Padne Facebook?

Hnutí Anonymous ohlásilo útok na největší sociální síť na světě. Anebo jde o lživou kampaň mainstreamových médií? A proč právě Facebook?

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Zdá se, že den bez webové encyklopedie Wikipedie byl pouhým začátkem. Na internetu se rozpoutala první opravdová kyberválka. Alespoň to tvrdí hnutí Anonymous.

Nehierarchické seskupení hackerů v reakci na uzavření populární služby pro sdílení souborů Megaupload v minulých dnech již zaútočilo na řadu webů. A teď plánuje svůj zatím největší útok: chystá se „sestřelit“ Facebook. K napadení největší sociální sítě by dle videa zveřejněného na portálu YouTube mělo dojít již 28. ledna.

„Začala on-line válka mezi Anonymous, lidmi a vládou Spojených států,“ tvrdí hlas ve videu a pokračuje: „Odložení SOPy a PIPy nám negarantuje, že naše internetová práva budou dodržována.“

Výzva Anonymous k útoku na Facebook:

„Chcete se stát součástí největšího internetového protestu a první oficiální kyberválky?“ ptají se Anonymous ve svém klipu a vyzývají uživatele k tomu, aby si stáhli takzvané Low Orbit Ion Cannons (LOIC) a na útoku se podíleli. LOIC je malý software, který byl v minulosti vytvořen s cílem umožnit co největšímu množství sympatizantů účastnit se útoků na koncerny, které přerušily spolupráci se serverem WikiLeaks.

Začínající internetový záškodník nemusí být Bill Gates ani Steve Jobs, aby se k útočícím mohl přidat. Stačí si iontové dělo stáhnout a řídit se návodem, který poskytuje nespočet videí na You Tube. Po pomyslném stisknutí spouště pak miniprográmek přetíží servery umělými požadavky. Takzvané DDoS útoky napadenou stránku zpomalí, mohou ji však přivést i k absolutnímu kolapsu.

Jak použít LOIC:

Co takové iontové dělo dokáže, Anonymous předvedli, když americké úřady minulý čtvrtek uzavřely jeden z největších světových serverů pro sdílení souborů megaupload.com a obvinily jeho majitele, Němce Kima Schimtze, z porušování zákonů o ochraně duševního vlastnictví. Na tuto razii hnutí Anonymous odpovědělo dosud největším útokem na vládní internetové stránky a weby hudebních společností. Zástupci Anonymous se chlubí, že se útoku zúčastnilo nejvíce osob v historii skupiny. Mělo jich být přesně 5635.

Téměř šest tisíc zastánců internetové neutrality svými digitálními bambitkami vyřadilo z provozu domény justice.gov, universalmusic.com, riaa.org, mpaa.org, copyright.gov, hadopi.fr, wmg.com, usdoj.gov, bmi.com a fbi.gov. „FBI si nemyslela, že jí to jen tak projde, že ne? S naší reakcí museli počítat,“ píší Anonymous ve svém prohlášení.

Téměř šest tisíc zastánců internetové neutrality zaútočilo svými digitálními bambitkami

A teď Facebook

Facebook by měl být zatím největším soustem a hnutí ve svém videu přiznává, že útok nebude dvakrát jednoduchý. „Facebook má minimálně 60 tisíc serverů po celém světě, přesto je možné ho s pomocí uživatelů dostat do kolen.“ S agresí proti sociální síti, jež byla naplánována na tuto sobotu ve dvanáctou hodinu, však řada uživatelů na YouTube nesouhlasí.

Především nerozumí, z jakého důvodu si Anonymous vybrali právě Facebook, jehož zakladatel Mark Zuckerberg nedávno veřejně vystoupil proti návrhům zákonů s názvy Stop On-line Piracy Act (SOPA) a Protect IP Act (PIPA). Ty měly za cíl omezit návštěvnost internetových stránek umístěných mimo USA, které porušují autorská práva či podporují padělané výrobky, a to pomocí soudních příkazů vystavených na základě žalob podaných americkým ministerstvem spravedlnosti.

O zákonech SOPA a PIPA jsme podrobně informovali v článku: Blíží se konec svobodného internetu?

„Internet je nejsilnějším nástrojem na vytváření otevřenějšího a propojenějšího světa. Nemůžeme dovolit, aby špatně promyšlené zákony ovlivňovali jeho vývoj. Facebook je proti SOPA a PIPA a bude i do budoucna proti všem zákonům, které ubližují internetu,“ napsal na svém facebookovém profilu Zuckerberg s tím, že svět dnes potřebuje politiky, kteří budou za internet bojovat. Přesto Anonymous soukromou společnost bez vysvětlení spojuje s vládou Spojených států. Server Cnet spekuluje, že hněv Anonymous rozpoutala skutečnost, že se Facebook k protivníkům plánovaných zákonů přidal až s velkým zpožděním.

Podle zástupců sociální sítě se však dne bez Facebooku nedočkáme: „Na Anonymous jsme připraveni, stejně jako na všechny jiné možné útoky. Facebook vždy bránil informace svých uživatelů a bude tak činit i nadále,“ napsala společnost v tiskovém prohlášení.

Krátce po zveřejnění videa se na Twitteru objevila zpráva, že si Anonymous na sociální síť zuby vůbec nebrousí a že jde pouze o lživou kampaň mainstreamových médií. Těžko říct, zda se v tomto případě jedná o skutečnost, či se hackeři jen pokoušejí odvést pozornost. Faktem je, že Anonymous masivní útok na Facebook neúspěšně plánovali již na 5. listopad 2011. Tento den v roce 1605 chtěl anglický voják a katolík Guy Fawkes s komplici vyhodit do povětří anglický Parlament, spáchat atentát na krále Jakuba I. a zničit protestantské představitele.

Právě masku spojenou s Guyem Fawkesem používají hackeři jako krytí. Objevila se ve filmu V jako Vendeta, který vznikl podle předlohy populárního komiksu.

Kdo jsou Anonymous:

Anonymous je celosvětově operující kolektiv. Jeho členové původně působili jen na internetu, později své aktivity rozšířili i na reálný svět. Jedná se o volné spojení internetových uživatelů, kteří komunikují převážně na stránkách jako 711chan, 420chan, 4chan, Something Awful či Encyclopedia Dramatica. Anonymous nemá žádné vůdce ani kontrolní instance, spoléhá výhradně na kolektivní sílu jednotlivců a rychlost, kterou se internetem šíří informace. Uskupení se dá v podstatě přirovnat k anarchistickým mládežnickým hnutím minulého století.

Zrodilo se v takzvaných imageboards. Fórech, v nichž si uživatelé mohou anonymně vyměňovat obrázky a menší soubory. Pokud uživatel nezadá konkrétní jméno nebo přezdívku, program ho automaticky označí za anonymního uživatele neboli Anonymous. Tato náhrada, často zkracovaná jako Anon, se postupem času proměnila v oslovení. S nárůstem popularity tehdejších imageboardů (Futaba Channel, 4chan, Krautchan) pokračovala i metamorfóza spolku bezejmenných v internetový fenomén.