Oživí slovinský vědec lékařské centrum ICRC?

Po Tomáši Károvi se řízení výzkumné kliniky za pět miliard korun ujal neurolog Gorazd B. Stokin. Zatím ovšem jen na třetinový úvazek.

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Medicínské výzkumné středisko ICRC, jež za bezmála pět miliard vyrostlo v Brně, má velké plány. Navázalo i spolupráci s americkou sítí nemocnic Mayo Clinic, která byla v první fázi založena na vazbách kardiologa Tomáše Káry. Docent Kára, jak ČESKÁ POZICE informovala, však neuspěl v mezinárodním výběrovém řízení (jeho zastánci tvrdí, že lépe vyhověl původně požadovaným kritériím) a za šéfa ICRC byl vybrán slovinský neurolog Gorazd Bernard Stokin. Proti způsobu výběru se postavili američtí spojenci Káry – rezignovali tři členové dozorčí rady (David Hayes, Santhi S. Vege a James M. Hodge) a rezignaci ohlásil i vědecký ředitel Virend K. Somers, všichni z Mayo. Z devítičlenné rady již odstoupili Radomil Novák a Cyril Höschl.

Stokin, který získal vedoucí pozici „ICRC Chair“, se měl centra ujmout již 1. května, ale do Brna prvně přijel až 23. května, jak uvedlo ICRC v tiskové zprávě. Tehdy se postu ujal, ale podle informací ČESKÉ POZICE zatím jen zhruba na třetinový úvazek. Podle Romana Krause, ředitele Fakultní nemocnice U sv. Anny, která byla příjemcem dotací na ICRC, tomu bylo proto, že „administrativa Stokinova nástupu byla velmi komplikovaná a bylo potřeba mnoha dokumentů ze strany ČR i Slovinska“. Stokin bude centrum plně řídit až od srpna.

Bude takové „vzdálené“ řízení megakliniky ICRC stačit, zejména když byly vedením naznačovány vážné chyby v řízení ex-šéfa Káry? „Jednou až dvakrát za měsíc jsem pár dní v Brně a každý den několik hodin na internetu s vedoucími týmů a oddělení. Do Brna se natrvalo přestěhuji v srpnu. Rozhodnutí o mém jmenování padlo teprve před pár týdny, takže musím také zajistit předání svých současných aktivit do správných rukou. Plánuji do Brna přestěhovat i rodinu,“ řekl ČESKÉ POZICI Stokin, jenž chce se synem chodit na zápasy Komety.

Kritika ICRC, nebo realistické hodnocení?

Na „obhlídce“ v Česku byl opět v pondělí 17. června, kdy se setkal s vedoucími týmů i nemocnice. Cílem setkání bylo dle Stokina získání přehledu „o reálné situaci v ICRC“ a získání přesného obrázku o kvalitě výzkumu. Podle některých zdrojů, které znají průběh mezinárodního výběru ředitele při takzvaných Search Committees, byla Stokinova prezentace založena spíše na kritice současného ICRC (jeho odpůrci tvrdí, že uvedl nesprávné údaje týkající se publikačního výkonu ICRC), kdežto Kára svůj výstup časově přetáhl a projekt prý i příliš nadšeně chválil. Třetím kadidátem byl dle informací ČESKÉ POZICE doktor Wenbin Deng z University of California, Davis Center for Neuroscience.

Deng nebyl vybrán poměrem hlasů 5:2, Kára získal tři pro, tři proti, jeden hlasující se zdržel. Podle rozhodnutí komise by Kára, označený za silného kadidáta, představoval stabilitu projektu, ale jeho strategickou slabinou byla úzká vazba na Mayo Clinic. Stokin podle hlasujících, kteří hlasovali čtyřikrát ano, představuje jak riziko (protože jde do neznámého prostředí), tak příležitost (neboť má mezinárodní zkušenosti a může do systému „vstříknout novou krev“, uvádí dokument výběrové komise. Proto může očekávat měsíční hrubou mzdu v rozpětí mezi šesti až deseti tisíci eur.

Nač se Stokin zaměří? „Jak jsem zmínil, chtěl bych se soustředit na kvalitu vědeckých aktivit brněnských týmů. Chtěl bych též posílit mezinárodní spolupráci, jak se současnými partnery, tak s novými. ICRC má potenciál být opravdu dobrým centrem mezinárodního medicínského výzkumu, ale k dosažení tohoto cíle zbývá ještě hodně práce,“ říká Slovinec, jenž údajně mluví plynně třemi jazyky a dalšími pěti se domluví.

Gorazd Bernard Stokin (45)

Po studiu na univerzitě v Terstu, které dokončil roku 1994, získal doktorát na University of California v San Diegu. V rámci vědecké činnosti se věnuje Alzheimerově chorobě a její rané fázi. Výsledky publikoval v prestižních časopisech, je členem mezinárodních asociací jako American Academy of Neurology. Ve spolupráci se slovinským ministerstvem zdravotnictví se jako vedoucí komise podílel na vytvoření národní strategie pro zkvalitnění péče o pacienty trpící demencí.

