ODS se v Praze dvoří Krnáčové. Kalousek zuří

Do vedení pražského magistrátu má zřejmě nakročeno Občanská demokratická strana. Měla by v radě doplnit ANO, ČSSD a Trojkoalici, avšak bez přímé účasti politiků ze Strany Zelených. Z rošád, které v Praze probíhají, má naprázdno vyjít i TOP 09.

Ondřej Koutník 11.3.2016

Adriana Krnáčová na úterním zastupitelstvu. Pražské opozici se primátorku odvolat nepodařilo. foto:  Michal Šula, MAFRA

Adriana Krnáčová na úterním zastupitelstvu. Pražské opozici se primátorku...

Tak dlouho nefunguje vláda nad pražskou radnicí, až se do vyjednávání o nové koalici v hlavním městě museli vložit celostátní politici. Tím hlavním motorem se stal předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek, který je členem vyjednávacího týmu pražské organizace Babišova hnutí. Na stole podle informací LN poprvé od rozpadu pražské rady loni na podzim leží náčrtek, na jakém půdorysu by nová koalice mohla být vystavěna.

K současným partnerům ANO a ČSSD by se měla připojit opět Trojkoalice (radu opustila loni v říjnu), avšak zřejmě bez přímé účasti politiků ze Strany zelených. Nově by měla do týmu naskočit ODS. Primátorkou by i nadále měla být Adriana Krnáčová z ANO, což Faltýnek potvrdil. Jednání jsou však složitá a o nové koalici by mělo být jasno až na příštím zastupitelstvu na konci března. Tím, kdo by za současného rozpoložení sil ostrouhal, by byla TOP 09, která se několik měsíců neúspěšně snažila postavit vlastní koalici a vyšachovat ANO.

Potvrzení návrhu nové koalice nechce nikdo pod svým jménem potvrdit - z obavy, aby se vyjednávaná varianta nezbortila. „O žádné rýsující se koalici nevím. Vyjednáváme se všemi a jsme u programových priorit. Dál se jednání nikam neposunula,“ tvrdí oficiálně místopředsedkyně ODS a předsedkyně zastupitelského klubu Alexandra Udženija. „Jednáme se všemi týmy z magistrátu – s TOP 09, ODS, Trojkoalicí a ČSSD,“ sdělil pouze obecně Faltýnek. O tom, že plán na koalici ANO, ČSSD, Trojkoalice a ODS nevisí ve vzduchu, svědčí slova, která v polovině února pronesl předseda zastupitelského klubu ČSSD Karel Březina. „Ano, je to jedna z možných cest,“ uvedl sociální demokrat k nastíněné variantě nové pražské vlády včetně ODS.

Pravicová zrada

Donedávna to přitom vypadalo, že nejblíže k primátorskému řetězu má TOP 09 a že jde jen o to, zda si jej na krk pověsí šéf klubu Václav Novotný či jeho zástupce Jiří Nouza. Podle zdrojů LN z finančních kruhů bylo převzetí vedení nad hlavním městem jedním ze základních cílů předsedy strany Miroslava Kalouska. „Chtěl z odstavení ANO v Praze udělat širší koncept ve stylu ,Vyhnali jsme Andreje z Prahy, teď padne i celostátně’,“ uvedl finančník.

Širokou koalici pod praporem TOP 09 však mělo tvořit dohromady sedm politických stran, což představuje enormní množství různorodých zájmů. Znalci prostředí pražské politiky proto od začátku tento model nového vedení radnice označovali za nesmyslný a nepravděpodobný.

Preference ODS v poslední době rostou a začíná se už dostávat i před TOP 09. Účast na pražské vládě by modré zviditelnila, zajímavým lákadlem by byly i posty radních pro majetek či územní plánování.

Pražská politika je pro TOP 09 klíčovou záležitostí. Půl roku před krajskými volbami je hlavní město jediným regionem, v němž má alespoň teoretickou šanci vládnout. Její preference dlouhodobě klesají, podle volebního modelu agentury CVVM jsou od prosince roku 2014 pod hranicí 10 procent. Pokud by nyní strana získala v Praze post primátora, bylo by na ni opět vidět a byla by přítomna u lukrativního ekonomického dění hlavního města. Místo toho hrozí, že skončí v opozici. „Bytostně si myslím, že je obecně lepší konstruktivně pracovat na něčem pro město, než být méně viditelným hráčem v opozici,“ potvrzuje vlivný „topák“ Jiří Nouza.

Ještě v létě se hovořilo o tom, že TOP 09 by se přidala k ANO a ČSSD a v radě nahradila Trojkoalici. Jenže pak vyjednavači „kalouskovců“ začali uvažovat o variantě bez ANO či ČSSD. V případě spolupráce s „babišovci“ byla podle zdrojů LN pro TOP 09 jedinou přípustnou formou koalice s ANO taková varianta, v níž hnutí neobsadí post primátora. A tak se stalo, že ANO i ČSSD nyní v týmu chtějí raději ODS. Její preference v poslední době rostou a začíná se už dostávat i před TOP 09 (dle lednového modelu CVVM by ODS získala 9 procent hlasů). Účast na pražské vládě by modré zviditelnila, zajímavým lákadlem pro zkušené politiky ODS by byly i posty radních pro majetek či územní plánování.

Právě nástup ODS k moci by představoval citelnou prohru pro předsedu TOP 09 Kalouska, neboť hlavní město je poslední baštou, ve které se jeho strana v současnosti může odrazit k výraznějším volebním výsledkům. Ze strany ODS by zase šlo o vendetu za „zradu“ z května roku 2013, kdy padl primátor Bohuslav Svoboda (ODS) a novým vládcem Prahy se stal Tomáš Hudeček (ex TOP 09) v koaliční spolupráci s ČSSD.

Bez zelených

Vedle možné účasti ODS je dalším zajímavým prvkem současných jednání potenciální absence Strany zelených, která je součástí subjektu Trojkoalice. Ve hře je totiž varianta, že zelení nebudou v radě. Na tomto požadavku trvají sociální demokraté, kteří od počátku předchozí koalice byli ve sporu s někdejším náměstkem primátorky Matějem Stropnickým. Ten se ale koncem ledna stal předsedou zelených, jež nyní musí připravit na krajské volby. Jiný výrazný politik SZ Petr Štěpánek je zase vytížený „starostováním“ v Praze 4.

Proti absenci zelených by zřejmě neprotestovali zbývající kolegové v Trojkoalici (KDU-ČSL a hnutí Starostové a nezávislí). „Předsednictvo hnutí Starostové a nezávislí se obává, že zelení pod vedením Matěje Stropnického nebudou pouze směřovat více doleva, ale začnou se vymezovat proti stávajícímu politickému i společenskému uspořádání,“ psalo se v prohlášení předsednictva STAN několik dnů po zvolení Stropnického šéfem zelených.

Počet příspěvků: 2, poslední 14.3.2016 07:27 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.