Odvolání ředitele VZP je zcela v kompetenci její správní rady

„Správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny je poskládaná pestře, pokud jde o poměr profesí, jsou tam lékaři i nelékaři. Minimalizuje se tím možnost profesní slepoty. Je tam lékař, který je zároveň ,ajťák‘, ekonomové i právníci, takže bychom měli velmi dobře pracovat,“ říká v rozhovoru nová předsedkyně správní rady Věra Adámková.

Věra Adámková, předsedkyně správní rady VZP. foto: Foto Michal SváčekMAFRA

Věra Adámková, předsedkyně správní rady VZP.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš považuje ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeňka Kabátka za kontroverzní osobu spojenou s Markem Šnajdrem – „s největším kmotrem českého zdravotnictví“. Nová předsedkyně správní rady VZP Věra Adámková ale momentálně nevidí důvod, proč navrhovat jeho odvolání. V rozhovoru však připouští, že si nová správní rada dosud nevyjasnila kritéria, podle kterých bude ředitele největší české zdravotní pojišťovny hodnotit.

LIDOVÉ NOVINY: Jste přednostkou pracoviště preventivní kardiologie IKEM. Předsedáte sněmovnímu zdravotnímu výboru, jste členkou ústavně-právního výboru a nyní také vedete správní radu VZP. Jak to stíháte?

ADÁMKOVÁ: Musela jsem mnoho věcí utlumit a různě přehodnotit. Takže jsem přestala zcela sloužit, to bych opravdu nemohla, a snížila jsem si pracovní úvazek. Kromě toho jsem rezignovala na členství v některých redakčních radách, protože to je sice práce z domova, ale je náročná na čas. A také jsem snížila počet studentů, kterým vedu práce, ať už diplomové, nebo disertační. Takže to není nárůst práce, ale určitá výměna.

LIDOVÉ NOVINY: Říká se, že jste dostala nabídku stát se ministryní zdravotnictví v této vládě, ale odmítla jste. Můžu se zeptat proč?

Musela jsem mnoho věcí utlumit a různě přehodnotit. Takže jsem přestala zcela sloužit, to bych opravdu nemohla, a snížila jsem si pracovní úvazek. Kromě toho jsem rezignovala na členství v některých redakčních radách, protože to je sice práce z domova, ale je náročná na čas.

ADÁMKOVÁ: Je to pravda. Tato nabídka tady byla a byla naprosto vážně míněna. Je to post velmi náročný, ale toho bych se nebála. Musela bych se ale z principu věci vzdát kliniky a to bych nerada.

LIDOVÉ NOVINY: Čeho byste chtěla v čele správní rady dosáhnout, jaké úkoly a cíle si kladete?

ADÁMKOVÁ: Správní rada pracuje jako celek a předseda má pouze jeden hlas jako všichni ostatní. Sám tedy nemůže vcelku dělat nic. Celá správní rada je ovšem nyní poskládaná velmi pestře, pokud jde o poměr profesí, protože jsou tam jak lékaři, tak nelékaři, což je dobře. Minimalizuje se tím možnost profesní slepoty. Je tam kolega lékař, který je zároveň „ajťák“, jsou tam ekonomové i právníci, takže bychom měli velmi dobře pracovat.

LIDOVÉ NOVINY: Jak hodnotíte současnou ekonomickou kondici VZP?

ADÁMKOVÁ: VZP splnila zdravotně-pojistný plán za minulý rok, což je hlavní kritérium, které se hodnotí. Dali jsme už úkoly řediteli VZP, aby nám podal informace o sporech, které VZP dlouhodobě vedla s poskytovateli zdravotní péče, a chceme vědět jejich finanční dopad.

LIDOVÉ NOVINY: A jak hodnotíte dosavadní působení jejího ředitele Zdeňka Kabátka?

Správní rada pracuje jako celek a předseda má pouze jeden hlas jako všichni ostatní. Sám tedy nemůže vcelku dělat nic.

ADÁMKOVÁ: Pan ředitel Kabátek je hodnocen podle kritérií s různou váhou, která byla schválena minulou správní radou. Další hodnocení budou následovat. Může se ale stát, že změníme váhu některých kritérií. Nová správní rada se teprve má dohodnout, jakou váhu bude přikládat jednotlivým kritériím, podle kterých se ředitel hodnotí. Buď nechá ty současné v platnosti beze změn, nebo je v hlasování změní.

LIDOVÉ NOVINY: Chystá se hlasování o odvolání ředitele Kabátka?