Dlouhodobá smlouva s Mayo Clinic...

Stokinovým zástupcem, na postu nazvaném ICRC Vice-Chair, je docent Robert Mikulík. Mezinárodním výběrovým řízením, které organizovalo ministerstvo školství, prošel i René Samek, současný ředitel pro mezinárodní strategická partnerství, který se komisi jevil jako lepší kandidát než Vladia Monsuroo z Itálie. Především jeho by tedy měla zajímat otázka, zda není ohrožena spolupráce s Mayo Clinic, jejíž čtyři zástupci neskrývali rozladění ohledně kontroverzní rozluky s duchovním otcem centra Károu.

V dubnu proběhlo společné sympozium s Mayo o transplantacích srdce a mechanických srdečních podporách„S Mayo Clinic máme dlouhodobou smlouvu o spolupráci. Společné výzkumné aktivity pokračují, jak mi potvrdili všichni vedoucí výzkumných programů, se kterými jsem hovořil. Probíhají výměnné pobyty, na Mayo Clinic je v současné době na stážích téměř deset lidí z ICRC,“ řekl ČESKÉ POZICI Samek a dodal, že dva pracovníci jsou v USA i na ročním školícím pobytu. V dubnu proběhlo společné sympozium s Mayo o transplantacích srdce a mechanických srdečních podporách, další podobné akce jsou dle ředitele v plánu.

Pozdvižení způsobilo zejména dubnové oznámení mezinárodního šéfa Virenda K. Somerse, že rezignuje v reakci na Stokinovo jmenování. Byla to jen osobní podpora Káry? Jaká byla oficiální reakce Američanů? „Mayo Clinic se oficiálně vyjádřila již v dubnu a ve vyjádření stojí, že změny v managementu ICRC jsou pouze jeho interní záležitostí a Mayo Clinic plánuje pokračovat ve výzkumných projektech definovaných smlouvou a granty. Doktor Somers sice oznámil rezignaci na funkci mezinárodního vědeckého ředitele, dále však působí v pozici mezinárodního mentora výzkumného programu zaměřeného na výzkum poruch ve spánku,“ tvrdí Samek. Dle něho je rámec vztahů definován v platné smlouvě o spolupráci a do Rochesteru se vytvořily další vazby i u jiných výzkumníků.

... a podkopaná důvěra

Jiné hlasy však jeho optimismus krotí. „Myslím, že spolupráce s Mayo byla skutečně založena na důvěře v osobu Tomáše Káry. On sám pak odmítl, z pochopitelných důvodů, stát se Stokinovým zástupcem; bude se věnovat výzkumu a léčbě, ale soudím, že spolupráce organizací bude postupně uvadat, až vymizí... Je to smutný příběh,“ říká zdroj ČESKÉ POZICE obeznámený se situací.

Zdroj ČESKÉ POZICE: „Tomáš Kára se bude věnovat výzkumu a léčbě, ale soudím, že spolupráce bude postupně uvadat, až vymizí...“Interním dopisem ředitele Krause z 22. března pro dozorčí radu bylo Károvi vytýkáno mnoho chyb a pochybení: šlo prý o špatně spravované granty za desítky milionů, akumulování vedoucích postů, cenzurování informací o úspěších kolegů, osobní výběr studentů k cestě do USA, pohrůžky kolegům nebo nízká publikační aktivita kardiologických týmů a podobně.

Sám Kára již dříve, jak jsme informovali, výše zmíněná obvinění vyvrátil, mimo jiné na podkladě důkazů poskytnutých právním oddělením fakultní nemocnice. Na základě toho ředitel Kraus svůj dopis pro členy dozorčí rady po pár dnech odvolal a svá obvinění s okamžitou platností stáhl, takže zůstávají pochyby o vážnosti zmiňovaných chyb.

V květnovém rozhovoru pro ČESKOU POZICI uvedl však rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek, že byl doslova šokován, jakým způsobem projekt ICRC hovořil o závazcích univerzity, aniž by bylo s její lékařskou fakultou jednáno.

Se změnou ve vedení ICRC čeká brněnské centrum kontrola. „Probíhá jednak vnitřní evaluace a audit, v červnu začne audit řídícího orgánu – ministerstva školství. Navíc bude zahájen audit plnění vědecko-výzkumných indikátorů a milníků skupinou odborníků, nominovaných rektorem Masarykovy univerzity a ředitelem Fakultní nemocnice U sv. Anny podle stejné metodiky, jaká byla užita pro středisko CEITEC,“ řekl ČESKÉ POZICI ředitel nemocnice Roman Kraus.

Chybějící členové dozorčí rady, kteří svým odstoupením podpořili Káru, budou dle Krause doplněni do konce července (neboť v této věci běží asi 60denní lhůta). Názory zaměstnanců mimo oficiální sdělení není možné zprostředkovat, neboť jim není dovoleno komunikovat s médii.

Související články ČESKÉ POZICE: