Ceska Pozice

Okamura na Hradě přinese státu 108 miliard. Kdo dá víc?

Stačilo by, aby se na „svého“ prezidenta přijela podívat do Prahy polovina japonské populace. A schodek státního rozpočtu je pryč.

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © ČTK,ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Minulý týden česká média – patrně z nedostatku výživnějších zpráv – věnovala značnou část svých kapacit tématu možného úspěchu Tomia Okamury v přímé prezidentské volbě. Přiměl je k tomu výsledek hlasování na serveru idnes.cz, který uspořádal cvičnou anketu, v níž čtenáři vybírali svého favorita na funkci prezidenta. A napůl Japonec Okamura – světe div se! – postoupil spolu s bývalým premiérem Janem Fischerem do druhého kola.

Nečekaný úspěch mediálně okoukaného podnikatele vzbudil údiv nejen u novinářů a veřejnosti. „Od samého počátku bylo jasné, že se takové figurky objeví,“ glosoval výsledek ankety premiér Petr Nečas. Na sociální síti Facebook vznikl profil s názvem „Volme Tomio Okamuru Prezidentem České Republiky“ a sázková kancelář Fortuna ohodnotila byznysmenovy šance na vítězství ne úplně beznadějným kurzem 35 ku 1.

Letiště Tomia Okamury

Nebýt počátek nového roku, vše by vypadalo jako rozverný aprílový žertík. Jenomže pozor! Pokud bychom si svěží a nezaměnitelnou tvář Tomia Okamury skutečně zvolili do čela státu po dosluhujícím Václavu Klausovi, mělo by to pro českou ekonomiku nedozírné obrozující důsledky. Posuďte sami.

Japonci jsou – jak známo – vášniví a ve srovnání s ostatními národy štědří cestovatelé. Pokud by se na Pražském hradě usídlil z vůle Čechů jejich rodák, velká část z nich by si jistě nenechala ujít příležitost jeho dočasné panství navštívit. A teď počítejte s námi:

A to jsme zatím nehovořili o multiplikačních efektech. Každá Japonci utracená koruna by zajisté generovala několik korun dalších v návazných službách a odvětvích. Považte:

Příklady táhnou

Zavedení přímé volby prezidenta ještě čeká na schválení Senátem. Navzdory tomu je už teď třeba uvažovat racionálně. Ruku na srdce – který z případných kandidátů by mohl České republice zajistit takový přínos jako Tomio Okamura? Jan Fischer? Miloš Zeman? Miroslava Němcová? Přemysl Sobotka? Jan Švejnar? Nebo snad Tomáš Halík? Asi těžko.

Přitom příklad ze světa, že člověk japonského původu může být v čele i jiné země než té s vycházejícím sluncem ve znaku, existuje. Alberto Fujimori pomohl coby prezident Peru v letech 1990 až 2000 překonat této latinskoamerické zemi hlubokou ekonomickou krizi a omezit vliv teroristických organizací Světlá stezka a Revoluční hnutí Túpac Amaru. Ale pozor, pane Okamuro! Fujimori se nakonec v nové domovině vděku nedočkal – v roce 2009 byl odsouzen k 25 letům vězení za porušování lidských práv, únosy a podíl na zabití 25 lidí.

P.S.: V pondělí Tomio Okamura pro server iDnes.cz uvedl: „V případě, že bych se někdy rozhodl kandidovat na prezidenta, chtěl bych nejdřív získat mandát v senátních či v jiných volbách.“

zpět na článek


© 2021 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.