Pákistánci platí islámské teroristy

Americký deník The New York Times v pondělí zveřejnil rozhovor s bývalým velitelem islamistické militantní skupiny.

Dlouhá léta si zasvěcenci šeptali, že pákistánská vláda a její tajné služby spolupracují s teroristy. Svět zpozorněl po dopadení nejhledanějšího muže planety Usáma bin Ládin v pákistánském letovisku jen několik desítek kilometrů od hlavního města Islámábádu. V pondělí pak americký deník The New York Times (NYT) zveřejnil rozhovor s bývalým velitelem islamistické militantní skupiny.

Ten s ním souhlasil jen pod podmínkou zachování anonymity a přiznal v něm, že pákistánská armáda zajišťuje teroristům z hnutí Laškare tajjaba, Harakat al-mudžáhidín a Hizb al-mudžáhidín výcvik, strategické plánování a ochranu. A také, že ho v devadesátých letech v afghánské provincii Kunar vycvičili Pákistánci a měl původně bojovat s indickými vojáky v Kašmíru. Jeho schopností však začaly využívat teroristické sítě nejen v Kašmíru, ale i v Bosně a Hercegovině, Čečensku a Afghánistánu, přičemž ho celou dobu platila pákistánská rozvědka. Řadoví bojovníci dle něho dostávali 50 dolarů měsíčně, velitelé až desetinásobek.

Tento velitel v rozhovoru uvedl i konkrétní příklady spolupráce s pákistánskými agenty. Krátce po pádu hnutí Tálibán v sousedním Afghánistánu se prý na konci roku 2001 uskutečnilo několik setkání jeho představitelů s významnými důstojníky pákistánských zpravodajských služeb. Na jednom z nich ve městě Mir Ali v oblasti afghánsko-pákistánské hranice, která je považovaná za centrum islamistických bojovníků z arabského světa, byl přítomen i šéf pákistánské rozvědky Inter Service Intelligence (ISI) generál Zahír Abbásí. Na schůzce se údajně domlouvala spolupráce, rozdělení Afghánistánu do několika operačních oblastí a způsoby, jak vytlačit Američany z této země. Bývalý velitel uvedl jako další příklad spolupráce s islámskými extrémisty to, že pákistánské tajné služby mohly zabít lídra Tálibánu v Pákistánu Hakimullaha Masúda, ale neučinily to.

V této souvislosti deník NYT připomněl, že v minulých deseti letech USA poskytly pákistánské vládě víc než 20 miliard dolarů na boj s islámským terorismem.