Panama Papers: Majetek Petra Speychala do daňových rájů nedoletí

Firma ČKD Praha DIZ ze strojírenského impéria ČKD, kterou ovládá miliardář a vlastník hokejové Sparty Petr Speychal, má doplatit na dani přes 791 milionů korun. Proč vyšetřovatelé specializovaného finančního úřadu, tedy daňové Kobry, začali spěchat s obstavováním majetku společnosti ČKD Praha DIZ?

Petr Speychal foto:  Michal Šula, MAFRA

Petr Speychal

Rekordní úlovek by si mohla připsat Daňová Kobra, pokud nepovolí smyčka, kterou utáhla kolem miliardáře Petra Speychala a jeho klíčové firmy ČKD Praha DIZ. Firma ze strojírenského impéria ČKD, již Speychal, mimo jiné i vlastník hokejové Sparty, ovládá, má totiž doplatit na dani přes 791 milionů korun.

Právě na takovou částku vyšetřovatelé specializovaného finančního úřadu, tedy daňové Kobry, vyčíslili sumu, o kterou stát ve spleti firem kolem ČKD Praha DIZ přišel. „Celková výše neuhrazených splatných daňových dluhů... činí ke dni vystavení tohoto sdělení 791 463 885 Kč,“ píše se v takzvaném zástavním příkazu, který mají LN k dispozici. Toto sdělení dostaly například banky, v nichž má ČKD Praha DIZ účty, aby z nich nemizely peníze.

Obcházení daní

Za pomoci zástavního příkazu pak také daňová správa spolu s policií a celníky obstavila nemovitý majetek. To aby nezmizel, než se rozhodne o doplatku doměřené daně. Na základě několikaletého vyšetřování totiž daňoví specialisté dospěli k tomu, že skupina až 70 lidí a podobného počtu firem kolem miliardáře Speychala v komplikované síti obcházela placení daní.

Na základě několikaletého vyšetřování totiž daňoví specialisté dospěli k tomu, že skupina až 70 lidí a podobného počtu firem kolem miliardáře Speychala v komplikované síti obcházela placení daní

A v zástavním příkazu vyčíslili celkem 46 různých dlužných částek, které měly státu přijít na účet jako platba daní. Pohybují se od 607 tisíc až k 122 milionům korun a celkem dávají dohromady již zmíněnou částku, dosahující bezmála 800 milionů. Právě s tímto příkazem pak vyšetřovatelé vyrazili v půli května do centrály ČKD Praha DIZ, kde v rámci již druhého zásahu souvisejícího se skupinou kolem Speychala hledali také dokumenty. Firma dlouhodobě s LN nekomunikuje.

Robert Wolf, šéf ČKD Praha DIZ, která díky několikamiliardovému kontraktu dodávala technologie pro tunel Blanka, ovšem zásah označil za „akt zvůle a projev arogance státní moci“.„Celé toto představení proběhlo s cílem zdiskreditovat naši společnost v právě probíhajícím arbitrážním řízení na tunelový komplex Blanka, které shodou okolností bylo zahájeno toto pondělí (9. května – pozn. red.), s tím, že výrok rozhodců by měl být znám 25. 7. 2016,“ napsal Wolf v prohlášení.

Wolfem řízená ČKD Praha DIZ se totiž soudí v arbitráži s pražským magistrátem o více než 600 milionů korun za vícepráce na největším tunelovém komplexu v Česku. Po razii zatím nebyl nikdo obviněn. Ostatně vrchní pražská zástupkyně Lenka Bradáčová, která případ dozoruje, hned po zásahu uvedla, že „trestní řízení je v prvotní fázi“.

Vyvedení letohrádku

Proč najednou takový spěch s obstavováním majetku, když poprvé si pro dokumenty policie došla už na podzim 2014? Firma ČKD Praha DIZ, nejvýkonnější část celého strojírenského impéria ČKD, se totiž letos začala zbavovat majetku. Odprodala třeba pozemky ve vysočanském areálu, kde sídlí, v hodnotě okolo 800 milionů korun. Těsně před převodem se díky zástavnímu příkazu podařilo detektivům obstavit klasicistní zámeček Sluncová v pražském Karlíně.

Vyvedení letohrádku směr daňové ráje přitom není jediné napojení Speychala a spol. do kauzy Panama Papers

Jak popsala MF DNES, prodej letohrádku už byl připraven. Novým majitelem se měla stát společnost Triplestar Investment, kterou ovládá firma Pengrada International, sídlící v Panamě v centrále dnes již proslulé kanceláře Mossack Fonseca. Tedy společnosti, která pro klienty z celého světa zakládá schránkové firmy v daňových rájích. A právě z ní unikly miliony dokumentů popisujících tyto praktiky, na jejichž základě se rozpoutal celosvětový skandál Panama Papers.

