Organizátor pochodů v Duchcově: Já nejsem parazit, paraziti jsou Romové!

Ať Romové nežijí v „našich“ městech, ale mají svá vlastní místa, říká spoluorganizátor duchcovských demonstrací Jindřich Svoboda.

Demonstrace „proti systému vyplácení sociálních dávek, proti duchcovské kriminalitě“ v sobotu 24. srpna v Duchcově. Jindřich Svoboda je uprostřed v tmavém tričku s megafonem přes rameno. foto: © ČTKČeská pozice

Demonstrace „proti systému vyplácení sociálních dávek, proti duchcovské kriminalitě“ v sobotu 24. srpna v Duchcově. Jindřich Svoboda je uprostřed v tmavém tričku s megafonem přes rameno.

Máme se bavit s lidmi z Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS), nebo je vytěsnit z mediálního prostoru? ČESKÁ POZICE se domnívá, že se bavit máme, a udělala proto rozhovor s členem DSSSS a spoluorganizátorem duchcovských demonstrací Jindřichem Svobodou (28). Chtěli jsme vědět, jak tito lidé přemýšlejí, z jakých sociálních vrstev vycházejí a čeho chtějí protiromskými shromážděními dosáhnout.

Se Svobodou jsme se setkali v cukrárně na duchcovském náměstí. Dorazil v doprovodu urostlejšího kolegy, zřejmě spolustraníka. Když jsme přicházeli ke stolu, zastihli jsme Svobodu v družném rozhovoru s postarším pánem – z kontextu pak vyplynulo, že jím byl duchcovský zastupitel za KSČM Petr Kňourek, spoluautor extrémního protiromského návrhu několika duchcovských zastupitelů. Vida, i člen ultrapravicové strany najde společnou řeč s komunistou.

Shoda okolností...

ČESKÁ POZICE: Duchcov v poslední době zažil několik protiromských demonstrací…

SVOBODA: Já bych to jen opravil – to nejsou protiromské demonstrace. Jsou to demonstrace proti systému vyplácení sociálních dávek, proti duchcovské kriminalitě.

ČESKÁ POZICE: Na facebookové stránce, která zvala na jednu z minulých demonstrací, jsem ale četl, že je to explicitně namířeno proti Romům.

SVOBODA: Ne, určitě není. To je pak nějaký omyl. Nikde se neuvádělo, že by to bylo proti Romům.

ČESKÁ POZICE: Co je tedy jejich účelem?

SVOBODA: Musí už se dát vědět lidem ve vládě i na duchcovské radnici, že občané už toho mají dost, že se musí něco změnit, že se zvyšuje kriminalita a že ty útoky jsou čím dál brutálnější. A nám přišlo, že to nikdo nevidí.

ČESKÁ POZICE: Kriminalita v Duchcově se zvýšila? Jak?

SVOBODA: Vy to snad nevidíte? Třeba ten brutální útok na manželský pár nebo útok v Teplické ulici, jak tam zbili ty dva kluky. Tohle mám na mysli – útoky na obyčejné lidi v Duchcově.

ČESKÁ POZICE: Oba dva útoky byly romské, že ano?

SVOBODA: Samozřejmě. Já ani nevím o žádných jiných útocích, které by se v Duchcově staly. V poslední době jsou to jenom útoky Romů.

ČESKÁ POZICE: Když tedy ale demonstrujete obecně proti přibývající kriminalitě a její narůstající brutalitě, a současně říkáte, že nevíte o žádných jiných útocích kromě těch romských, pak demonstrujete vlastně proti Romům a jejich kriminalitě, protože se o jiné vůbec nezmiňujete, nebo ne?

