ODS po vzoru ČSSD: Agresivní bitva o kandidátku na Liberecku

Čerstvá exposlankyně Ivana Weberová neprošla na kandidátní listinu do sněmovních voleb. Její jablonecká organizace žádá nápravu.

Jakub Kalenský 3.9.2013
 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Krajské organizace jednotlivých stran ladí kandidátní listiny pro nadcházející sněmovní volby, a jako pokaždé se během tohoto procesu odehrává řada tvrdých střetů. Letošní období je však přeci jen specifické – tolik otevřených sporů jednotlivé strany snad ještě nikdy nepředvedly.

Po žalobách požadujích zmrazení kandidátních listin v ČSSD vyhřezávají neshody i v ODS, konkrétně v její liberecké krajské organizaci. Jablonecká oblast je silně nespokojená s tím, že na přední místa neprosadila čerstvou exposlankyni Ivanu Weberovou, která se v roce 2010 dostala do sněmovny díky preferenčním hlasům. Weberová se při pátečním hlasování na regionálním sněmu nedostala ani na post náhradnice.

„Došlo k zásahu do dohod předsedů oblastí, které tu vždy platily. Oblasti si vzájemně nemají zasahovat do personálních návrhů a do pořadí, ve kterém jsou navrhovány. To bylo porušeno na regionální radě i regionálním sněmu (regionální rada pořadí kandidátů na listinách navrhla a regionální sněm ho schvaloval – pozn.red.). Oblastní rada Jablonce chce ještě vyvolat dohadovací řízení,“ řekla ČESKÉ POZICI Weberová.

O co šlo: na pátečním regionálním sněmu, kde ODS Libereckého kraje skládala kandidátky, přehlasovaly jabloneckou organizaci zbylé oblasti – liberecká, semilská, a zčásti nejspíše i českolipská). Jejich zástupci prosazovali, aby s ohledem na poškozenou značku ODS vysílala strana do voleb nové kandidáty, tedy ne končící poslance – ideálně osoby úspěšné na komunální úrovni –, a tento princip prosadili i na jednání regionální rady. Za Liberecko tak byl na přední místo kandidátky navrhován místostarosta Českého Dubu Martin Bobek.

Jablonečtí se domnívají, že jejich buňka byla „převálcována“ kvůli tomu, že zbylé oblasti nevydýchaly její poslední úspěch z roku 2010Občanští demokraté z Jablonce však chtěli na přední příčky kandidátek umístit své poslance – kromě Weberové ještě Víta Němečka. Ovšem zatímco Němeček prošel, Weberovou hlasování regionálního sněmu, které mělo poměrně bouřlivý průběh, neposlalo ani na post náhradnice. Jablonečtí se domnívají, že jejich buňka byla „převálcována“ kvůli tomu, že zbylé oblasti nevydýchaly její poslední úspěch z roku 2010, kdy Weberová a Němeček přeskákali liberecké kandidáty v čele s bývalým poslancem Zdeňkem Machem.

Čerstvá lídryně kandidátky, starostka České Lípy Hana Moudrá, to však odmítá. „Šlo o normální, demokratické, tajné hlasování. Někteří členové to neunesli a jablonecká oblast odešla ze sálu. Ale nemyslím, že by to bylo nějaké divoké,“ sdělila Moudrá ČESKÉ POZICI.

Členové oblastní rady jablonecké ODS se v pondělí v podvečer usnesli na tom, že páteční výsledek zpochybní. Výsledek dohadovacího řízení, v němž bude vedení regionu vysvětlovat situaci členům grémia strany, nakonec nejspíše dostane k posouzení širší vedení ODS, tedy výkonná rada. Podle vyjádření Weberové pro ČESKOU POZICI ale nehrozí, že by jablonečtí občanští demokraté podobně jako třeba členové ČSSD z Moravskoslezského kraje zkoušeli věc dotáhnout třeba až k soudu.

Počet příspěvků: 2, poslední 3.9.2013 07:56 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.