Osud tendru na depozitář Národní knihovny je nejistý

Na trhu sílí spekulace, že veřejná zakázka na centrální depozitář Národní knihovny v Hostivaři za 420 milionů korun bude zrušená.

Do konce tohoto měsíce by měl být známý výsledek veřejné zakázky za 420 milionů korun, jež Národní knihovna plánovala vydat na dostavbu centrálního depozitáře v Hostivaři. foto: © eStav.czČeská pozice

Do konce tohoto měsíce by měl být známý výsledek veřejné zakázky za 420 milionů korun, jež Národní knihovna plánovala vydat na dostavbu centrálního depozitáře v Hostivaři.

Do konce tohoto měsíce by měl být známý výsledek veřejné zakázky za 420 milionů korun, jež plánovala vydat Národní knihovna (NK) na dostavbu centrálního depozitáře v pražské Hostivaři. Zakázku nechal se svými podřízenými vypsat bývalý generální ředitel Národní knihovny Pavel Hazuka. Národní knihovna chce dostavět depozitář i proto, že prakticky definitivně skončil projekt nové budovy NK neboli „chobotnice“ na Letné.

Hloubkový audit

Bývalý generální ředitel NK Hazuka však po loňských volbách na konci roku ve funkci z popudu ministra kultury Jiřího Bessera (TOP 09) skončil. Besserův resort, který je zřizovatelem Národní knihovny, pověřil poradenskou společnost KPMG hloubkovým auditem instituce. „Audit ukázal různá administrativní pochybení nejen při zadávání veřejných zakázek, ale i při plnění vnitřních směrnic a nařízení,“ sdělil ČESKÉ POZICI Tomáš Böhm, který je od letošního ledna novým šéfem NK.

Právě kvůli auditu byl tendr loni na podzim přerušen. Národní knihovna o tom informovala jedenáct zájemců, kteří se do soutěže přihlásili. Ti se museli před měsícem rozhodnout, zda si prodlouží bankovní záruku, jež byla podmínkou účasti v soutěži.

Na trhu nyní sílí spekulace, že bude celá veřejná zakázka kvůli nepřehlednosti zrušená a případně znovu vypsaná. To však současný ředitel NK Tomáš Böhm nechtěl ČESKÉ POZICI potvrdit. „O zakázce s ministerstvem mluvím. Podal jsem i situační zprávu. A budu jednat ve shodě s resortem,“ konstatoval pouze ředitel knihovny. Dle informací ČESKÉ POZICE by mělo ministerstvo kultury oznámit další opatření ohledně tendru ještě tento měsíc.