Oslaví na podzim pražská primátorka Krnáčová rok ve svém postu?

Lidové noviny narazily na scénář předpovědi změny postů v Praze, přičemž do chodu pražské radnice by se měla zapojit i TOP 09. Jde o mocenskou hru, nebo o přípravu na podzimní zemětřesení ve vedoucích postech hlavního města?

Novou pražskou primátorkou je Adriana Krnáčová z hnutí ANO foto:  Michal Šula, MAFRA

Novou pražskou primátorkou je Adriana Krnáčová z hnutí ANO

Pražská primátorka Adriana Krnáčová je jednou z hlavních tváří hnutí ANO a boje předsedy Andreje Babiše proti takzvanému matrixu. Teď se však schyluje k pokusu sesadit někdejší šéfku Transparency International. Alespoň tak znějí informace, které se v posledních několika dnech v intenzivní míře šíří Prahou.

Je těžké odlišit, zda jde o mocenskou hru, nebo již zahájenou přípravu na podzimní zemětřesení ve vedoucích postech hlavního města, nicméně Lidové noviny na tyto zákulisní informace narazily u pěti na sobě nezávislých zdrojů z řad podnikatelů a lidí blízkých vedení metropole.

Dle těchto zpráv má Krnáčová padnout a na její místo nastoupit její současná ekonomická náměstkyně Eva Kislingerová. V úvahu údajně připadá i jméno náměstka Michala Haška. Oba patří mezi politiky, kteří původně pocházeli z tábora Radmily Kleslové, šéfky pražské organizace ANO a klíčové spojenkyně předsedy hnutí Andreje Babiše. Ten na dotazy LN týkající se změn na pražské radnici neodpověděl.

Tichá dohoda

O místo v radě hlavního města by dle kolujících spekulací měl přijít i náměstek primátorky Matěj Stropnický ze Strany zelených, který je dlouhodobě v nepřízni koaličních partnerů. Tady ale nastává zápletka. Kvůli Stropnického vynucenému odchodu by koalice velmi pravděpodobně přišla o podporu čtyř zelených zastupitelů, kteří jsou s lidovci a Starosty součástí projektu Trojkoalice. Ta by se tak mohla rozpadnout.

Pražská topka by s novou koalicí vytvořila tichou dohodu, za niž by získala například posty předsedů magistrátních výborů

Potřebných pět až šest hlasů by měl dodat místopředseda klubu TOP 09 Jiří Nouza, který je známý pragmatičností. Pražská topka by s novou koalicí vytvořila tichou dohodu, za niž by získala například posty předsedů magistrátních výborů. O možnosti TOP 09 zapojit se do chodu pražské radnice se podle zjištění LN čile hovoří mezi zastupiteli topky, která by se potřebovala zviditelnit. Po odchodu exprimátora Tomáše Hudečka je strana nevýrazná. „Uvidí se, až nás případně někdo osloví,“ řekl LN Nouza.

Důležité by pak bylo, jak by se k pražskému paktu postavil místopředseda strany Miroslav Kalousek, který je ve sněmovně hlavním oponentem předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. „Odpusťte, prosím. Jsem na dovolené a nemám v úmyslu účastnit se odtud mediální manipulace prostřednictvím stranického tisku hnutí ANO,“ vzkázal pouze exministr financí a motor TOP 09. Zapojení do vládnutí v Praze je pro TOP 09 ošemetné – část pražské organizace okolo poslanců Jiřího Koubka a Markéty Adamové je velmi kritická k hnutí ANO. Pražské topce by tak hrozil rozkol.

Role sociálních demokratů

Oficiálně Krnáčová považuje informace o svém pádu za nesmyslné a je přesvědčená, že v zastupitelském klubu hnutí ANO má oporu. Ani Kislingerová nyní nechce spekulovat nad svou budoucností. „O ničem podobném jsem neslyšela. Nikým jsem nebyla oslovena. Je to nesmysl, mám na starost rozpočet a to je moje parketa,“ popírá přesun do čela radnice Kislingerová.

