Odsouzený jako vítěz

Okresní soud vyslal rozsudkem nad Alexandrem Novákem jednoznačný signál: Berte úplatky. I když skončíte před soudem, tak se vám to vyplatí.

Vyjadřovat se k rozsudkům na dálku je ošidné. Námitky se totiž dají snadno bagatelizovat poukazem na neznalost právních nebo jiných okolností konkrétního případu. Čerstvý rozsudek nad bývalým starostou Chomutova a exsenátorem za ODS Alexandrem Novákem, který byl odsouzen za přijetí čtyřicetimilionového úplatku, si ale o komentář říká i za tuto cenu.

Alexandr Novák, jedna z klíčových postav severočeského Chomutova, kterou bývalý šéf ODS Topolánek nazval „kmotrem“, byl tento týden místním okresním soudem odsouzen k dvouletému trestu odnětí svobody se zkušební dobou na pět let. K tomu dostal pětimilionový peněžní trest a pětiletý zákaz vykonávat funkce ve státní nebo veřejné správě. To vše proto, že coby starosta vyjednal v roce 1999 prodej akcií města v energetických a plynárenských společnostech německé firmě VNG. Za to na svůj účet v Rakousku obdržel 43 milionů korun.

Ptáte se, proč za úplatek ve výši desítek milionů korun skončil politik jen s podmínkou a relativně velmi příjemným finančním klepnutím přes prsty? Podmínky pro to, aby šel Alexandr Novák natvrdo do vězení, nebyly podle soudce splněny. A to kvůli tomu, že Novák dosud nebyl stíhaný a od celého případu uplynulo už 11 let.

Vyšší sumu než pět milionů korun soudce Novákovi vzít nemohl, šlo o maximální částku v rámci zákonných mantinelů. Jednoduchá matematika: když se tato částka odečte od výše úplatku, pořád ještě zůstane hodně slušná suma na živobytí. A Alexandra Nováka v tom případě nemusí ani mrzet pětiletý distanc ve státní a veřejné správě, který přišel tak trochu s křížkem po funuse. Proč by se tam v této situaci bývalý starosta vracel?

Verdikt může ještě korigovat odvolací soud, u něhož věc skončí. Ale ať už s tím počítal, nebo ne, vyslal prvoinstanční soudce jednoznačný signál: Berte úplatky. V Česku se to bohatě vyplatí. I když skončíte před soudem.