ODS vybere kandidáta na Hrad v referendu

Nejsilnější pravicová strana rozhodne o svém adeptovi na prezidentskou funkci do 1. července.

Projev předsedy ODS a premiéra Petra Nečase na 22. kongresu strany byl plný politických klišé a obhajoby vlastní práce. Spontánní potlesk v sále vzbudila až premiérova výzva k uspořádání referenda o přijetí eura. foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Projev předsedy ODS a premiéra Petra Nečase na 22. kongresu strany byl plný politických klišé a obhajoby vlastní práce. Spontánní potlesk v sále vzbudila až premiérova výzva k uspořádání referenda o přijetí eura.

Občanští demokraté vyberou prezidentského kandidáta ve vnitrostranickém referendu, kterého se zúčastní všichni členové strany. Již v pondělí dopoledne o tomto návrhu informovala ČESKÁ POZICE na základě dokumentu, který získala (viz příloha). V jeho intencích později výkonná rada strany rozhodla.

Nominační proces může začít v ODS už zítra. Počítá s tím minimálně vedení strany, které navrhlo, aby od 20. března do 22. dubna členové strany navrhli vhodné adepty na Pražský hrad. Na konci dubna by výkonná rada přiřadila jednotlivým kandidátům čísla.

V květnu se podle navrženého harmonogramu rozjede druhá etapa – vnitrostranické referendum. Během následujících devíti týdnů budou straníci rozhodovat, komu z navržených osobností dají hlas. Některé kraje se pro účel volby spojí a budou hlasovat společně. To je příklad královéhradecké a pardubické ODS, kde volební klání začne. Tamní straníci budou mít na volbu týden. V největším regionu – Praze – proběhnou primárky předposlední týden v červnu. Jméno vítěze bude oficiálně oznámeno 1. července a bude jej ještě muset potvrdit výkonná rada ODS.

Jméno vítěze bude oficiálně oznámeno 1. července a bude jej ještě muset potvrdit výkonná rada ODS

„Teoreticky by měla existovat možnost, aby každé místní sdružení ODS nominovalo vlastního kandidáta. Do primárek bude zřejmě možné navrhnout pouze jedno jméno za kraj. Maximálně by se tak v referendu hlasovalo o čtrnácti lidech,“ popsal ČESKÉ POZICI zvažované alternativy volby senátor ODS, který si nepřál být jmenován. A dodal, že by kandidáty ODS mohli být i nestraníci. O detailech volby rozhodne v pondělí odpoledne výkonná rada.

Vnitrostranické referendum odpovídá představě stranického lídra Petra Nečase, který prosazoval účast co největšího počtu asi 28 tisíc straníků. V současnosti se nejčastěji hovoří o třech prezidentských kandidátech ODS. Místopředsedovi Senátu Přemyslu Sobotkovi, místopředsedkyni ODS a šéfce Poslanecké sněmovny Miroslavě Němcové a europoslanci Evženu Tošenovském. Právě Tošenovský podmiňoval účast v prezidentských primárkách referendem.

O šancích jednotlivých kandidátů v prezidentském souboji psala ČESKÁ POZICE v článku: ODS: Příští prezident nás nezajímá. Takže Němcová?