jako reakce... 8:39 27.3.2012
Serpico skvele Skvely clanok, dakujem. 22:11 26.3.2012

Počet příspěvků: 43, poslední 29.3.2012 08:21 Zobrazuji posledních 43 příspěvků.