Diskuse k článku

Památník Lidice aneb Sirky ani archivy dětem do rukou nepatří

Eduard Stehlík se stal novým ředitelem lidického památníku za zjitřené atmosféry ohledně sporného dokumentu, již úspěšně moderoval. Zdá se, že stabilizuje i personální sestavu památníku, přičemž zkušenost s aktivisty fušujícími do historie by měl uplatnit i jako předseda Rady Ústavu pro studium totalitních režimů. Píše Jan Schneider.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Písařík 15.3.2020 6:16

Výborně, pane Stehlíku. Emoce jsou schopny udělat z historie úplný rodokaps.

K. Dvořák 11.3.2020 20:21

Docela by mě zajímalo, v čem podle autora spočívá "jasně antisemitský motiv" jednání a psaní četníka Ressla? Z jím uváděných citací nic takového nevyplývá. Autorem zmiňovaný Vojtěch Šustek mj. poměrně přesvědčivě dovozuje, že buštěhradští četníci si nejspíš byli od počátku pobytu Mikešové v Lidicích (březen 1939) vědomi, že je židovského původu, ale tuto skutečnost dlouho přehlíželi. To ovšem bylo stále riskantnější a po vyhlášení stanného by v případě jejího (velmi pravděpodobného) odhalení okupační správou, šlo o krk i jim. Motivem předání Mikešové gestapu tedy nejspíš bylo vyhnout se obvinění z přehlížení pokusu zakrýt židovský původ nebo napomáhání k tomu. A motivem Resslova poválečného psaní bylo zatajit vlastní podíl na tomto skutku.

Tedy sotva nějaký antisemitismus, ten je jen v autorově fantazii.

J. Schneider 12.3.2020 9:25

„Mikešová se nejdříve smála, pak plakala a při eskortování se nad Lidicemi zastavila, pěstí Lidicům hrozila s prohlášením, že lidičtí obyvatelé na ni nezapomenou a že se jim pomstí. Mikešová, která neměla žádného zaměstnání, nadaná výmluvností, dovedla se vetřít do mnohých lidických domácností, věděla mnohé, co mělo zůstati utajeno, znala osoby naslouchající cizímu rozhlasu i jiné tajnosti obce, a mohla proto snadno obci škoditi. Její pohrůžky počaly se již dne 4. 6. 1942 uskutečňovati a vyvrcholily dne 10. 6. 1942.“

Toto vám nestačí? Nikdo jiný nic podobného netvrdí, pouze Ressl! "Její pohrůžky začaly se uskutečňovati .. a vyvrcholily .." !!!

K. Dvořák 12.3.2020 12:12

Ressl se velmi pravděpodobně snažil udělat si v ošemetné situaci alibi. Na konci roku 1945, kdy toto psal , nebylo ještě zřejmé, co vedlo nacisty k rozhodnutí stupňovat teror stanného práva vyhlazením zrovna Lidic. Tak do toho namočil Doležalovou, údajnou udavačku, a její údajnou oběť Mikešovou. Na tom se asi shodneme.

Vámi citovaný text mi ale ani náhodou nestačí na to, abych v jeho jednání viděl antisemitský motiv. To, co píše Ressl o Mikešové, je hnusné a nedoložitelné, ale ne antisemitské. Nestojí tam např. "... dovedla se **po židovském způsobu** vetřít do mnohých lidických domácností ...". Že to tam vy nejspíš vidíte, svědčí ze všeho nejvíc o vašich vlastních předsudcích.

Na závěr si dovolím ocitovat i vámi vzpomínaného Vojtěcha Šustka: ''Četníci v Buštehradu pravděpodobně nebyli antisemité a ani prvoplánově horliví kolaboranti, takže zřejmě mlčky po dosti dlouhou dobu předstírali, že nedo-konalý pokus Štepánky Mikešové o zatajení jejího židovství neprohlédli." Více zde: http://w

K. Dvořák 12.3.2020 12:16

Odkaz na článek Vojtěcha Šustka "Nepravdivé obvinění z udavačství lidické ženy Alžběty Doležalové": http://www.ahmp.cz/page/docs/Slansky%20obzor_2017_25.pdf.

J. Schneider 12.3.2020 19:37

To je opravdu tragikomické, co píšete - tak vy stanovujete příznaky, co je antisemitismus, a co ne, a co se vám "nezdá", tak jím není? Proberte se, prosím. Vykládat vyhlazení Lidic jako pomstu židovky přesně kopíruje středověká nařčení židů z trávení studní a rituálních vražd. I kdyby se vám to stokrát "nemělo zdát".