„Když se tady utvoří skupina bílých Čechů, kteří budou mlátit lidi, tak uděláme demonstraci proti nim. Když to udělají Vietnamci, tak proti Vietnamcům.“SVOBODA: Jasně z toho může vyplynout, že se jedná o protiromský pochod. My ale demonstrujeme proti kriminalitě. To, že tu kriminalitu mají v drtivé většině na svědomí Romové, je věc druhá. Když se tady utvoří skupina bílých Čechů, kteří budou mlátit lidi, tak uděláme demonstraci proti nim. Když to udělají Vietnamci, tak proti Vietnamcům.

ČESKÁ POZICE: A teď je tu tedy podle vás skupinka Romů, takže pochodujete proti nim.

SVOBODA: To je jenom shoda okolností.

ČESKÁ POZICE: Jaké je vaše řešení? Když pochodujete, určitě pochodujete za něco a proti něčemu.

SVOBODA: Musí se změnit systém vyplácení dávek, způsob posuzování trestných činů… Podívejte se, my jsme teď označovaní za rasisty, protože se sejdeme na náměstí, ale že na nás místní Romové hulákají rasistická hesla jako „Svině bílý!“, tak to za rasismus považované není. Musí se na to všechno koukat stejně – chceme jednotný metr jak v justici, tak v sociálním systému. Nechceme, aby romská minorita byla zvýhodňovaná.

ČESKÁ POZICE: Jak jsou Romové zvýhodňovaní? Pravidla podle vás neplatí pro všechny stejně?

SVOBODA: Proč si myslíte, že mají Romové tolik dětí? Myslíte, že z lásky k dětem? Mají je proto, že je to uživí. Dostávají na ně příspěvky.   

ČESKÁ POZICE: Ty ale nedostávají proto, že jsou Romové, ty dostává každý, kdo má děti, nebo ne?

„Ti Romové si myslí, že jsou nepostižitelný za drobnou kriminalitu. Dají třeba někomu facku nebo něco ukradnou, ale nic se jim nestane.“SVOBODA: Ale Romové jich mají strašně moc. Prostě obecně: jakmile nemáš práci, a ne vlastní vinou, tak fajn, dostaneš sociální dávky, ale když nechceš pracovat, nebo když dáš sám výpověď, tak nemáš od státu dostat ani korunu. Do půl roku si přece u nás práci najde každý, kdo ji chce, to mi neříkejte, že to tak není. A když práci nechceš a živíš se zlodějnou, tak okamžitě za mříže. Nedá se to tolerovat.

Ti Romové si myslí, že jsou nepostižitelný za drobnou kriminalitu. Prostě něco provedou, dají třeba někomu facku nebo něco ukradnou, ale nic se jim nestane. Vezmou ho na úřad, sepíšou s ním protokol, ale nic se mu nestane, takže to může vesele páchat dál. Já bych i za malé zločiny dával tresty, aby si to už příště nedovolili.

ČESKÁ POZICE: Je tedy podle vás způsob dnešního života třeba obecně duchcovských Romů parazitickým?

SVOBODA: Stoprocentně. Oni mají na Jižním městě svůj svět, do kterého se jako normální občan už ani neodvážím. Oni si tam udělali svoje ghetto – město ve městě.

ČESKÁ POZICE: Parazitický život je takový, že žijí z jiných než svých příjmů?

SVOBODA: Jasně, já chápu vaši otázku. To je pro mě parazitický život. Neříkám, že parazitují na lidech tady v Duchcově, ale parazitují na všech, kdo odvádí daně, parazitují na státu. My platíme daně, a co udělá stát? Předá to jim. Vyplatí jim to na sociálních dávkách.

Proč tady teď řešíme moje dluhy?

ČESKÁ POZICE: Vy sám jste ale v registru dlužníků, je to tak?

SVOBODA: Jsem.

ČESKÁ POZICE: Když to obrátím, není parazitickým způsobem života tak, jak ho popisujete, třeba i ten váš? Nesplácející dlužník přece taky žije na úkor těch, kteří mu půjčili. Žije z toho, na co si sám nevydělal…

SVOBODA: V registru dlužníků jsem, ale to není parazitický způsob. Já jsem udělal ve svém životě několik chyb a ty chyby teď splácím a snažím se je napravit. A neberu žádné sociální dávky ani nic takového.

