Odštěpný závod České pošty pro ICT změnil šéfa. Telefónica opět na scéně.

Od 1. července nahradila v tichosti výkonná ředitelka eGovernmentu České pošty Monika Jindrová exúředníka ministerstva vnitra Iva Rozsypala.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTKČeská pozice

V minulých týdnech se v naprosté tichosti odehrála jedná velmi důležitá personální výměna. Na postu šéfa Odstěpného závodu České pošty pro ICT k 30. červnu skončil bývalý úředník ministerstva vnitra Ivo Rosypal, který odštěpný závod vedl zhruba od poloviny loňského roku. O den později ho nahradila Monika Jindrová, jež do té doby působila jako výkonná ředitelka úseku eGovernmentu České pošty. Rosypal podle tiskové mluvčí České pošty (ČP) Marty Selicharové odešel na vlastní žádost. Kuriózní je, že internetová stránka odštěpného závodu změnu dosud nezaznamenala.

Evidentně jde o pokračování trendu výměny lidí mezi ministerstvem vnitra, Českou poštou a společností Telefónica O2. V tomto ohledu je dobré připomenout, že Telefónica O2 je dodavatelem a spolu s ČP provozovatelem systému datových schránek. Jindrová totiž působila před nástupem na Českou poštu právě v Telefónice O2 Business Solutions.

Státní IT gigant?

Jindrová má podle zákulisních informací dlouhodobě blízko k vrchnímu řediteli divize ICT České pošty Tomáši Ječnému, který přišel rovněž ze společnosti Telefónica, kde měl na starosti mimo jiné datové schránky. Dá se proto očekávat poměrně těsná spolupráce mezi ČP a jejím odštěpným závodem.

Odštěpný závod by se potenciálně mohl výhledově stát jakýmsi dvorním dodavatelem ICT služeb

Připomeňme, že smyslem odštěpného závodu bylo oddělení běžné aktivity ČP a jejích ICT služeb pro veřejnou správu. Česká pošta totiž v této oblasti od dubna 2012 díky usnesení vlády získala značné možnosti. Jelikož jde o státní podnik, může mu stát zadávat zakázky takzvaně in-house, tedy prakticky bez výběrového řízení. Závod je pak buď sám provede, nebo si najme subdodavatele. Autorem konceptu údajně byl bývalý náměstek ministra vnitra a také exministr dopravy Radek Šmerda.

Odštěpný závod by se potenciálně mohl výhledově stát jakýmsi dvorním dodavatelem ICT služeb. Teoreticky by měl provozovat komunikační infrastrukturu veřejné správy, ekonomický informační systém ministerstva vnitra a řadu dalších důležitých systémů veřejné správy. Nicméně ministerstvo vnitra, pod které Česká pošta spadá, zatím není příliš schopné tyto věci organizovat, tudíž třeba komunikační služby si mnoho resortů zajišťuje samo.