K. Dvořák 13.3.2020 7:36

Ressl nevykládá "vyhlazení Lidic jako pomstu židovky", ale jako pomstu Štěpánky Mikešové. Mikešovou nezatkl z nějaké vlastní antisemitské horlivosti, to už mohl udělal dříve, ale proto, že na ni údajně bylo učiněno udání a prý z rozkazu kladenského gestapa. Ani když líčí údajné hrozby Mikešové vůči lidickým, nepodává to tak, že právě takové jednání bylo možno očekávat od Židovky. Tady není žádný antisemitský motiv, jeho jediným motivem bylo, aby on sám nebyl s vyhlazením Lidic spojován.

A k tomu, že stanovuji příznaky antisemitismu - já se je v daném případě jen snažím najít, marně. A od vás na to placet nepotřebuji, i když se zjevně považujete za autoritu.

Na jedné věci bychom se snad mohli shodnout - ne každé svinstvo, kterého se někdo dopustí na Židovi, je motivováno antisemitsky, protižidovskými předsudky. Pokud ne, vedeme zcela zbytečnou debatu, v níž nemá cenu pokračovat.

J. Schneider 13.3.2020 13:33

Ano, ne každé svinstvo, kterého se někdo dopustí na Židovi, je motivováno antisemitsky, souhlas. Které to ale je? Zřetelně to, kdy pachatel neví, že jde o Žida. (Možná jen pouze to, protože v každém jiném případě lze - vzhledem k velké rozšířenosti antisemitských předsudků - z praxe právem předpokládat jistou míru antisemitismu.) Zde však Ressl vykládá vyhlazení Lidic jako pomstu židovky Mikešové, protože ji zatýkal právě kvůli jejímu židovství. Vy si myslíte, že to "nepodává tak, že právě takové jednání bylo možno očekávat od Židovky", on ale (věda-nevěda) navazuje na tradici těchto pověr (o jiných národnostech či náboženstvích totiž žádné podobné v tak obecné míře nekolují). A poválečný antisemitismus, jakkoliv je to z dnešního hlediska nepochopitelné, se projevoval nejen u nás (pogrom v Topolčankách) ale zejména v Polsku (o tom píší Grabowski a Gross).

K. Dvořák 15.3.2020 1:01

Myslím, že vaše pojetí (o antisemitismus se jedná v podstatě vždy, když si je pachatel vědom židovství oběti) je příliš široké. Ale to by bylo na jinou debatu. Uznávám ovšem, že antisemitský motiv nelze u Ressla vyloučit (ono ne nadarmo platí, že nejtěžší je "odpustit" tomu, komu jsem ublížil), nicméně ne jako jediný motiv a snad ani ne hlavní. Ve vašem článku se ostatně jedná o dílčí tvrzení. Na nepřístojnosti toho, co napsal a hájí Kyncl, se asi shodneme. Howgh :)

J. Šilhan 11.3.2020 12:48

Autor ví moc dobře, o čem mluví - v Česku těžko najdeme lepší příklad aktivisty fušujícího do historie než je pan Schneider. Jeho selektivní používání zdrojů a důvěřivost vůči lžím potvrzujícím jeho vidění světa je pověstné.

F. Kusák 11.3.2020 16:22

Víte, tady snad nejde ani o historickou věrnost, tu nemohu posoudit, a vy jistě také ne, ale o to, že se pokoušíme vykládat tehdejší události očima dnešních aktivistů. Nedovedu si představit tehdejší atmosféru strachu, stanné právo, kdy jen za pár slov lidé odcházeli na popraviště. Takže bych doporučil nějakému historikovi, ale i vám, pokoru a mlčení v pietě k zemřelým. A o to, myslím, pan Schneiderovi šlo. I já panu Stehlíkovi držím palce, zejména potom, co prožil v poslední době.

J. Vávra 11.3.2020 17:12

Panu Šilhanovi nejde o pokoru, ale o prokázání vlastní hlouposti. To zde již několikrát prokázal. Jinak pane Kusáku souhlas.

J. Šilhan 11.3.2020 20:06

Pan Schneider prokázal svůj aktivismus při fušování do historie dostatečně již dříve, současný článek nehodnotím. Též jeho selektivnost při práci se zdroji jsem zde opakovaně dokladoval, jeho šíření lží též.

On je ten poslední, kdo může mistrovat chyby jiných a ten absolutně poslední, kdo může mluvit o pokoře - je spíše symbolem fušerské nadutosti.

J. Schneider 12.3.2020 9:27

Ano, pověstné - pověsti jsou tím, čemu věříte vy.

Zde jsou všechny citáty z vlastní Kynclovy knihy.

J. Šilhan 13.3.2020 10:41

Můj příspevěk je dostatečně podložen Vašemi předchozími texty zde i jinde (obzvlášť na Parlamentních listech píšete jak utržený z řetězu). V tomto článku hodnotím jen Vaši míru pokrytectví.

J. Schneider 13.3.2020 13:36

Mé příspěvky nejsou pověsti, jsou dostatečně doložené. To pouze vy šíříte pomluvy a chýry a pavlačové drby, protože nemáte jediný argument.

J. Tínek 11.3.2020 10:01

Přesně.