Ozvěna úplatkářské aféry z Prahy 9: Nepříjemnost pro pražskou ČSSD

Před půl rokem se kauzou zabývalo i nejužší vedení celostátní ČSSD. Dnes strana od skandálu alibisticky dává ruce pryč.

Týden před volební konferencí 15. prosince vypadl na pražskou ČSSD smradlavý kostlivec, který na sociální demokraty vykukuje již od roku 2009. Jde o úplatkářskou aféru dnes už bývalých sociálních demokratů na Praze 9. Letos v březnu se kauza stala dokonce i tématem jednání nejužšího vedení celostátní ČSSD, jež vyzvalo vyzvalo dva sociální demokraty obviněné kvůli údajnému uplácení k přerušení členství. Dočkáme se něčeho podobného také v prosinci? A může aféra nějak ovlivnit blížící se volební konferenci pražské organizace?

Policie nyní navrhla obžalovat 17 lidí – někdejších členů strany – kvůli údajným úplatkům při vstupování do strany a následném hlasování na schůzích strany, kde se například řešilo sestavování kandidátních listin do sněmovních voleb 2010 či pro volby do pražského zastupitelstva. Mezi obviněnými je i pražský zastupitel Lukáš Plachý, který ke konci roku 2010 rezignoval na post radního pro životní prostředí kvůli podezření z uplácení. Plachý ve čtvrtek MF Dnes řekl, že trvá na tom, že je nevinný. Případ se týká i bývalého člena výkonného výboru ČSSD na Praze 9 Františka Kolínského.

V březnu se do řešení problému vložilo vedení strany: požadovalo přeregistraci členů ČSSD v Praze 9 a po obviněných politicích odevzdání stranické legitimace. Všech 17 podezřelých ze strany buď vystoupilo, nebo jim bylo pozastaveno členství. Šéf sociálních demokratů městské organizace v Praze 9 Ondřej Miffek ČESKÉ POZICI řekl, že k přeregistraci členů ale nebyl důvod, protože kontroly podle něho prokázaly, že problém byl ve vnitrostranické rovině vyřešen.

Podle současného předsedy ČSSD v Praze Jiřího Bodenlose je organizace na Praze 9 již „vyléčená“. Dle něho dozvuk této kauzy do volební konference nezasáhne, protože již jde o bývalé členy ČSSD. Jeho hlavní konkurent v boji o předsednický post strany v hlavním městě Karel Klíma zase míní, že kauza bude předmětem diskuse volební konference, byť jde o starší záležitost. „Novému vedení Prahy 9 plně důvěřuji,“ napsal ČESKÉ POZICI Klíma.

Podle současného předsedy ČSSD v Praze Jiřího Bodenlose je organizace na Praze 9 již „vyléčená“

Jak se po půl roce ke kauze staví šéf ČSSD Bohuslav Sobotka? „Pokud vím, tak obžalovaní již dávno nejsou v ČSSD a nemají tedy na činnost pražské sociální demokracie žádný vliv. Pokud jde o posílení důvěry veřejnosti, čeká ČSSD v Praze ještě hodně práce,“ napsal ČESKÉ POZICI.

Sociální demokracii v hlavním městě skutečně čeká nemalé úsilí, aby posílila u veřejnosti svou důvěryhodnost. Situace ale optimisticky nevyhlíží, protože podle kritiků uvnitř strany hrozí, že pražskou ČSSD bude opět řídit „stará parta“, což by mohlo negativně ovlivnit budoucí volební výsledek strany v hlavním městě. K tomu připočtěme současný alibistický přístup politiků ČSSD ke kauze na Praze 9. Na kdovíjakou volební hitparádu to v takto nalajnovaných kolejích nevypadá...

ČESKÁ POZICE před několika týdny k tématu nadcházející volební konference ČSSD v Praze publikovala článek Pražskou ČSSD se chystá ovládnout „stará parta“

Počet příspěvků: 1, poslední 10.12.2012 03:16 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.