Jak se situace v hlavním městě vyvine, závisí také na sociálních demokratech. Ti by se změně nemuseli bránit. Od začátku funkčního období patří k důležitým pilířům moci současné radnice.

Jak se situace v hlavním městě vyvine, závisí také na sociálních demokratech. Ti by se změně nemuseli bránit. Od začátku funkčního období patří k důležitým pilířům moci současné radnice. Jsou považováni za skutečné vládce Prahy. V komunálních volbách přitom strana premiéra Bohuslava Sobotky získala pouhých deset procent. Navzdory tomu dnes představuje hlavní hybnou sílu pražské politiky.

„Nevládlo se nám lépe za posledních 20 let,“ glosoval současné rozložení sil jeden z vlivných představitelů ČSSD. Právě rozhodnutí sociálních demokratů bude pro vývoj současné koalice hlavního města klíčové. Oranžoví nejenže tvoří radu města a dodávají logicky hlasy na zastupitelstvu, vzhledem ke svým dlouholetým zkušenostem také pomohli Krnáčové v ošemetných situacích politicky přežít.

Nepopulárnost

Například díky Karlu Březinovi a jeho znalostem jednacího řádu zastupitelstva nemusela Krnáčová kvůli případu Škodova paláce na jaře podstoupit nepříjemné hlasování, na kterém chtěla opozice primátorku odvolat z postu. Protřelý předseda zastupitelského klubu ČSSD našel způsob, jak se tomuto hlasování vyhnout. Výměnou za znalosti a zkušenosti s fungováním radnice získali sociální demokraté zásadní vliv na chod městských společností – především dopravního podniku a Pražských služeb.

Nepopulárnost pražské primátorky Adriany Krnáčové se přenáší na celé vedení Prahy

Na první pohled sociální demokracie nemá důvod přepřahat. Jenomže i mezi špičkami pražské ČSSD je v zákulisí cítit určitá nespokojenost s vedením rady primátorkou Krnáčovou. Když před dvěma měsíci na domácím mistrovství světa v hokeji v semifinále před 17 tisíci diváky předávala Krnáčová Jaromíru Jágrovi ocenění za nejlepšího českého hráče turnaje, halou zněl nesouhlasný pískot. Adresovaný byl primátorce.

Nepopulárnost se pak přenáší na celé vedení Prahy. Dosud největším primátorčiným problémem byla kauza uniklého e-mailu, v němž v rámci sporu o nájem Škodova paláce šéfka radnice s firmou Copa Retail před dokončením výběrového řízení konzultovala výběr právní kanceláře. Opozice za tento přešlap požadovala, aby Krnáčová odstoupila.

Standardní vztah

S příchodem Kislingerové, která vyučuje na Vysoké škole ekonomické v Praze, by se tento trend mohl zastavit. Profesorka od loňských voleb patří mezi straníky, kteří v rámci hnutí mají korektní vztahy s předsedkyní pražské organizace ANO Radmilou Kleslovou, jinak také starostkou Prahy 10. Ta byla přitom před vstupem do Babišova projektu dlouholetou členkou ČSSD a se svými bývalými spolustraníky i dnes umí najít řeč.

Dle informací z centrály ANO panuje mezi šéfem hnutí Andrejem Babišem a Adrianou Krnáčovou standardní a nekonfliktní vztah

Otázkou zůstává, jak by se k rošádě postavil předseda hnutí ANO Andrej Babiš, kterému se po republice drolí městské koalice – například v Českých Budějovicích a Ústí nad Labem. Dle informací z centrály panuje mezi Babišem a Krnáčovou standardní a nekonfliktní vztah.

Krnáčové se v uplynulých týdnech podařilo vytáhnout několik témat, kde na rozdíl od svých předchůdců začala konat – jde například o zkrocení pražských taxikářů nebo redukci hazardu. Dle informací LN navíc hnutí hledá poradce a marketéry, kteří mají s chodem primátorské kanceláře zkušenosti a Krnáčové by pomohli prosazovat na veřejnosti nová témata.

Počet příspěvků: 1, poslední 14.8.2015 03:33 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.