Otevření dat zprůhlednilo evropské peníze

Díky iniciativě Otevřená data víme více o příjemcích evropských fondů, lékárnách, ale i třeba o bezbariérových restauracích.

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Soutěž o nejlepší aplikace stojící na otevřených datech zná své vítěze. Uspořádala ji iniciativa Otevřená data, kterou ve spolupráci s vysokými školami zorganizoval Fond Otakara Motejla. Společným znakem těchto aplikací je, že se nějak týkají otevřených dat (hlavní ocenění získaly tři, užitečných se jich ale v soutěži objevilo více).

V praxi to znamená, že se někdo rozhodne dát svá data na internet ve formátu, s nímž si různé programy zvládnou poradit a s daty nějak pracovat. Typickým příkladem je vizuální obchodní rejstřík nebo různé rozklikávací rozpočty, díky nimž si lze s větší či menší mírou detailu prohlédnout, za co daný úřad utrácí svěřené peníze.

Jak proudí peníze z evropských fondů

První cenu v kategorii pro veřejnost získal projekt Fondyeu.eu, který mapuje, kam a komu přitékají peníze z evropských fondů. Nutno říct, že aplikace je to skutečně prospěšná. Příjemci evropských dotací – a ostatně i dotace samotné – budí nemalé kontroverze, a jelikož se samotný systém těchto dotací složitostí a neprostupností blíží kanonickému právu, jsou tyto kontroverze spíše posilovány.

Aplikace je ve srovnání s oficiálními stránkami ministerstva pro místní rozvoj (MMR) nejen přívětivější, ale i informačně bohatší. Propojení dat z MMR s údaji Českého statistického úřadu a databází projektu Naši politici vytváří kromě jiného elegantní pavouky vztahů příjemců dotací s dalšími subjekty a přehledně ukazuje, „kdo, kde a s kým“. Jistě, samotné propojení někoho s někým přes dozorčí radu nebo poboný orgán nemusí mnoho znamenat, ale jako východisko k dalšímu pátrání se hodí náramně.

Které léky nebrat současně?

První cenu v kategorii pro studenty získal „portákl pro chytré pacienty“ najdi-lékárnu.cz. Tvůrci z ČVUT propojili data ze Státního úřadu pro kontrolu léčiv s americkými databázemi o lécích, díky čemuž je možné najít nejbližší lékárny v okolí, vyhledat si léky bez doplatku a rovnou si i ověřit, které léky by se neměly kombinovat.

Kam se dostat bezbariérově

Zvláštní cenu Nadace Vodafone dostala aplikace VozejkMap, která na mapě České republiky ukazuje místa s bezbariérovým přístupem a k nim různé informace, které lidem na invalidním vozíku usnadňují život. Zajímavé je, že databáze míst vzniká do značné míry organicky a informace postupně vkládají samotní uživatelé. Takto získaná data je možné dále využít pro další aplikace.

Odbourání byrokracie

K různým aktivitám, které s otevřenými daty souvisejí, se již dříve přihlásily strany, jež se díky posledním volbám dostaly do Poslanecké sněmovny. Jde například o zveřejňování smluv na internetu nebo zveřejňování detailních výdajů. Je tedy otázkou, zda se strany rozhodnu své sliby dodržovat.

Jak už ČESKÁ POZICE v minulosti popsala, otvřená data jsou také solidní příležitostí pro zcela nový druh byznysu. Data týkající se dopravní situace, jízdních řádů, léků, kriminality a bezpočtu dalších oblastí mohou sloužit k tvorbě analýz pro placené aplikace či jednorázové byznys analýzy. Tento byznys je pochopitelně závislý na tom, kolik dat bude k dispozici a v jaké kvalitě.

Důvodem k nárůstu počtu subjektů, které se k iniciativě Otevřená data hlásí, nebude jen marketingNěkteré úřady se k tomu stavějí vstřícně. Český telekomunikační úřad se už k iniciativě Otevřená data přidal a například ministerstvo financí zpřístupnilo řadu dat z informačního systému státní pokladny. Posiluje i iniciativa ze strany samospráv. Jedním z příkladů z nedávné doby je město Děčín, které zpřístupnilo data o ekonomice a dalších oblastech.

Důvodem k nárůstu počtu subjektů, které se hlásí k iniciativě, nebude jen marketing. Úřady tak mohou ušetřit docela solidní peníze. Najít si něco na internetu je jednodušší nejen pro toho, kdo informaci chce, ale i pro toho, kdo ji může poskytnout. Budou-li informace jen na vyžádání (ideálně v tištěné podobě), budou úřady zavaleny dotazy – a vyřízení každého lejstra něco stojí. V době krácení rozpočtů je tedy ideální se těchto nákladů pokud možno zbavit.

Dá se proto čekat, že tento trend bude časem sílit. Otázkou je pouze dynamika. Rozhodnutí jednotlivců v politických stranách či v nové vládě mohou rozvoj tohoto jevu urychlit, nebo také zpomalit. Budoucí vývoj lze za současné politické situace jen stěží odhadovat.

Počet příspěvků: 1, poslední 30.11.2013 08:43 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.