Panama Papers: Přes transakce firem k Michalu Koreckému

Kriminalisté začali prověřovat firmu Olveno Investment Ltd. registrovanou na tichomořském ostrově Samoa, již panamská společnosti Mossack Fonseca zakládala pro českého miliardáře Michala Koreckého ze Škody Transportation. Zjišťují, zda v souvislosti s firmou Olveno z Česka netekly nezdaněné peníze, nebo třeba z nelegálních provizí.

Adam Junek 1.6.2016

Co přijde po Panama Papers? foto: Richard Cortés, Česká pozice

Co přijde po Panama Papers?

Komplikované, a přitom zdánlivě nesmyslné obchodní transakce mezi firmami z daňových rájů jsou hlavním nástrojem, jak zakrývat nejen skutečného vlastníka peněz, ale také původ těchto financí. A slouží často k očištění prostředků, které pocházejí buď z daňových úniků, nebo kriminální činnosti. Přesně takové podezřelé praktiky odhalují takzvané Panama Papers, tedy miliony listin a e-mailů uniklé z panamské právní společnosti Mossack Fonseca, která pro klienty z celého světa zakládala skořápkové firmy v daňových rájích.

Na transakci zapadající do těchto vzorců narazily LN a server HlídacíPes.org ve spolupráci s Českým centrem pro investigativní žurnalistiku i v dokumentech týkajících se českých klientů. Jde o listiny vztahující se ke společnosti Olveno Investment Ltd., registrované na tichomořském ostrově Samoa. Tu podle papírů z Mossack Fonseky tato panamská firma zakládala pro českého miliardáře Michala Koreckého. Jde přitom o jednoho ze čtyř hlavních akcionářů strojírenského gigantu Škoda Transportation, která dodává například tramvaje pro Prahu.

„Moje daňová přiznání již mnoho let zpracovává a za mne podává mezinárodní společnost patřící do velké čtyřky světových daňových poradců, a jsem si tedy zcela jist, že veškeré moje daňové povinnosti byly a jsou plněny řádně a včas,“ reagoval na dotazy redakcí LN a HlídacíhoPsa.org ke komplikované transakci sám miliardář.

Jediný akcionář

Vyšetřovatelé zabývající se hospodářskou kriminalitou ale podle informací LN začali prověřovat, zda v souvislosti s firmou Olveno z Česka netekly peníze pochybného původu, tedy buď nezdaněné, nebo například z nelegálních provizí. Podezření, že se takový čin mohl stát v Česku, musí daňová Kobra prověřit. Jak tedy finanční trik řízený z Česka vypadal? Začněme popořádku.

Společnost Olveno byla na Samoi pracovníky Mossack Fonsecy založena v roce 2007. Z dokumentů vyplývá, že pro zakladatele Michala Koreckého, který je od roku 2009 také uveden jako jediný akcionář. To ovšem platí jen do roku 2014. Pak se vlastnictví firmy přesouvá.

Společnost Olveno byla na Samoi pracovníky Mossack Fonsecy založena v roce 2007. Z dokumentů vyplývá, že pro zakladatele Michala Koreckého, který je od roku 2009 také uveden jako jediný akcionář. To ovšem platí jen do roku 2014. Pak se vlastnictví firmy přesouvá. Na jediný den se majitelem samojské schránky stala v tomto roce lichtenštejnská společnost LMG Lighthouse Trust, která se stejně jako Mossack Fonseca živí zakládáním firem na klíč.

Od ní pak putují akcie k firmě Lepomis Ardens Limited, registrované na britském ostrově Guernsey. Ten je tradičním daňovým rájem, ovšem v rámci Evropské unie. Je v podstatě součástí britské koruny, ale má vlastní právní systém, v němž kralují bezmála nulové daně a neprůhlednost majetkových struktur. Ostrov je ovšem přidružen k EU, takže peníze v místních bankách jsou v podstatě součástí volného trhu.

Advokátní kancelář Brož, Sedlatý

Pozoruhodná transakce se pak začala připravovat loni v létě, kdy za majitele firmy vystupovala česká advokátní kancelář Brož, Sedlatý. Podle jejich pokynů byly připraveny dokumenty, na jejichž základě měla samojská Olveno Investments svému vlastníkovi, tedy guernseyské společnosti Lepomis, vyplatit dividendu ve výši 1,7 miliardy korun.

Pozoruhodná transakce se začala připravovat loni v létě, kdy za majitele firmy vystupovala česká advokátní kancelář Brož, Sedlatý

Zároveň je mezi dokumenty listina připravující vzájemný zápočet pohledávek. V ní se píše, že společnost Lepomis půjčí samojskému Olvenu stejnou částku, jako je plánovaná dividenda, a tato půjčka bude zaručena budoucími příjmy Olvena. Co to znamená? Smlouvy o zástavě pohledávek, tedy budoucích příjmů, fungují celkem jednoduše.

Firma (v tomto případě Olveno) má dostat časem zaplaceno od svých klientů. Potřebuje ale peníze hned, takže si půjčí a jako ručení použije právě tyto budoucí příjmy. Pokud nebude schopná splácet, přejdou zastavené pohledávky na toho, kdo jí půjčil a může je vymáhat. Tradiční přitom je, že tyto půjčky bývají zatíženy vyšším úrokem než u bankovního úvěru, protože jsou rizikovější. Takže ten, kdo půjčil (v tomto případě Lepomis), dostává pravidelné splátky s výraznou přirážkou v podobě úroku. A také bývá výše zástavy výrazně vyšší, než je částka poskytnuté půjčky.

