Operátoři nenadchli. Jejich datové léto se drží při zemi

Čeští mobilní operátoři v uplynulých dnech představili nabídku neomezených datových tarifů. Zatím jsou to ale nabídky pouze časově ohraničené nebo poměrně krkolomné a výhodné jen pro určitou skupinu lidí. Na skutečně plnohodnotné neomezené připojení za příznivou cenu si stále ještě musí český zákazník počkat.

Mobilní telefon. foto: Shutterstock

Mobilní telefon.

Mobilní data a jejich cena jsou v Česku velkým tématem. Letos na jaře se opět zvedla určitá vlna nevole zákazníků, kteří nebyli se současnou nabídkou operátorů spokojeni. Tlak lidí ani vládních činitelů ale moc nezabral, a tak se zdá, že teď se začínají operátoři připravovat na plánovanou aukci kmitočtů pro rychlé sítě 5G. Ta se chystá někdy koncem letošního či začátkem příštího roku a může na tuzemský trh konečně přivést novou konkurenci. A právě před tou se operátoři chtějí lákavějšími nabídkami s předstihem bránit.

Aktuálně tak konečně zákazníci získávají nějaké ty neomezené datové možnosti. První s nabídkou přišel T-Mobile, který představil akční letní nabídku, v níž si každý uživatel může ke svému aktuálnímu datovému balíčku aktivovat neomezená data. Nemá to vlastně žádný háček, stačí mít jakýkoli tarif s datovým balíčkem nebo si na předplacené kartě aktivovat datový balíček za nejméně 99 korun týdně.

Dočasné akční ceny…

Akční nabídka na neomezenou konzumaci dat ovšem platí jen do konce srpna a je třeba si ji každý měsíc manuálně aktivovat v mobilní aplikaci Můj T-Mobile. Toť vše – do konce letních prázdnin si tak zákazníci operátora mohou vyzkoušet, jaké to je, nestarat se o datový limit ve svém tarifu a svobodně surfovat, stahovat nebo třeba streamovat video z internetu.

Zájem je obrovský, za prvních osm hodin akce si balíček aktivovalo přes sto tisíc lidí. A operátor tvrdí, že po skončení akce možná nějaká neomezená možnost přijde.

...i neomezená pomalá data

To konkurenční Vodafone připravil nabídku, která je sice trvalá a uživatelům přináší neomezená data na neurčito. Jenže tentokrát je to nabídka velmi specifická a má v sobě docela dost různých podmínek a „háčků“. Tím hlavním je, že zcela neomezená data nelze aktivovat samostatně pro jednu SIM, zákazník musí mít nejméně dvě SIM s neomezeným tarifem a k tomu je povinnost aktivovat si službu Pevný internet na doma za 399 korun měsíčně. Nejvíce přitom může zákazník takto aktivovat celkem čtyři SIM.

Nabídka Vodafonu se omezuje v podstatě na rodiny nebo skupinu přátel, které se domluví a tarif si dohromady aktivují. To lze ještě chápat, Vodafone se na rodiny zaměřuje dlouhodobě. Trochu smolný je pak ale háček omezující rychlost: mobilní data v tomto neomezeném tarifu totiž potečou velmi omezenou rychlostí 5 Mbit/s.

Při dvou číslech zaplatí zákazník 998 korun měsíčně za každé a k tomu oněch 399 za pevný internet, dohromady tedy 2395 korun. Při trojici čísel je cena 732 korun na SIM a opět povinných 399 za domácí připojení, celkem tedy 2595 korun. Nejvýhodněji pak vychází kombinace se čtyřmi SIM, pak je měsíční platba 599 korun na číslo a opět poplatek za internet, celkem 2795 korun, tedy necelých 699 korun na uživatele.

Nabídka Vodafonu se tak omezuje v podstatě na rodiny nebo skupinu přátel, které se domluví a tarif si dohromady aktivují. To lze ještě chápat, Vodafone se na rodiny zaměřuje dlouhodobě. Trochu smolný je pak ale háček omezující rychlost: mobilní data v tomto neomezeném tarifu totiž potečou velmi omezenou rychlostí 5 Mbit/s. Za to operátor schytává velkou kritiku.

Pod palbou kritiky se ale ocitá i operátor O2, který zatím na tyto nové nabídky konkurence nereagoval, a tak je jeho nabídka trochu zastaralá. Nicméně O2 podle slov svých zástupců nové tarify chystá – jen se zdá, že nechce jejich nabídku uspěchat.

Srovnávání kroku s Evropou

Výše zmíněné nabídky představují v mnohém alespoň částečné srovnávání kroku s nabídkou neomezených datových tarifů v Evropě. Kdyby byla nabídka T-Mobilu stálá a uživatelé si ji mohli užít třeba u tarifu Mobil M za 799 korun měsíčně, rázem by se z české bídy stal takový tarif vcelku lákavým řešením i v evropském kontextu.

Kdyby byla nabídka T-Mobilu stálá a uživatelé si ji mohli užít třeba u tarifu Mobil M za 799 korun měsíčně, rázem by se z české bídy stal takový tarif vcelku lákavým řešením i v evropském kontextu.

Ano, operátoři v EU umí nabídnout porci 50 GB dat třeba i za méně než 300 korun, ale typicky opravdové neomezené tarify vyjdou právě na částku kolem sedmi až osmi stovek. Jenže T-Mobile by si takto kanibalizoval nabídku dražších tarifů. Můžeme tedy být zvědavi, jakou cestu zvolí.

Operátoři navíc přistoupili i ke zlepšení nabídky běžných tarifů. Typicky v e-shopu či svých aplikacích přidají zákazníkům ke stávajícím tarifům nějaká ta data navíc zdarma. Opět je třeba aktivace, ale třeba u Vodafonu takto získáte 5 GB dat a k tomu 5 GB navíc po aktivaci v aplikaci Můj Vodafone za 799 korun. Není to světová třída, ale zdá se, že se situace vylepšuje.

Počet příspěvků: 1, poslední 4.7.2019 11:13 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.