Odvolá ministryně kultury šéfku Národního památkového ústavu?

Akademici poslali ministryni kultury otevřený dopis proti odvolání šéfky památkářů Naděždy Goryczkové.

Ředitelce Národního památkového úřadu Naděždě Goryczkové vyjadřuje podporu čtveřice akademických funkcionářů z Univerzity Karlovy, Akademie výtvarných umění a Akademie věd. foto: © ISIFAČeská pozice

Ředitelce Národního památkového úřadu Naděždě Goryczkové vyjadřuje podporu čtveřice akademických funkcionářů z Univerzity Karlovy, Akademie výtvarných umění a Akademie věd.

Ministryně kultury Alena Hanáková si asi neodpočine. Sotva odvrátila hrozbu vlastního odvolání a bouři „živého umění“, míří k ní otevřený dopis. Čtveřice akademických funkcionářů z Univerzity Karlovy, Akademie výtvarných umění a Akademie věd v něm (plné znění přikládáme v souboru PDF) vyjadřuje podporu ředitelce Národního památkového úřadu (NPÚ) Naděždě Goryczkové. Píše, že její odvolání, o němž se hovoří minimálně dva měsíce, by mohlo instituci ohrozit a vážně destabilizovat. Uvádí rovněž, že tlaky na personální výměnu jsou politické, a varuje před pozastavením nebo účelovými změnami právě probíhající restrukturalizace NPÚ.

Ředitelka Národního památkového ústavu připravila a spustila v největší příspěvkové organizaci ministerstva kultury, která zajišťuje odborné posuzování v oblasti památkové péče a zároveň spravuje více než stovku historických objektů a památek, zásadní reorganizaci. Část pracovníků NPÚ s ní od začátku nesouhlasí.

„Je to zralé na výměnu“

Reorganizace údajně nepřinesla vyšší standard služeb a servisu pro regiony ani nezlepšila financováníSituaci v NPÚ probíral 7. února parlamentní podvýbor pro kulturu. ČESKÁ POZICE se zeptala jeho předsedkyně Dany Filipi (ODS), proč a o čem konkrétně poslanci jednali. Bod s názvem Informace o průběhu restrukturalizace NPÚ prý zařadila do programu schůze podvýboru na základě informací z regionů. „Na zmiňovaném zasedání jsme dospěli k názoru, že reorganizace nepřinesla vyšší standard služeb a servisu pro regiony, a ke zlepšení financování taktéž nedochází. Z tohoto důvodu poslanci konstatovali, že probíhající restrukturalizaci provázejí zásadní nedostatky a vyzvali ministerstvo kultury, aby se touto závažnou situací zabývalo a vyvodilo z ní důsledky.“

Filipi zároveň dodala, že osobně považuje „za předčasné hovořit o setrvání či odvolání paní generální ředitelky. Pokud by ovšem problémy v NPÚ měly přetrvávat, pak by jistě bylo na místě, aby ministerstvo kultury zvážilo i personální změny.“ Místopředseda podvýboru pro kulturu Zdeněk Bezecný (TOP 09) komentář odmítl.

„Je to zralé na výměnu,“ netajil se naopak svým názorem na současnou ředitelku NPÚ a její práci stínový ministr kultury za ČSSD Vítězslav Jandák. Paní ředitelce má za zlé, že osobně nepřišla vysvětlit na jednání podvýboru situaci v instituci, kterou vede, ale omluvila se, že se o jednání dozvěděla pozdě. Podle jeho názoru je restrukturalizace NPÚ „administrativně rozmařilá“.

Špatně placení odborníci

Děkan Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Michal Stehlík ČESKÉ POZICI potvrdil, že s kolegy dopis ministryni zaslali. Jako důvod uvedl, že si nepřáli, aby případné personální změny „proběhly zase tichou cestou, jak má ministerstvo ve zvyku“. Domnívá se, že restrukturalizace instituce typu NPÚ je obtížná a výměna ředitelky v jejím průběhu nic neřeší. Spíš by očekával „věcnou debatu, že ministerstvo kultury sdělí paní Goryczkové konkrétní představy či výhrady“. Postup, že parlamentní podvýbor pro kulturu přijímá usnesení bez její účasti, pokládá za nestandardní.

Výhrady byly k funkčnosti nových Územních památkových správ i k tomu, že pracoviště pro Moravu není umístěno v BrněV rámci restrukturalizace NPÚ vznikly čtyři nové Územní památkové správy (ÚPS) v Praze, Českých Budějovicích, na Sychrově a v Kroměříži. Přímo jim podléhají kasteláni jednotlivých památek. Ti mají nyní získat větší pravomoci při správě. Každá ÚPS má kastelánům nabídnout kompletní servis: investiční techniky, experty na tvorbu nových expozic, odborníky na marketing. Výhrady byly k funkčnosti nových ÚPS i k tomu, že pracoviště pro Moravu není umístěno v Brně.

Změny v NPÚ začaly v září minulého roku na základě Statutu Národního památkového ústavu vydaného ministryní kultury a po více než rok trvajících přípravných pracích. Mají skončit v polovině tohoto roku. Zaměstnanci NPÚ patří dlouhodobě k nejhůře odměňovaným odborníkům. Průměrný plat v instituci je 19 tisíc korun.

Počet příspěvků: 1, poslední 21.2.2013 05:51 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.