Opět změna: Benešová se za „justiční mafii“ má omluvit

Někdejší nejvyšší státní zástupkyně a stínová ministryně spravedlnosti Marie Benešová se musí za výroky o justiční mafii omluvit.

Soudní ping-pong ohledně výroků bývalé nejvyšší státní zástupkyně a někdejší stínové ministryně spravedlnosti Marie Benešové pokračuje. Vrchní soud v Praze dnes rozhodl, že Benešová se musí dotčeným omluvit za výroky, jimiž v prosinci 2007 označila v souvislosti s kauzou tehdejšího místopředsedy vlády Jiřího Čunka vysoce postavené představitele justice za „justiční mafii“.

Omluvu a uhrazení nákladů řízení by měli získat bývalá nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká, bývalý místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera, náměstek Vesecké Karel Černovský a někdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec. Marie Benešová podle serveru iDnes.cz omluvu respektuje, zvažuje nicméně dovolání k Nejvyššímu soudu.

Výrok znamená zvrat v případu, neboť soudce Krajského soudu Vojtěch Cepl, který věc soudil v první instanci, již dvakrát potvrdil, že kauza Čunek byla manipulovaná. Výroky Benešové shledal „pouze“ nevhodnou kritikou a omluvu nepožadoval. K dnešnímu rozsudku soudkyně Romany Vostrejšové se Cepl vyjádřit nechtěl. „Nechci komentovat cizí rozhodnutí, a ani nemohu,“ prohlásil pro ČESKOU POZICI a dodal, že si lidský názor nechá pro sebe.

Projednávání případu provázelo rozčarování právnické obce, neboť Vrchní soud v určitou chvíli Ceplovi kauzu „sebral“ z rozhodování. Na jeho stranu, respektive na stranu Marie Benešové, se postavil loni na podzim až Ústavní soud.