Operní Praha se dočká hvězdné Anny Netrebko. Konečně!

Ruská operní superstar vystoupí 23. listopadu v Obecním domě v koncertním provedení Čajkovského lyrické opery Jolanta.

Anna Netrebko a Piotr Baczala 7. srpna 2010 v Salcburku v Gounodově opeře Romeo a Julie. foto: © ReutersČeská pozice

Anna Netrebko a Piotr Baczala 7. srpna 2010 v Salcburku v Gounodově opeře Romeo a Julie.

Operní hvězdy jezdí v poslední době do Prahy docela pravidelně a dokonce se i vracejí. To je pro fanoušky opery jistě dobrá zpráva. Velkou zásluhu na tom má především Alena Nachtigalová a její agentura Nachtigall Artists Management, která slavné umělce v dobrém slova smyslu „loví“ a koncerty organizuje. ČESKÁ POZICE je mediálním partnerem těchto kulturních událostí.

V podstatě evergreenem se pak stala naše otázka na paní Nachtigalovou, kdy už konečně přijede do Prahy ruská sopranistka Anna Netrebko, spolu s Cecilií Bartoli možná nejzářivější hvězda současného operního nebe. „Snažíme se, snažíme se,“ zněla pravidelně odpověď. Nutno dodat, že italská mezzosopranistka uchvátila loni pražské publikum dokonce dvakrát.

Nu a nyní se konečně přání naše a předpokládáme i mnoha dalších stalo skutečností. Anna Netrebko vystoupí  ve Smetanově síni Obecního domu 23. listopadu 2012 v koncertním provedení opery Jolanta Petra Iljiče Čajkovského. Na evropském turné i v české metropoli ji doprovodí Slovinský filharmonický orchestr a Slovinský komorní sbor; vše proběhne pod taktovkou francouzského dirigenta Emmanuela Villaumea. Bravo!

Podle agentury Nachtigall Artists je toto „evropské koncertní turné srdeční záležitostí Anny Netrebko, která si Prahu jako součást turné sama vyžádala“. Buďme za to rádi. Zdá se, že se nám už nevyhýbají „krásné projekty“, jak říká Alena Nachtigalová, a stejně tak ani nejlepší operní pěvci světa.

Titulní roli slepé princezny Jolanty, jíž vrátí zrak láska k rytíři Vaudémontovi, zpívala ruská diva, která má pět let i rakouské občanství, poprvé v roce 2009 v koprodukční inscenaci petrohradského Mariinského divadla a Festspielhausu v německém Baden-Badenu s dirigentem Valerijem Gergijevem. Loni jí diváci v této roli tleskali i v Salcburku.

Části lyrického Čajkovského kusu, jehož premiéru v roce 1892 v Petrohradě mimochodem dirigoval Čech Eduard Nápravník, si však Netrebko „střihla“ již například v březnu 2007 na recitálu v Paříži. Partnerem jí byl mexický tenorista Rolando Villazón (ten vystoupí v Praze 13. dubna již potřetí).

La Bellissimu, jak Annu Netrebko (40) nazývají její obdivovatelé, objevil Valerij Gergijev pro petrohradské Mariinské divadlo v roce 1993. Svět opery mimo hranice bývalého Sovětského svazu dobývá od roku 1995, kdy debutovala v operním domě v San Francisku. Její výjimečný hlas, temperament, muzikálnost i výrazové schopnosti zakrátko přesvědčily, že Netrebko je novým fenoménem operního světa.

Od svého triumfálního debutu na salcburském festivalu v roli Donny Anny v Mozartově opeře Don Giovanni v roce 2002 Netrebko hostuje na všech předních operních scénách, včetně Metropolitní opery v New Yorku, londýnské Královské opery Covent Garden, Vídeňské státní opery, milánské La Scaly či mnichovské Bavorské státní opery.

Pěvkyně nahrává exkluzivně pro společnost Deutsche Grammophon. Její obsáhlá diskografie obsahuje sólová alba i kompletní operní nahrávky a  její CD i DVD se staly bestsellery. V současné době žije se svým manželem, uruguayským barytonistou Erwinem Schrottem, a tříletým synem Tiagem ve Vídni.