Peníze nebyly třeba

Kouzlo v dokumentech popsané transakce pak spočívá v tom, že v podstatě k ní žádné peníze nebyly třeba. Vzájemným zápočtem dividend proti půjčce totiž nastalo, že z účtů samojské ani guernseyjské firmy nic neodešlo. Firma na Guernsey má na konci (v podstatě bez nákladů) ovšem v ruce smlouvu, na jejímž základě jí poputují peníze. A kdyby úřady zkoumaly, kde se na jejím účtu berou, dokáže právě touto smlouvou, že z jejího pohledu jde o legální peníze. Kde na splátky firma na tichomořském ostrově vzala, není pro ni podstatné.

Kouzlo v dokumentech popsané transakce spočívá v tom, že v podstatě k ní žádné peníze nebyly třeba. Vzájemným zápočtem dividend proti půjčce totiž nastalo, že z účtů samojské ani guernseyjské firmy nic neodešlo.

„Z daňového hlediska nedává popisovaná transakce smysl. Ten by měla pouze, pokud by firma Olveno byla například v Česku, kde by musela platit daně a půjčkou a placením úroků by si snižovala zisk či přímo sklouzla do ztráty a žádné daně neplatila. To je tradiční postup při agresivním daňovém plánování,“ zhodnotili pro LN transakce kolem Olvena – pod podmínkou anonymity – auditoři renomované auditorské společnosti. Ta kontroluje daně velkým korporacím, kde jsou půjčky mezi spřízněnými firmami běžně používané.

A finanční správa pak hlídá, jestli pomocí nich tyto korporace záměrně nesnižují svou daňovou povinnost. Podle auditorů by však popsaný mechanismus dával smysl při legalizování peněz. „Taková transakce skutečně zavání praním špinavých peněz. Pokud by opravdu došlo ke splácení takto vytvořeného dluhu, dostaly by se peníze jakéhokoliv původu legálně v zásadě do EU,“ souhlasí opět pod podmínkou anonymity zdroj z prostředí vyšetřování hospodářských deliktů. Samozřejmě ještě existuje varianta, že jde o zvláštní, leč plně legální transakci.

Fáze návrhu

Korecký odmítá, že by s transakcí měl cokoliv společného. „Dokumenty, které jsem od vás obdržel, jsou podle mého odhadu pouze ve fázi návrhu a mne osobně se vůbec netýkají. Zároveň si vás dovoluji opětovně vyzvat, abyste o mé osobě zveřejňovali pouze informace pravdivé a získané legální cestou,“ napsal miliardář s poukazem, že novinářům dokumenty z Mossack Fonsecy poskytl neznámý whistleblower (fenomén, kdy nejčastěji současní či bývalí zaměstnanci upozorní na dle nich nelegitimní, neetické či nezákonné praktiky na pracovišti – pozn. red.).

Korecký odmítá, že by s transakcí měl cokoliv společného. Podle jeho odhadu jsou dokumenty pouze ve fázi návrhu a jeho osobně se vůbec netýkají.

Právní kancelář Brož, Sedlatý dotazy ignorovala. Mimochodem, Lukáš Sedlatý, který s Koreckým dříve působil v plzeňské Škodovce, už v kanceláři nesoucí jeho jméno není společníkem. Bez ohledu na skutečný záměr popisované transakce nastíněný mechanismus připomíná trik, kterým pral špinavé peníze organizovaný zločin z Ruska přes Moldavsko. Podle mezinárodního investigativního projektu popisujícího organizovaný zločin OCCRP se tak povedlo z Ruska proprat na 20 miliard dolarů.

Systém byl o poznání „špinavější“, protože zapojoval i zkorumpovanou justici. Bílí koně z Moldavska si založili dvě schránkové firmy, třeba ve Velké Británii. Firma A slíbila firmě B velkou fiktivní půjčku v řádu stamilionů dolarů. Zaručena byla ruskou korporací, odkud chtěli zločinci dostat černé fondy. Firma A pak zažalovala u moldavských soudů firmu B, že nesplácí. Ty pak posvětily, že půjčka (ač nikdy nebyla poskytnuta) je splatná a má ji zaplatit ručitel – ruská společnost. A tím se dostaly dle soudního rozhodnutí – tedy legálně – černé ruské peníze do EU.

Papírová cesta 1,7 miliardy korun

Měnící se vztahy kolem samojské společnosti Olveno Investments Ltd.

1. MICHAL KORECKÝ

Český miliardář, spolumajitel společnosti Škoda Transportation. Zakladatel a do roku 2014 akcionář samojské společnosti Olveno Investments Ltd.

2. OLVENO INVESTMENTS LTD.

Společnost založená v roce 2007 v tichomořském státě Samoa tamní pobočkou právní firmy Mossack Fonseca, která vede veškerou administrativu.

3. LGM LIGHTHOUSE TRUST

Lichtenštejnská společnost zakládající firmy na klíč, která se na jeden den v prosinci 2014 stala držitelem akcií Olvena.

4. LEPOMIS ARDENS

Firma registrovaná na ostrově Guernsey. Od roku 2014 drží akcie firmy Olveno. Lepomisu mají být vyplaceny dividendy ve výši 1,7 miliardy korun a zároveň tato firma má ve stejné výši poslat dceřiné společnosti ze Samoy půjčku.

5. MOSSACK FONSECA CZ

Původní správce společnosti Olveno.

6. AK BROŽ, SEDLATÝ

Od června 2015 správce společnosti Olveno. Z této kanceláře odcházejí pokyny k přípravě transakcí – tedy vyplacení dividendy a započtení vzájemných pohledávek ve stejné výši.

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.