ADÁMKOVÁ: Nevidím teď důvod. Tato otázka padla už v okamžiku, kdy jsem byla zvolena předsedkyní správní rady, a řekla jsem jasně, že odvolání ředitele patří jednoznačně k právům správní rady, ale že si myslím, že jsme správní rada, která bude vycházet z důkazů, z jasných věcí. A teď nemám žádný podnět, že bychom o tom měli jednat.

LIDOVÉ NOVINY: Nemělo by být důvodem už jen to, že jde o „představitele éry českého zdravotnictví, která je protkaná korupcí a úplatky“, jak se o něm vyjádřil premiér v demisi Andrej Babiš?

VZP splnila zdravotně-pojistný plán za minulý rok, což je hlavní kritérium, které se hodnotí. Dali jsme už úkoly řediteli VZP, aby nám podal informace o sporech, které VZP dlouhodobě vedla s poskytovateli zdravotní péče, a chceme vědět jejich finanční dopad.

ADÁMKOVÁ: Jenom opakuji, že správní rada tento podnět neměla. Nemám tedy žádné avízo, že by někdo něco takového na této správní radě chtěl řešit.

LIDOVÉ NOVINY: A vy samotná s tímto podnětem nepřijdete?

ADÁMKOVÁ: Já s tím nebudu přicházet. Samozřejmě že ne.

LIDOVÉ NOVINY: Vydrží tedy Kabátek ve své funkci až do roku 2020, kdy mu končí funkční období?

ADÁMKOVÁ: To záleží na správní radě, která to má zcela ve své kompetenci.

LIDOVÉ NOVINY: Jak se díváte na to, co kritizovali i Piráti, že část členů správní rady má nemocnice či ordinace, a jsou tedy ve střetu zájmů, protože mají s VZP smlouvy, byť to v případě VZP zákon umožňuje a zakazuje to pouze u ostatních pojišťoven?

ADÁMKOVÁ: Vtip je v tom, že tito lidé nejsou podle právního výkladu ve střetu zájmů. To jsem samozřejmě nechala zjistit. Tam není střet zájmu v momentě, kdy člověk poskytuje zdravotní péči, protože ji neposkytuje pojišťovně, ale klientovi. Klient může třeba změnit pojišťovnu, ale vy mu stejně poskytujete péči. Na tomto výkladu se oslovení právníci shodli.

LIDOVÉ NOVINY: Nicméně většina členů správní rady jsou poslanci a ti mají pochopitelnou snahu bojovat za svůj kraj a za své voliče, takže se může stát, že budou chtít pomoci hlavně nemocnici ve svém regionu. Není toto taky střet zájmů?

Nová správní rada se teprve má dohodnout, jakou váhu bude přikládat jednotlivým kritériím, podle kterých se ředitel hodnotí. Buď nechá ty současné v platnosti beze změn, nebo je v hlasování změní.

ADÁMKOVÁ: Správní rada vůbec neřeší jednotlivé poskytovatele. Smlouvy s jednotlivými poskytovateli řeší pobočky VZP v regionech.

LIDOVÉ NOVINY: Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) má nicméně v plánu správní radu VZP odpolitizovat. Podpoříte ho v tom?

ADÁMKOVÁ: Tady je jiný problém, který se vůbec neřeší. Jakým způsobem by se vybírali lidé, kteří nejsou nikomu zodpovědní? Politik je přes všechny výhrady zodpovědný. Volič ho zvolil a má právo se ho na různé věci dotazovat. Jak ale budeme volit lidi, kteří nikam nepatří? To mi není jasné. A ministr mi na to zatím neodpověděl.

Nemám problém s tím, aby tam nebyli poslanci. Byla jsem v minulé radě a také jsem nebyla poslankyní. Ale musíte tam být stejně za nějaký subjekt. Musejí být někým nominováni a musejí být také někomu zodpovědní. Protože bez zodpovědnosti a zpětné vazby by to asi nedopadlo dobře. Čili nejspíš to zase zůstane na politické reprezentaci.

LIDOVÉ NOVINY: Ministr Vojtěch, který ve správní radě VZP také seděl, upozorňuje, že pochybnosti můžou vzbuzovat i okolnosti pořizování nového informačního systému VZP. Jak se na tento problém díváte? Řešíte ho?

Správní rada vůbec neřeší jednotlivé poskytovatele. Smlouvy s jednotlivými poskytovateli řeší pobočky VZP v regionech.

ADÁMKOVÁ: Samozřejmě. Chceme si to nechat vysvětlit. Už v minulém volebním období se správní radě podařilo výrazně snížit některé ceny. Problém je v tom, že v těchto takzvaných měkkých technologiích se točí veliké peníze daňových poplatníků. Proto jsem také ráda, že ve správní radě jsou lidé, kteří IT rozumějí.