ČESKÁ POZICE: Jak vznikly vaše dluhy?

SVOBODA: Ztratil jsem v mládí zaměstnání – hned po učňáku, když se snižovaly stavy – a sociálka mi nic nedala, tak jsem si půjčil peníze, a už to rostlo.

ČESKÁ POZICE: U nějaké spotřebitelské firmy?

SVOBODA: Ne ne, i od soukromníků, a už se to se mnou táhlo. Já si teď posledních pár let půjčky neberu, žádné úvěry nemám. Splácím jenom ty úvěry, které jsem si udělal v mládí. Byla to moje chyba. Stát mi na to nedává, neplatí to za mě nikdo. Takže rozhodně neparazituju na nikom.

ČESKÁ POZICE: Já ale četl červencové rozhodnutí soudu, kde stojí napsáno, že nejste schopen řádně splácet, že neplníte splátkový kalendář…

SVOBODA: To prohlášení je špatné. Můj insolvenční správce Svoboda-Vršanský v tom měl s prominutím bordel. Teď jsem měl ještě jeden soud, kdy jsem doložil výpisem z účtu, že každý měsíc poctivě splácím. On se omluvil, že v tom má bordel a že to soudu dodá.

ČESKÁ POZICE: Všechny ty dluhy jsou od soukromých osob?

SVOBODA: Ne, všechny ne. Ale vy jste chtěl řešit ty demonstrace, které jsou teď v Duchcově. Proč tady teď řešíme moje dluhy?

ČESKÁ POZICE: Vy jste říkal…

SVOBODA: Ne, vy jste říkal, že vás zajímá situace v Duchcově, a ta nemá nic společného s tím, co probíráme teď.

ČESKÁ POZICE: Já jen chtěl vědět, zda ten parazitický způsob života, který připisujete romské komunitě, není nějak aplikovatelný i na vás. Nebo jinak řečeno, zda také vlastně nežijete z prostředků jiných, z prostředků, které jste si nevydělal…

„Prostě parazitující způsob života je, když vám dá stát peníze jen tak pro nic, vy je utratíte a nikomu je nevracíte“SVOBODA: Ale já to vracím. Víte co, vezměte si, kolik si třeba jenom taková jedna romská rodina vybere ročně na sociálních dávkách a už to nikdy vracet nemusí. Prostě to dostali od státu, aby si udělali dobře. Já si nadělal dluhy a ty dluhy splácím. Prostě parazitující způsob života je, když vám dá stát peníze jen tak pro nic, vy je utratíte a nikomu je nevracíte. Já si nenadělal dluhy u státu a vracím je – v tom je ten rozdíl. To je úplně jiný případ než ten romský parazitismus. A navíc – já si peníze nepůjčil od státu.

ČESKÁ POZICE: Jestli se mohu zeptat ještě zeptat – vy sám máte zaměstnání?

SVOBODA: Já bych se nechtěl bavit o mé práci.

Začleňování? Jak dlouho to chtějí ještě zkoušet?

ČESKÁ POZICE: Když jsem se připravoval na rozhovor, narazil jsem na vaši facebookovou komunikaci – v souvislosti s tím zdejším útokem romské rodiny na manželský pár píšete, že Romové jsou „černý zmrdi“ a že by se měli „vyvraždit“. To je váš způsob řešení?

SVOBODA: To se na mém facebooku objevilo, to máte pravdu. Každopádně já nevím, kde se to tam vzalo – jestli se mi někdo naboural do facebooku nebo něco takového, tak to netuším. Když jsem se o tom příspěvku dozvěděl, tak jsem ho smazal. Lidi mi pak říkali, že jsem rozesílal nějaké zprávy, o kterých nevím. Od toho se distancuju – příspěvek jsem tam nedával, nepsal jsem to.

