Padlý politik ČSSD Miloslav Vlček má dostat lukrativní trafiku

Neúspěšný předseda sněmovny má od rodné ČSSD dostat trafiku v Úřadu pro ochranu osobních údajů. Až do důchodu.

foto: © foto Isifa, montaž ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Už to vypadalo, že kariéra bývalého předsedy Poslanecké sněmovny Miloslava Vlčka (ČSSD) je u konce. Tři roky poté, co kvůli aféře opustil vrcholnou politiku, se však jeho jméno objevuje v překvapivém kontextu. Velmi výrazně se přiblížil funkci štědře honorované z veřejných peněz – ČSSD ho chce vyslat na post inspektora v Úřadu pro ochranu osobních údajů za končící inspektorku Kamilu Bendovou, vystudovanou matematičku, manželku zesnulého politika a bývalého disidenta Václava Bendy a matku nynějšího poslance ODS Marka Bendy a jeho bratra Filipa Bendy, šéfa kabinetu ministra dopravy.

„Ve lhůtě pro podání přihlášek jsme dostali dvě, od bývalé senátorky Jiřiny Rippelové a od Miloslava Vlčka. Senátorský klub o tom jednal a dal podporu panu Vlčkovi. Hlasování v Senátu by mělo být během června,“ sdělil ČESKÉ POZICI šéf senátorů ČSSD Petr Vícha. Pokud Vlček projde hlasováním v Senátu, kde mají sociální demokraté pohodlnou většinu, bude mu v cestě ke jmenování chybět už jen souhlas prezidenta Miloše Zemana.

Aféra Vlček, 2010

Bývalý předseda sněmovny před volbami 2010 neustál skandál s dotací pro Sportovní centrum Harrachov, kdy 25 milionů ze státního rozpočtu určených pro neziskové sportoviště skončilo v luxusním hotelu (kauzu přinesly na jaře 2010 Hospodářské noviny). Kvůli této aféře musel Vlček rezignovat na post předsedy dolní komory Parlamentu a odstoupil i z pozice jedničky kandidátky ČSSD v Olomouckém kraji.

Téměř sto tisíc a byt k tomu

Ačkoli není funkce inspektora ÚOOÚ veřejnosti příliš známá, jde o velice lukrativní místo. Inspektor má nárok na 79 tisíc měsíčně plus náhrady na reprezentaci, stravování a dopravu, které se mohou vyšplhat k 16 tisícům. Vedle toho dostávají inspektoři také služební byt v Praze. Jsou jmenováni na dobu deseti let, nyní dvaapadesátiletému Vlčkovi by tak nová trafika vydržela až do důchodu.

Vlček se nechvalně proslavil ve funkci předsedy sněmovny – zřejmě nejvíce během zpackané prezidentské volby v roce 2008, kdy nedokázal uřídit společnou schůzi poslanců a senátorů. O dva roky později „zazářil“ při vysvětlování již zmíněné kauzy, kdy nejdříve popíral známost s podnikatelem a příjemcem dotace Petrem Vrtalem, aby následně připustil, že si ho platil jako fotografa na cestách, a později dokonce, že pro něj Vrtal pracoval jako poradce.

ČESKÁ POZICE se pokoušela Vlčka kvůli jeho nové funkci kontaktovat, bývalý poslanec ČSSD ovšem nereagoval.

Miloslav Vlček (52 let)

Je vyučeným traktoristou mechanizátorem. Později vystudoval Provozně ekonomickou fakultu Vysoké školy zemědělské v Brně a nastoupil do JZD Lumírov jako ekonom. V letech 1983 až 1989 byl členem KSČ, v roce 1993 vstoupil do ČSSD, za níž byl o tři roky později zvolen poslancem. V roce 2006 se stal předsedou Poslanecké sněmovny. Z jedné z nejvyšších ústavních funkcí v zemi odstoupil zhruba měsíc před volbami v roce 2010 kvůli kauze týkající se porušení zákona o praní špinavých peněz a skandálu s dotací pro Sportovní centrum Harrachov. Ve volbách 2012 neúspěšně kandidoval za ČSSD do Senátu.

   

   Na článku spolupracoval Martin Shabu.