Palác Stromovka: Finance se snaží zabránit možným arbitrážím

Radnice Prahy 7 v podstatě bezvýsledná jedná s investorem centra Palác Stromovka, společností Lordship. Ta by mohla chtít svých 800 milionů vysoudit v mezinárodní arbitráži. Nově se takovým sporům snaží předcházet ministerstvo financí.

Adam Junek 5.10.2015

Místo, kde má Palác Stromovka stát. foto: ČTK

Místo, kde má Palác Stromovka stát.

Výstavba obchodního a kancelářského centra Palác Stromovka byla loni středobodem předvolební kampaně v Praze 7. A boj proti ní vynesl do čela radnice v pražských Holešovicích Jana Čižinského. Teď už devět měsíců trvají v podstatě bezvýsledná jednání s investorem, společností Lordship, která se netají tím, že v krajním případě bude chtít investované stamiliony vysoudit v mezinárodní arbitráži.

Nejnověji předminulý týden potvrdil stavební povolení pro nadzemní část projektu pražský magistrát. Hned potom následovalo další jednání mezi radnicí „sedmičky“ a Lordshipem. „Nic se neposunulo, ale také se nic nezhoršilo. Budeme jednat dál,“ říká starosta Čižinský. Podle něho firma připravila projekt v rozporu s nájemní smlouvou na pozemky, které jí radnice i s dvojí 15letou opcí pronajala na 105 let za více než miliardu korun. V komplexu například oproti nájemní smlouvě chybějí byty.

Krajní řešení

Developer se ovšem brání. „My bychom tam byty rádi měli. Ale podle rozhodnutí hygieniků tam být nemohou. Radnici jsme v rámci těch devíti měsíců jednání vyšli vstříc už mnoha úpravami. Zařadili jsme do něj školku, lékaře, může tam sídlit městská policie. I samotné radnici v něm nabízíme prostory ke krátkodobému či i delšímu pronájmu. Rezidentům pak umožníme noční parkování,“ vypočítává Václav Matoušek, ředitel britské společnosti Lordship pro Česko a Slovensko.

Radnice Prahy 7 má vždy možnost sáhnout ke krajnímu řešení a nájemní smlouvu na pozemky se společností Lordship vypovědět

Současná vláda radnice v Holešovicích za tím vidí ale jen chybějící vůli. Podle Čižinského by mohla firma projekt přepracovat tak, aby tam byty možné byly. To zase odmítá developer, který s aktuálním plánem získal všechna potřebná povolení a požadavky politiků ze sedmé městské části jsou podle něj „mimo časově, ekonomicky i místně“. Obě strany ovšem zdůrazňují, že doufají, že se dohodnou.

Radnice má nicméně vždy možnost sáhnout ke krajnímu řešení a nájemní smlouvu na pozemky vypovědět. Pak by byla odpověď Lordshipu zřejmě jednoznačná: mezinárodní arbitráž o prozatím investovaných 800 milionů korun.

První fáze

Nově se podobným tahanicím snaží předcházet ministerstvo financí, na jehož bedrech mezinárodní arbitráže spočívají a v případě prohry je také platí. Podle informací LN je dokonce v kontaktu s oběma stranami i v tomto případě, oficiálně to ale nikdo nechce potvrdit.

V první fázi máme v plánu spolupráci například s Energetickým regulačním úřadem nebo pražské městské části, říká šéfka arbitrážního odboru na ministerstvu financí Marie Talašová

„Obecně nabízíme školení úřadům či institucím, jak postupovat vůči investorům, aby nebyly porušeny závazky České republiky vyplývající z mezinárodních smluv o ochraně investic. Některé úřady – jako ostatní ministerstva – jsou nabíledni. Jiné si vytipováváme i podle zpráv z médií, kde cítíme, že by mohl vyvstat nějaký problém. Ty pak oslovujeme, zda by měly o proškolení zájem,“ sdělila šéfka arbitrážního odboru na ministerstvu financí Marie Talašová.

V rámci školení, které by se dalo shrnout větou „jak nenaštvat investora“, upozorňují lektoři třeba i na rozhodovací praxi mezinárodních tribunálů. To aby se úředníci případně podobných kroků, které už byly potrestány, vyvarovali. Dříve toto poradenství probíhalo nárazově právě podle toho, kde vyvstal problém. Teď se je resort rozhodl více institucionalizovat.

„V nejbližších měsících začneme toto školení aktivně nabízet úřadům, kterým potenciálně mohou být investujícími společnostmi za jejich jednání přičítány škody. Je jich skutečně mnoho, potenciálně je to rozpětí od jednotlivých stavebních úřadů, obecních zastupitelstev až třeba po Českou národní banku. V první fázi máme v plánu spolupráci například s Energetickým regulačním úřadem, s nímž máme i vzhledem k probíhajícím solárním arbitrážím úzké vztahy, nebo pražské městské části,“ představuje vize Talašová.

Součást preventivních opatření

Školení úředníků či třeba starostů je součástí preventivních opatření, aby na Česko, které patří k nejžalovanějším státům na světě, nemířilo tolik stížností k mezinárodním arbitrům. K již zaběhnuté prevenci patří připomínkování veškeré legislativy, kterou produkují ministerstva, právě s ohledem na potenciálně hrozící arbitráže.

Školení úředníků či třeba starostů je součástí preventivních opatření, aby na Česko, které patří k nejžalovanějším státům na světě, nemířilo tolik stížností k mezinárodním arbitrům

Ostatně analogický případ, jako je nyní Palác Stromovka, už jednou Česko před mezinárodní tribunál dostal. Šlo o výstavbu obchodního centra v Liberci, které měla v plánu německá společnost ECE. Firma se se státem soudila bezmála o dvě miliardy korun kvůli údajně vadnému postupu při povolování výstavby centra Galerie Liberec. Z té nakonec sešlo a zbyla po ní jen výkopová jáma, v níž se po dešti koupaly kachny.

Podle developera projekt definitivně zmařilo ministerstvo pro místní rozvoj, když zrušilo stavební povolení, protože nebyl jako vedlejší účastník řízení připuštěn další investor – firma Multi Development. Ta vystavěla nákupní galerii naproti plánovanému projektu ECE. Po více než pět let trvající arbitráži ale nakonec resort financí vyšel z boje s německou firmou v roce 2013 vítězně.

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.