Ostrouhá Praha na sjezdu ČSSD?

Z pohledu pražské ČSSD je sázka na Jiřího Bodenlose docela riskantní. K favoritům na místopředsednickou židli ve straně nepatří.

Volební sjezd ČSSD se kvapem blíží. Klíčové bitvy se svedou o funkce místopředsedů. Do pranice přibylo jméno politika, o němž se dosud příliš nemluvilo: místostarosta Prahy 4 Jiří Bodenlos. Jeho kandidatura je zajímavá zejména tím, že má reprezentovat ve vedení strany silnou pražskou organizaci, přestože boj o její vedení loni v prosinci prohrál.

Pokud Bodenlos neuspěje ani na volebním sjezdu celé ČSSD, pražské sociální demokracii se může stát, že nebude mít v nejužším vedení strany svého reprezentanta.

Rozhádaná pražská dcerka

V prosinci 2011 se Bodenlos ujal na přechodnou dobu řízení pražské ČSSD po rezignaci Petra Hulinského. Na krajské volební konferenci loni v prosinci pak kandidoval na post šéfa pražské buňky, ale prohrál s Karlem Klímou z křídla kontroverzního Hulinského a podnikatele Václava Kočky. Bodenlose naopak podporoval středový proud včetně sympatizantů Jiřího Dienstbiera. Kvůli problematickému průběhu konference (více zde) nakonec sněm opustili delegáti podporující Bodenlose.

„Nikdy v historii nebyla pražská ČSSD rozdělena tak, jako nyní,“ reagoval tehdy pro ČESKOU POZICI Roman Petrus, další z Hulinského kritiků a člen ČSSD na Praze 8. „Vedení převzalo jedno křídlo. Rozhodli jsme se, že nechceme ‚zlegálnit‘ výsledek volby a neúčastnili jsme se volby místopředsedů pražské organizace strany. Je to velký rozkol.“

ČESKÁ POZICE přinesla k pražské volební konferenci detailní analýzu ČSSD má problém: Ošklivě se jí rozhádala pražská dcera.

Klímovo vedení však na Bodenlose nezanevřelo a nyní ho podpořilo v boji o post místopředsedy ČSSD (Bodenlos k tomu získal nominaci i z libereckého regionu a Vysočiny). Jak uvedl deník Metro, Klíma označil Bodenlose za zkušeného politika. „Navíc byl velmi schopným předsedou Prahy 4, která je jedním z největších sdružení v Praze, a úspěšným místostarostou Prahy 4,“ dodal Klíma. Jak si tento obrat, který Bodenlos odmítl ČESKÉ POZICI po telefonu komentovat, vysvětlit?

Pokud Bodenlos neuspěje, pražská sociální demokracie nebude mít reprezentanta v nejužším vedení strany

Nominace pražské buňky může být chápaná jednak jako snaha o pacifikaci kritické situace, která v Praze vypukla ke konci loňského roku na volební konferenci. Vysunutí Bodenlose do celostátního vedení partaje by mohlo kritikům nového vedení pražské ČSSD „zacpat pusu“. Pak je tu varianta, že nominací Bodenlose pražská organizace definitivně zabouchla dveře za jejím někdejším kandidátem na pražského primátora Jiřím Dienstbierem, který Prahu reprezentoval v současném vedení. Dienstbier nemá nyní uvnitř strany za sebou žádný výraznější tábor podporovatelů, což prezidentského kandidáta v ČSSD významně oslabuje.

Z pohledu pražské ČSSD je sázka na Bodenlose docela riskantní. K favoritům na místopředsednickou židli nepatří. Když už se mluví o případných nových tvářích, vedle Aleny Gajdůškové (místo Marie Benešové) nejčastěji padají jména hejtmanů Jiřího Zimoly a Milana Chovance. Pokud Bodenlos neuspěje, pražská sociální demokracie nebude mít reprezentanta v nejužším vedení.

Vtipné bude, uspěje-li Dienstbier, neboť lze s úspěchem pochybovat, že Hulinský a spol. v takovém případě začnou tvrdit, že senátor je jejich „koněm“ v grémiu. Kterou stranickou buňku by vlastně Dienstbier jako místopředseda reprezentoval?

Jak vidno, pražský příběh bude jednou z dalších zajímavých epizod, které se na sjezdu ČSSD za necelé dva týdny odehrají.