Orco usiluje o zrušení stavební uzávěry v Bubnech. I žalobou na magistrát.

Lokalita v Bubnech se stala tématem politických šarvátek. Pražští zastupitelé by mohli jednat o změně územního plánu ve čtvrtek 25. října.

Je poslední červen 2006. Developerská společnost Orco pořádá tiskovou konferenci v luxusním hotelu Four Seasons. Jejím tématem je rozsáhlý developerský projekt na 25 hektarech v pražské lokalitě Bubny.

Viceprezident společnosti Orco Aleš Vobruba tehdy prohlásil, že firma hodlá do projektu investovat přibližně tři miliardy eur (zhruba 72 miliard korun). A navíc připustil, že na parcelách, které Orco koupilo za 1,1 miliardy korun, sice platí stavební uzávěra, ale za reálné považoval začít s výstavbou v roce 2010. Stavební práce dle tehdejších odhadů měly skončit v roce 2018.

Dnes však můžeme říci, že Vobruba byl až nezdravě optimistický. Stavební uzávěra totiž v lokalitě platí dodnes. Bubny se staly tématem politických šarvátek. Developerovi dochází trpělivost. Jak uvedla ČTK, napsalo vedení firmy dopis primátorovi Bohuslavu Svobodovi (ODS) a jeho náměstku Tomáši Hudečkovi (TOP 09) dopis, v němž naznačuje, že pokud nebude zrušena stavební uzávěra, chystá na magistrát žalobu.

O změně územního plánu v lokalitě Bubny by měli pražští zastupitelé jednat ve čtvrtek 25. října. Jisté to však ani zdaleka není. Koncem září se totiž tento bod prosazovaný Tomášem Hudečkem, který prošel na radě, nedostal na jednání zastupitelstva. Z programu jej vyškrtla nejtěsnější většina 32 z 63 zastupitelů.

Tato většinu vytvořilo šestnáct členů ODS, zbytek pak byl z ČSSD a KSČM. „Mám proto dobrý důvod se domnívat, že za dnešním výsledkem hlasování našeho koaličního partnera stojí podnikatelské zájmy současných vlastníků,“ citovalo Právo po jednání zastupitelstva Hudečka s tím, že se potvrzuje oslabující pozice primátora Bohuslava Svobody (OSD) a růst vlivu Tomáše Hrdličky, podnikatele označovaného za kmotra.

Hudečkovo tvrzení ale ostře odmítli zastupitelé za ODS Rudolf Blažek a Milan Richter. „Nechci nestandardní cestou řešit takhle rozsáhlé území. Dnes je tam stavební uzávěra, je to blokované území, žádný developer nemůže stavět nic,“ řekl Právu Blažek. Pokud by ale soud stavební uzávěru zrušil, začalo by se stavět podle původního územního plánu. Hudeček se obává, že v takovém případě ztratí město nad lokalitou kontrolu.

Počet příspěvků: 3, poslední 22.10.2012 10:03 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.