Vyvedení letohrádku směr daňové ráje přitom není jediné napojení Speychala a spol. do kauzy Panama Papers. LN ve spolupráci s Českým centrem pro investigativní žurnalistiku (Investigace. cz) již dříve popsaly, že z uniklých dokumentů vyplývá, že se Speychalem či s ním provázanými lidmi je možné propojit na 45 firem v různých jurisdikcích po celém světě.

Nejoblíbenější jsou schránkové firmy na Seychelách nebo dceřiné společnosti ve Velké Británii. A právě i v takových firmách měly dle podezření vyšetřovatelů končit nezdaněné peníze, mimo jiné inkasované i za výstavbu Blanky, kam ČKD Praha DIZ dodávala například kabely.

Žádné anomálie

Auditované účetní závěrky ČKD Praha DIZ přitom nevykazují žádné anomálie, které by naznačovaly odtok peněz za hranice. S podivem pouze je, že takto velká firma nesplnila svou zákonnou povinnost a rejstříkovému soudu dosud nedodala výroční zprávu za předloňský rok, což měla udělat nejpozději do konce loňského prosince.

Auditované účetní závěrky ČKD Praha DIZ nevykazují žádné anomálie, které by naznačovaly odtok peněz za hranice

„Sofistikované daňové úniky nejsou vidět ve výkazech, které procházejí renomovaným auditem. Nejčastěji se používá takzvaných karuselů, kdy se jedno zboží motá v kolečku několika firem, přičemž jedna nezaplatí daň z přidané hodnoty a další si požádá o nadměrný odpočet daně, nebo akvizičních podvodů, kdy firma na vstupu nezaplatí daň, ale zároveň nemá peníze z prodeje zboží, protože využila například factoringu,“ vysvětlil LN expert na daňové podvody, který si ale v souvislosti s kauzou Panama Papers nepřál být jmenován.

Co znamená druhá možnost? Firma nakoupí v zahraničí materiál, který dál přeprodává, až se dostane třeba právě na stavbu Blanky. Na jeho nákup ovšem sama neměla, a tak si takzvaným factoringem půjčí – tedy dostane půjčku na to, že jí odběratel zaplatí. Tuto platbu pak odběratel posílá rovnou firmě, která půjčku poskytla. Ideálně mimo Českou republiku. První firma, která si factoringem půjčila, přitom nezaplatí daně, a když na to správce daně přijde, nejsou v ní žádné peníze. Ty odešly do zahraničí.

Prostředníci

Podobné mechanismy, okořeněné vystavováním fiktivních faktur, pak policistům popsal anonym v podrobném dopise, jak se dělají daňové podvody ve skupině kolem Petra Speychala. „Bude se vždy jednat o dodávky komponent, které jsou ve velkých počtech a typech,“ uvádí se v listu, jenž dorazil těsně po zásahu v roce 2014. Jako příklady jmenuje třeba armatury nebo kabely.

Komunikace se vždy odehrávala přes prostředníky. Některé dokumenty jsou ovšem vystavené přímo na vládce hokejové Sparty, včetně jeho rodného čísla, a mezi listinami je i kopie jeho pasu.

Vyšetřovatelé přitom zmapovali síť 68 firem, které díky fiktivním fakturám a popsaným trikům měly připravit stát o stamiliony na daních. Obstavený majetek díky zajišťovacímu příkazu má zajistit, že daně ČKD Praha DIZ doplatí. Ještě pro doplnění. Mezi více než čtyřmi desítkami firem, které LN díky dokumentům Panama Papers dokázaly na skupinu kolem Petra Speychala napojit, nechybí ani factoringové firmy, přes něž pak zase putují stamiliony korun do Česka.

Propojení skořápek v daňových rájích se svým majitelem odmítla ČKD v prohlášení s tím, že se „Speychal a ani jeho spolupracovníci s touto společností (Mossack Fonseca – pozn. red.) nesetkali a ani s ní nevedli žádnou komunikaci. Petr Speychal nevlastní jiné firmy, než u kterých je jako skutečný vlastník uveden.“ Pravda je, že se komunikace vždy odehrávala přes prostředníky. Některé dokumenty jsou ovšem vystavené přímo na vládce hokejové Sparty, včetně jeho rodného čísla, a mezi listinami je i kopie jeho pasu.

Úlovky Daňové Kobry

Centrální Kobra

Zachráněno ještě před vznikem škody:

  • v roce 2014 945 milionů;
  • v roce 2015 713 milionů.

Zajištěno na náhradu již vzniklé škody:

  • v roce 2014 462 milionů;
  • v roce 2015 1175 milionů.

Regionální Kobra

  • Zachráněno ještě před vznikem škody v roce 2015 231 milionů.
  • Zajištěno na náhradu již vzniklé škody v roce 2015 616 milionů.

Celkem 4,142 miliardy korun

Daňová Kobra je společný tým policistů, celníků a pracovníků Finanční správy. Společně bojují proti daňovým únikům a daňové kriminalitě, a to především v oblasti daně z přidané hodnoty a spotřební daně. Regionální Kobra vznikla až v roce 2015.

PRAMEN: Generální finanční ředitelstv

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.