OSN vyhlásila bezletovou zónu nad Libyí

Pro rezoluci hlasovalo deset z 15 členů Rady bezpečnosti, Čína, Indie, Rusko, Německo a Brazílie se zdržely. Kaddáfí pohrozil odvetou.

Rada bezpečnosti OSN v noci schválila nasazení vojenského letectva proti Libyi k ochraně civilního obyvatelstva včetně vytvoření bezletové zóny nad touto zemí. Pro rezoluci, která otevírá cestu k leteckým úderům na Libyi, se vyslovilo deset z 15 členů rady. Čína, Německo, Indie, Brazílie a Rusko se hlasování zdržely.

Americký prezident Barack Obama se v následném telefonickém rozhovoru s francouzským protějškem Nicolasem Sarkozym a britským premiérem Davidem Cameronem shodli na tom, že Libye musí vyhovět rezoluci OSN a že násilí proti libyjským civilistům musí skončit. Podle agentury Reuters se rovněž dohodli na úzké koordinaci dalších akcí a na spolupráci s arabskými i dalšími zahraničními partnery k naplnění schváleného opatření.

Německý ministr zahraničí Guido Westerwelle účast Bundeswehru na vojenské akci proti režimu Muammara Kaddáfího vyloučil. Zdrženlivý postoj země již před několika dny ocenil sám libyjský vůdce, který prohlásil, že si v budoucnu na rozdíl od ostatních západních společností dokáže představit spolupráci s německými firmami. Ve hře je především vývoz ropy.

Tripolis ve čtvrtek západní země varoval, že v případě zahraničního zásahu provedou libyjské síly odvetné útoky na civilní i vojenské cíle ve Středomoří.

Více o konfliktu v Libyi a dalších arabských státech si přečtete v HOT TOPU Arabská bouře.