ČESKÁ POZICE: A souhlasíte s jádrem toho sdělení nebo s nějakou jeho částí?

„Souhlasím ale s tím, že by se měli nahnat někam do práce, aby si na sebe vydělali a žili životem, kterým žijí majoritní občané této země“SVOBODA: Nepamatuju si přesně, co tam bylo. Bylo tam něco o tom vyvražďování, s tím určitě nesouhlasím. Souhlasím ale s tím, že by se měli nahnat někam do práce, aby si na sebe vydělali a žili životem, kterým žijí majoritní občané této země. Prostě aby chodili do práce, odváděli daně, žili spořádaně, nepáchali kriminalitu. Takhle bychom si s nimi rozuměli, takhle by mi nevadili. Mně teď vadí ten jejich parazitující styl života, jak jsme se bavili před chvilkou.

ČESKÁ POZICE: Mají Romové žít sami pohromadě, nebo by se měli integrovat a žít v rámci majority?

SVOBODA: Společně s námi by žít neměli. Vezměte si třeba České Budějovice – tam bylo nějaké začínající ghetto, rozptýlily ho do sídliště Máj mezi obyčejné lidi, a teď jim tam vzniká ghetto z toho sídliště. Takže to není dobré řešení. Já bych je třeba tady v Duchcově nechal v tom Jižním městě, ať si tam žijí, ale jiným stylem, než žijí teď.

ČESKÁ POZICE: Jako že by žily dvě společnosti vedle sebe?

SVOBODA: Ano, tak. Víte co, já si myslím, že začleňování romské komunity v téhle republice už trvá strašně dlouho, už komunisti se o to snažili, a nedaří se to. Já nevím, jak dlouho to chtějí ještě zkoušet – jestli sto nebo sto padesát let… Začleňování nefunguje. Oni to asi nemají v genech. Nechal bych je ve svém, ale ať žijí, jak se žít má. Ne že budou parazitovat, ale ať si na sebe vydělají.

ČESKÁ POZICE: Když začleňování nefunguje a mělo by ustat, nebylo by lepší Romy rovnou vystěhovat?

„Ať žijí třeba i v Česku. Ať si žijí po svém, ale ať si tak nežijí v městech, kde žijí převážně Češi, kteří jsou pak na tom biti.“SVOBODA: Jako do země jejich původu? Do Indie, nebo odkud vlastně pocházejí? Já nevím. Oni podle mě nemají žádnou zemi svého původu. Je to romský národ, ale nemají svou zemi. Oni jsou takový emigrační typ – jeden čas jezdili do Kanady, jeden čas do Anglie, nevím, jestli to brali jako zemi svého původu… Nevím. Myslím, že by hlavně pomohlo přestat už s tím pokusem o začleňování.

ČESKÁ POZICE: Měli by ale zůstat v České republice…

SVOBODA: Já se tomu nebráním. Ať žijí třeba i v Česku. Ať si žijí po svém, ale ať si tak nežijí v městech, kde žijí převážně Češi, kteří jsou pak na tom biti.

ČESKÁ POZICE: Cítíte se ohrožený? Myslím to tak, zda vy osobně se cítíte v ohrožení.

SVOBODA: Ano.

ČESKÁ POZICE: Proč? Máte špatnou zkušenost?

SVOBODA: Pořád je mi vyhrožováno – jak mně, tak mojí přítelkyni. Před tou první demonstrací to ale tak nebylo.

ČESKÁ POZICE: Proč jste tedy šel na tu první demonstraci proti Romům, když jste se jimi necítil ohrožený?

SVOBODA: Tak ono se cítilo v ohrožení už několik mých kamarádů. A útok na ten manželský pár byla poslední kapka, kdy jsem si řekl, že my jako lidi už konečně musíme něco udělat. Když úřady celou dobu nic nedělají, tak že musíme něco udělat my.

Počet příspěvků: 28, poslední 5.9.2013 07:29 Zobrazuji posledních 28 příspěvků.