ODS vítá Pavla Béma zpět

Aktualizováno: Návrat ztraceného syna se očekává každým dnem. Pražský exprimátor se v pátek vrátil do své rodné strany.

foto: © ČTKČeská pozice

Aktualizováno: ČTK v pátek vydala zprávu, že místní organizace ODS Bubeneč-Dejvice zrušila Bémovi pozastavení členství a přijala ho zpět do svých řad. Informace ze čtvrtečního článku ČESKÉ POZICE tím byly potvrzeny. Text ponecháváme v původní podobě.

Senátní i prezidentské volby už má ODS za sebou, a tak se může konečně věnovat i kontroverznějším tématům. Jedním z nich je i dlouho plánovaný návrat někdejší stranické dvojky Pavla Béma do ODS. Nastat by měl během několika příštích dní. Žádný z důvodů, kvůli kterým Bém přerušoval členství, přitom nepominul.

Bém pozastavil členství v březnu 2012 kvůli aféře kolem odposlechů jeho telefonátů s „politickým podnikatelem, jediným svého druhu“, Romanem Janouškem. Z hovorů s lobbistou zveřejněných v MF Dnes vyplývá, že někdejší primátor s Janouškem probíral důležité obchody, do kterých mohli oba muži zasáhnout.

Nečas tehdy vyzýval Pavla Béma k pozastavení členství poměrně agresivně. „Pokud tak neučiní, budu podporovat takové kroky pražského regionu, které povedou k ukončení jeho členství v ODS. Na jeho místě bych rezignoval i na poslanecký mandát.“ Bývalý pražský primátor tlaku podlehl (tedy co se týká pozastavení členství), ale sám avizoval, že svou „karanténu“ odhaduje zhruba na šest měsíců.

Pražská ODS chce Kolibříka znovu na palubě

A jak už v září upozornila ČESKÁ POZICE, skutečně se téma Bémova návratu do strany začalo vážně řešit po zhruba šesti měsících. O obnovení členství by musel Bém požádat svou domovskou místní organizaci v Praze-Dejvicích. Před třemi týdny se pak v deníku Právo objevila informace, že tamní občanští demokraté se rozhodli exkomunikovaného poslance přivítat zpátky. Podle stanov ODS člen s pozastaveným členstvím musí požádat o zrušení pozastavení, souhlas s jeho žádostí vyslovuje rada místní organizace.

Ač jsme získali informace, že proces Bémova návratu se blíží do finále, oficiálně se o staronovém angažování bývalého primátora nikomu příliš hovořit nechce. Předsedkyně dejvické ODS Marie Kubíková je v současnosti zdravotně indisponovaná a její místopředseda Ondřej Balatka ČESKÉ POZICI vyjádření v úterý sice nejprve přislíbil, ale následující dva dny se dotazům už raději vyhýbal.

Jediný Tomáš Jirsa, člen rady tamní ODS, potvrzuje: „Byl jsem nějakou dobu mimo Prahu, ale nakolik vím, před Vánocemi proběhl souhlas místního sdružení s jeho návratem. V lednu se o tom zatím ale nejednalo.“ (Jirsa pro Béma pracoval v době, kdy stál v čele hlavního města, v roce 2011 pak pracoval několik měsíců pro Víta Bártu a jeho Věci veřejné. Po celou dobu se angažuje v ODS.) Bém totiž zatím o návrat nepožádal, nicméně byl jednání přítomen. „Je to pravda, že tam byl. Ale chodil tam už i dřív na pozvání místní organizace,“ řekl ČESKÉ POZICI Jirsa.

Kdo není obžalovaný, může do ODS

Přestože jsou Bémovi kolegové ve vyjádřeních značně zdrženliví, místopředsedkyně nadřízeného oblastního sdružení a starostka Prahy 6 Marie Kousalíková se hovorům na téma jeho obnoveného vstupu do ODS nebrání. „Předpokládám, že pozastavené členství zruší a bude pokračovat. Nevidím důvod, proč by neměl,“ řekla Kousalíková ČESKÉ POZICI.

Skutečnost, že se Bém dosud ke zveřejněným odposlechům nepostavil čelem (pouze řekl, že se nedopustil žádného protiprávního jednání), Kousalíkové nevadí. „Co jsem slyšela ty odposlechy, byly to spíš nesmysly. Potvrdilo se z toho něco? Byl Pavel Bém obžalován nebo bylo proti němu vzneseno nějaké obvinění? Myslím, že ne,“ řekla starostka Prahy 6.

Až si Bém obnoví členství v místní ODS, vrátí se i mezi své poslanecké exkolegy. „Pokud ho jeho místní organizace vezeme zpátky, automaticky by se měl stát členem poslaneckého klubu,“ řekl v již citovaném článku Práva předseda poslanců ODS Marek Benda.

Ačkoliv je Bém momentálně mimo stranické struktury, do chování občanských demokratů promlouvá poměrně silným hlasem

Opět v Klausových stopách

Ačkoliv je Bém momentálně mimo stranické struktury, do chování občanských demokratů promlouvá poměrně silným hlasem. A věren svým dobrým vztahům s prezidentem Václavem Klausem, prosazuje znovu jeho názory.

Na lednovém jednání místního sdružení vedli občanští demokraté živou debatu o prezidentské volbě. A jak ČESKÉ POZICI potvrdily dva zdroje, Bém vyzýval spolustraníky k hlasování pro Miloše Zemana. „Říkal, že je to vedle Přemysla Sobotky, který ale nemá velké šance, jediný stranický kandidát a obhájce stranického systému,“ shodly se zdroje ČESKÉ POZICE. Bém se tím zařadil po bok členů ODS, kteří se i přes doporučení grémia strany netají odporem ke kandidátovi TOP 09 Karlu Schwarzenbergovi a naopak podporují jeho protikandidáta Zemana.

Právě s prezidentskými volbami ostatně souviselo i několikaměsíční odkládání Bémova návratu do ODS. Vedení strany totiž kvůli obavám z poškození mediálního obrazu ODS na svou podřízenou organizaci naléhalo, aby tento nepopulární krok nedělala ani před senátními, ani před prezidentskými volbami.

ČESKÁ POZICE se pochopitelně pokoušela kontaktovat přímo poslance Béma i jeho asistentku Hanu Vítkovou. Bývalý pražský primátor ale nedokázal ani po třech dnech dotazování odpovědět.